Prebuďte pleť a vlasy po zime! Poradíme vám ako

Prebuďte pleť a vlasy po zime! Poradíme vám ako

Publikované: 21.03.2024

Zobrazenie: 3087

Po chladných mesiacoch a pobytoch v prekúrených miestnostiach naša pleť i vlasy pôsobia unavene. Chýba im „živá“ farba a lesk. Poradíme vám, ako svoju tvár rozjasniť a vlasom prinavrátiť žiarivosť.

Článok vznikol v spolupráci s MUDr. Dianou Višňovskou, dermatovenerologičkou a primárkou oddelenia estetickej dermatológie v Concept Clinic.
 
 

Zdravé telo pre zdravú pleť

Mnohí z nás začínajú s úpravou jedálneho lístka a cvičením práve začiatkom roka. Sú to zväčša novoročné predsavzatia, ktoré u niekoho vydržia len pár dní či týždňov... No ak ich dodržíte do začiatku jari, ste na dobrej ceste. Zbavenie sa prebytočných kilogramov a pohybová aktivita vplývajú veľmi priaznivo na naše fyzické i psychické zdravie, ale hlavne aj na stav pleti či zdravie vlasov. „V prvom rade je však potrebná dostatočná hydratácia organizmu, príjem aspoň dvoch litrov tekutín denne,“ hovorí MUDr. Diana Višňovská, dermatovenerologička. Pre krásnu a zdravú pokožku treba aj prísun antioxidantov v podobe vitamínov A, C, E a D, ktorého máme takmer všetci nedostatok najmä v zimnom a jarnom období. „Je to vitamín dôležitý nielen pre naše kosti, ale aj pre našu imunitu a pomáha v boji proti rakovine. Ak je naša imunita v poriadku, väčšinou sa to prejaví aj na stave pleti. V tejto súvislosti sa veľa hovorí o črevnom  mikrobióme a jeho vplyve na imunitu. Preto správne zvolená strava, obohatená o probiotiká, vitamíny ako biotín, niacínamid, stopové prvky (zinok, selén, meď), je základom pre zdravú pokožku a vlasy,“ radí MUDr. Diana Višňovská.

 

Pokožka sa stáva citlivejšou

V zime sú pleť a vlasy vystavené väčším teplotným výkyvom, predovšetkým prechody z chladu do tepla im dajú zabrať. Vnútorné priestory sú často prekúrené, máme nedostatok denného svetla a priveľa umelého osvetlenia. „To všetko zanecháva stopu na pokožke aj na vlasoch, dochádza k dehydratácií pokožky. Pleť sa často stáva reaktívnejšiou, intolerantnejšiou na kozmetiku a celkové vonkajšie podnety. U ľudí s predispozíciou na rosaceu dochádza k zhoršeniu začervenania. Poznáme začervenanie prechodné – tzv. flush, alebo trvalé – erytrósis. Na tvári pribúdajú viditeľné drobné cievky, najmä v oblasti nosa a líc, často kombinované so vznikom drobných zapálených vyrážok. Pleť býva citlivá, suchá, dráždivá,“ vysvetľuje doktorka Diana Višňovská, ktorej počas zimy pribúda aj viac pacientov s atopickým ekzémom. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pleť treba hydratovať, to platí tak v zime, ako aj v lete, avšak v zime platí zásada používania mastnejších a hutnejších krémov. V prevencii boja proti starnutiu a vysušovaniu pleti pomáha aj bylinka pupalka, ktorá je pokladom pre ženské zdravie. Pestuje sa pre jej semená, z ktorých sa lisuje veľmi kvalitný olej. Pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi, prispieva k správnej funkcii imunity a výborný je pri topickej aplikácii priamo na kožu, a to pri stavoch, ako sú ekzémy, lupienka či akné. Výborne sa hodí aj na ošetrenie citlivej a suchej pleti.
 

Vlasy ako koruna krásy

V prechodných mesiacoch vypadávajú vlasy viac ako v lete a zime, avšak v zimnom období môže dochádzať u ľudí so seboreou k výraznejšiemu masteniu vlasov. Naopak, ľudí so suchou pokožkou trápi pokožka vlasov a lámavosť vlákna. „Preto je dôležité používať kvalitné šampóny, nedráždivé, určené na konkrétny typ vlasov a pokožky. Vyhýbať sa prílišnému presušovaniu vlasov fénmi, kulmami a pod. V prípade seborey odporúčam nosiť vzdušné čiapky z prírodných materiálov a častejšie umývanie vlasov vlažnou vodou, keďže horúca voda pokožku viac vysuší a potom následne dôjde k opačnému efektu, zvýšeniu mastenia. Vlasy by sa mali celoročne umývať vlažnou vodou, na záver osprchovať studenšou. To vedie k prekrveniu pokožky a jej okysličeniu,“ radí dermatovenerologička Diana Višňovská.

 

Už v zime sa začína jarná príprava

Chladné mesiace sú ideálnym obdobím na odstraňovanie rôznych nedokonalostí, ako sú kožné výrastky, cievky, jazvy a podobne. MUDr. Diana Višňovská odporúča len odborný zásah: „Tieto drobné zákroky vykonávame buď lasermi, intenzívnym pulzným svetlom či pílingmi a vždy po správne stanovenej diagnóze dermatológom. Naopak, s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi treba začať pokožku intenzívne chrániť krémami s vysokým SPF v závislosti od stavu pleti a kožného problému. Ako som už spomínala, hydratovať po celý rok a tak pokožku pripraviť na nápor letných mesiacov.“ Ak chcú ženy aj muži starnúť bez vrások, škvŕn či iných prejavov fotostarnutia, treba myslieť na SPF 50+ už v mladosti. Je nutné predchádzať spáleniu, najmä ak máme sklon k pigmentáciám, cievkam a podobne.
 

Prispejme k zdravej pleti a vlasom a podporme ich výživovými doplnkami od výrobcu s certifikátom GMP

Koža je odrazom vnútorného prostredia, je to najväčší orgán ľudského tela, zaberajúci u dospelého  jedinca plochu približne 1,8 štvorcového metra. Preto sa o ňu treba starať nielen zvonka, ale aj zvnútra. Správne zvolená strava, bohatá na pre- a probiotiká, vitamíny a stopové prvky, je základom zdravej pokožky a vlasov. Pomôcť si môžeme aj výživovými doplnkami. Poznáte pupalku dvojročnú? Je to rastlina s vysokou koncentráciou esenciálnej polynenasýtenej mastnej kyseliny GLA, ktorá je podstatne zodpovedná za významne prospešné vlastnosti pupalky, predovšetkým za krásu. Ku krásnej a zdravej pleti a vlasom prispievajú aj stopové prvky ako selén, zinok a vitamíny A, B6, C, D. Kým selén a zinok pomáhajú udržiavať normálny stav vlasov a nechtov, tak vitamín A, vitamín C a zinok prispievajú k udržaniu normálneho stavu pokožky. A navyše dokopy podporujú aj imunitný systém. Tento moderný, vysoko kvalitný výrobok, ktorý obsahuje starostlivo zvolenú kombináciu vitamínov a minerálov, spoznáte pod názvom Selezin ACECOMPLEX. Všetky kvalitné výživové doplnky hľadajte pod značkou Walmark, ktorá vyrába produkty s certifikátom GMP. Ten sa udeľuje len výrobcom, ktorí dodržiavajú podmienky správnej výrobnej praxe pri výrobe liekov. Dohľad a priebežnú kontrolu výrobného miesta zabezpečuje ŠÚKL – Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave (pre výrobcov zo Slovenskej republiky).
Omega-3 mastné kyseliny ako zázrak pre zdravie srdca a mozgu
08.08.2023

Omega-3 mastné kyseliny ako zázrak pre zdravie srdca a mozgu

Neraz ste sa stretli s teóriou, že tuky sú pre vaše telo škodlivé. Nie sú však tuky ako tuky. Kým niektoré majú negatívny dopad na vaše zdravie, iné majú pre telo nezastupiteľnú funkciu. Sú nielen zdrojom energie, ale zachovávajú zdravie srdca či mozgu. Jedným z takých pre telo prospešných tukov sú aj omega-3 mastné kyseliny. Viete, čo sú omega-3 mastné kyseliny a prečo sú pre telo nenahraditeľnou súčasťou?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 132
Selén – malý minerál so silnými účinkami na zdravie
19.09.2023

Selén – malý minerál so silnými účinkami na zdravie

Minerál, o ktorom sa hovorí tak málo, napriek tomu však v sebe skrýva oveľa viac. Okrem toho, že má silný antioxidačný účinok, buduje vašu imunitu, pôsobí priaznivo na funkciu štítnej žľazy a vyčarí vám nielen zdravé nechty, ale aj vlasy. Aký zázrak v sebe ešte selén ukrýva? Prečo by ste sa oň mali začať zaujímať a pravidelne ho dopĺňať?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 838
Čo uľaví od pálenia záhy nielen v tehotenstve
04.02.2020

Čo uľaví od pálenia záhy nielen v tehotenstve

Pálenie záhy je jeden z najčastejších príznakov tzv. gastroezofageálneho refluxu. Nemusíte sa ale obávať, pretože pažerákový reflux zažíva bežne každý z nás. Aj keď nejde o vážne ochorenie, dlhodobé problémy môžu trvale poškodiť sliznicu pažeráka. Ak pálenie záhy pretrváva, navštívte preto radšej svojho lekára. Pálenie záhy sa často objavuje aj v tehotenstve vplyvom hormonálnych a fyzických zmien. Tipy, ako pálenie záhy obmedziť, prinášame nielen budúcim mamičkám, ale všetkým, ktorých sa tento nepríjemný pocit týka.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 33529
Krásna pleť či dobrá imunita? Odpoveď sa skrýva v zinku
15.06.2023

Krásna pleť či dobrá imunita? Odpoveď sa skrýva v zinku

Mnohí si zinok spájate s oslabenou imunitou či „všeliekom“ zaručujúcim zdravé vlasy a pokožku. Jeho účinok na telo však skrýva omnoho viac. Zinok je druhým najviac zastúpeným minerálom vo vašom tele a zúčastňuje sa mnohých procesov, ktoré sa v organizme odohrávajú. Viete, prečo má pre telo nezastupiteľnú funkciu a prečo by ste si ho mali pravidelne dopĺňať?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 363
Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová
16.03.2023

Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová

Ak v živote máte to šťastie, že vás netrápia žiadne zdravotné problémy, stravujete sa vyvážene a nemáte ani príliš veľa stresu, k dennej starostlivosti o vaše vlasy vám postačí kvalitný šampón, kondicionér a pravidelná návšteva u kaderníka. Čo robiť, ak tento ideálny stav naruší napr. ochorenie štítnej žľazy, anémia, alebo ak držíte diétu, prechádzate hormonálnymi zmenami, či prežívate výrazné stresové situácie? Základná starostlivosť o vaše vlasy stačiť už nemusí. Pretože práve starostlivosť z vnútra je pre vaše vlasy a pokožku hlavy kľúčová.
 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1317