Všimli ste si, že v ostatnom čase sa váš partner v noci často budí a odchádza na toaletu? Na vine môžu byť problémy s prostatou, o ktorých muži len neradi hovoria, prípadne ich pripisujú vyššiemu veku. Prehliadať ich však môže byť dosť riskantné.
Väčšina mužov dáva pravidelne kontrolovať svoje auto. Starajú sa o to, aby ich výkonný motor bol dlho funkčný s minimálnou potrebou náhradných súčiastok. Keď môžu chodiť na technickú kontrolu so svojím štvornohým miláčikom, prečo ich tak málo zaujíma, čo sa skrýva pod ich vlastnou kapotou?
Pre mnohých mužov sú problémy s prostatou stále mimoriadne citlivou témou napriek tomu, že po šesťdesiatke trpí zväčšením prostaty až 60 % mužov. Ako predísť problémom s prostatou a podporiť jej správnu funkciu a rovnako aj funkciu močových ciest?
Obávaný problém, ľudovo nazývaný „zlatá žila“, postihuje až 70 percent populácie. Mnohí z nás jeho riešenie odkladajú v naivnej viere, že ťažkosti časom samy odznejú. Opak je však pravdou. Čím skôr začnete s hemoroidmi čosi robiť, tým väčšiu šancu máte, že sa ich definitívne zbavíte. V prvom rade sa zamerajte na skladbu svojho jedálneho lístka...
Rakovina prostaty, rakovina semenníkov a rakovina prsníka patria medzi témy, o ktorých sa veľa mužov zdráha hovoriť. Na rozdiel od žien, muži sa o svoje zdravie príliš nestarajú. Zrejme aj to môže byť dôvodom, prečo sa ženy dožívajú vyššieho veku.
Zdravie muža určujú nielen genetické dispozície, ale aj životný štýl a duševná rovnováha. Hovorí sa, že muži zrejú ako víno. Ale aj u mužov sa po 40. roku veku začínajú ozývať prvé zdravotné problémy. To, že ženy medzi 40. a 60. rokom veku prežívajú menopauzu je známe. Menej sa však vie, že rovnako tak aj muži prechádzajú mužským prechodom, tzv. andropauzou. Objavujú sa ako zmeny psychické, tak i telesné. O mužskom zdraví sa ale príliš nehovorí, a preto prinášame informácie o tom, aké zmeny môžu muži v tomto období prežívať.
Veľká časť mužskej populácie v modernom svete trpí nedostatkom niektorých kľúčových minerálov a vitamínov z dôvodu nesprávnej životosprávy.
Prostata, predstojná žľaza, je mužský pohlavný orgán uložený pod močovým mechúrom. Prostata produkuje 15-30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnosť spermií. Rast prostaty je ovplyvnený mužským pohlavným hormónom testosterónom. Prostata má v mladosti veľkosť gaštanu, ale v starobe môže narásť až do veľkosti pomaranča. Zväčšená prostata znamená pre mužov vždy problém. Aké sú príznaky tejto nepríjemnej zdravotnej komplikácie a ako s nimi bojovať? Otázka, ktorá trápi nejedného muža.
Nová štúdia zo Švédska uvádza, že príjem vápnika nad odporúčané denné množstvo môže znížiť riziko úmrtia na srdcové ochorenia a rakovinu o 25 percent.
Inkontinencia znamená samovoľný alebo nechcený únik moču. Tento nepríjemný problém síce trápi dvakrát častejšie ženy, no pri ochorení prostaty sa s ňou môžu stretnúť aj muži. U žien je príčinou zväčša oslabenie panvového dna, ktoré prichádza napríklad po pôrodoch. Ťažšie prípady sa riešia chirurgicky. Ako možno predísť vzniku tohto problému prirodzenou cestou?
Muži o svojom zdraví príliš nehovoria. K lekárovi sa vyberú spravidla až vo chvíli, keď svoje ťažkosti nemôžu ďalej prehliadať. Ide hlavne o problémy súvisiace s intímnymi partiami. Cena „za hrdosť“ môže byť však veľmi vysoká. Každý rok ochorie v Českej republike 7 000 mužov na rakovinu prostaty a 1 500 z nich tejto chorobe podľahne. Mnohým fatálnym diagnózam sa dá pritom predísť včasnou preventívnou prehliadkou, čo je aj jedno z hlavných posolstiev medzinárodnej akcie Movember.