Keď vás infekcia močových ciest namočí do problému

Keď vás infekcia močových ciest namočí do problému

Publikované: 10.10.2023

Zobrazenie: 4498

Cystitída patrí medzi tabu témy, neradi o nej hovoríme a považujeme to za intímnu záležitosť. Nemalo by to tak byť. Inak hrozí, že problém s močovými cestami sa ozve v najnevhodnejší čas a s vysokou intenzitou.
 

Zdroj problémov? Konečník.

Málokto vie, že najčastejším pôvodcom infekcie močových ciest je baktéria Escherichia coli, ktorá sa nachádza v konečníku. Pokiaľ je iba tam, je to tak v poriadku. Problém nastane, keď sa tejto baktérii podarí dostať k ústiu močovej trubice. Tu nájdeme aj vysvetlenie, prečo sú častejšími obeťami infekcie ženy. Môže za to anatómia – u žien je skrátka konečník k močovej trubici bližšie ako u mužov. Votrelcovi tak stačí prekonať kratšiu vzdialenosť.
 

Čo spôsobuje infekcie močových ciest?

  • nedostatočný príjem tekutín a zadržiavanie močenia
  • sexuálny styk
  • oslabená obranyschopnosť organizmu (sedenie na studenej zemi, nedostatočné oblečenie v zimnom období, pobyt v mokrých plavkách)
  • nedostatočná, ale i nadmerná hygiena intímnych partií
  • utieranie sa toaletným papierom na WC smerom "zozadu dopredu" 
  • nevhodná spodná bielizeň
 

 

Recept? Spláchnite škodlivé baktérie

Pravidelné pitie tekutín udrží premení váš mechúr na kanál s divokou vodou, kde sa cudzí návštevník neudrží. A to je základom úspechu. Čím dlhšie sa totiž baktéria v mechúre udrží, tým vyššie riziko infekcie hrozí. Vysoký prietok v mechúre jej znemožní priľnúť sa na jeho stenu a šíriť sa ďalej. Preto pite, pite, pite. Votrelcov tak doslova spláchnete.
 

Hygiena. Zlatá stredná cesta.

Nedostatočná hygiena uľahčuje prestup baktérií. Ale pozor. Ani prehnaná hygiena nie je žiadne terno. Pri príliš častom umývaní sa naruší ochranný filter vašej pokožky a baktériám nič nebráni v pohybe. Nájdite preto v pravidelnom umývaní sa mieru.
 

Pár intímnych rád, ktoré by ste nečakali

Ak máte radi tangáče, vedzte, že baktéria tiež. Úzke nohavičky pre ňu neznamenajú žiadnu bariéru k močovej ceste. Rovnako dobre sa cíti aj na mokrých plavkách, ktoré jej vydláždia cestu k cieľu. Pohlavný styk je častým spôsobom dopravy pre baktériu, preto vám odporúčame po každom sexe okamžite sa vymočiť. A malá rada pri bežnom utieraní sa toaletným papierom – vždy to robte spredu dozadu, a nie naopak.
 
 

Čo robiť, keď zápal močových ciest už máte?

Najnovšie metódy liečby.

Dobrá správa. Len nedávno vedci objavili, že v mechúre nie sú len škodlivé baktérie, ale aj tie „dobré“. Ide o mikroorganizmy, ktoré vytvárajú na sliznici mechúra biofilm a tento bráni premnoženiu patogénnych baktérií. Antibiotická liečba však zabíja v mechúre všetky baktérie bez rozdielu, a spôsobuje tak zníženú obranyschopnosť mechúra. Preto sa začína ustupovať od okamžitej antibiotickej liečby. Namiesto toho lekári odporúčajú kombináciu prevencie, symptomatickej liečby a podpornej liečby.
 
Symptomatická liečba zahŕňa užívanie analgetík a anticholinergík, ktoré znižujú pocit nutkania na močenie. Tie však dostanete len na predpis.
 
Podporná liečba zahŕňa viacero voľnopredajných prípravkov s vysokým obsahom brusníc a D-manózy. Obe zložky zabraňujú baktérii priľnúť na stenu mechúra.
Zjesť toľko brusníc, koľko treba však zvládnete len ťažko, ak nie ste zrovna medveď. Preto je jednoduchšou cestou nájsť prípravok s ich obsahom.
 
Ďalšou podpornou liečbou je imunomodulačná liečba. Pod týmto komplikovaným názvom sa skrývajú tzv. lyzáty baktérií - neaktívne baktérie, ktoré nemôžu spôsobiť infekciu. Čo ale dokážu, je stimulovať váš imunitný systém. Ten má čas svojpomocne si vytvoriť protilátky v moči, ktoré zatočia nielen s neaktívnymi baktériami v prípravku, ale aj s ich agresívnejšími príbuznými.
 

  
Dajte zbohom cystitíde umnou prevenciou a novými, citlivými metódami liečby.