Prebuďte pleť a vlasy po zime! Poradíme vám ako
Publikované: 21.03.2024
Zobrazenie: 3275
Po chladných mesiacoch a pobytoch v prekúrených miestnostiach naša pleť i vlasy pôsobia unavene. Chýba im „živá“ farba a lesk. Poradíme vám, ako svoju tvár rozjasniť a vlasom prinavrátiť žiarivosť.
Článok vznikol v spolupráci s MUDr. Dianou Višňovskou, dermatovenerologičkou a primárkou oddelenia estetickej dermatológie v Concept Clinic.
Zdravé telo pre zdravú pleť
Mnohí z nás začínajú s úpravou jedálneho lístka a cvičením práve začiatkom roka. Sú to zväčša novoročné predsavzatia, ktoré u niekoho vydržia len pár dní či týždňov... No ak ich dodržíte do začiatku jari, ste na dobrej ceste. Zbavenie sa prebytočných kilogramov a pohybová aktivita vplývajú veľmi priaznivo na naše fyzické i psychické zdravie, ale hlavne aj na stav pleti či zdravie vlasov. „
V prvom rade je však potrebná dostatočná hydratácia organizmu, príjem aspoň dvoch litrov tekutín denne,“ hovorí MUDr. Diana Višňovská, dermatovenerologička. Pre krásnu a zdravú pokožku treba aj prísun antioxidantov v podobe vitamínov A, C, E a D, ktorého máme takmer všetci nedostatok najmä v zimnom a jarnom období.
„Je to vitamín dôležitý nielen pre naše kosti, ale aj pre našu imunitu a pomáha v boji proti rakovine. Ak je naša imunita v poriadku, väčšinou sa to prejaví aj na stave pleti. V tejto súvislosti sa veľa hovorí o črevnom mikrobióme a jeho vplyve na imunitu. Preto správne zvolená strava, obohatená o probiotiká, vitamíny ako biotín, niacínamid, stopové prvky (zinok, selén, meď), je základom pre zdravú pokožku a vlasy,“ radí MUDr. Diana Višňovská.
Pokožka sa stáva citlivejšou
V zime sú pleť a vlasy vystavené väčším teplotným výkyvom, predovšetkým prechody z chladu do tepla im dajú zabrať. Vnútorné priestory sú často prekúrené, máme nedostatok denného svetla a priveľa umelého osvetlenia.
„To všetko zanecháva stopu na pokožke aj na vlasoch, dochádza k dehydratácií pokožky. Pleť sa často stáva reaktívnejšiou, intolerantnejšiou na kozmetiku a celkové vonkajšie podnety. U ľudí s predispozíciou na rosaceu dochádza k zhoršeniu začervenania. Poznáme začervenanie prechodné – tzv. flush, alebo trvalé – erytrósis. Na tvári pribúdajú viditeľné drobné cievky, najmä v oblasti nosa a líc, často kombinované so vznikom drobných zapálených vyrážok. Pleť býva citlivá, suchá, dráždivá,“ vysvetľuje doktorka Diana Višňovská, ktorej počas zimy pribúda aj viac pacientov s atopickým ekzémom. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pleť treba hydratovať, to platí tak v zime, ako aj v lete, avšak v zime platí zásada používania mastnejších a hutnejších krémov. V prevencii boja proti starnutiu a vysušovaniu pleti pomáha aj bylinka
pupalka, ktorá je pokladom pre ženské zdravie. Pestuje sa pre jej semená, z ktorých sa lisuje veľmi kvalitný olej. Pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi, prispieva k správnej funkcii imunity a výborný je pri topickej aplikácii priamo na kožu, a to pri stavoch, ako sú ekzémy, lupienka či akné. Výborne sa hodí aj na ošetrenie citlivej a suchej pleti.
Vlasy ako koruna krásy
V prechodných mesiacoch vypadávajú vlasy viac ako v lete a zime, avšak v zimnom období môže dochádzať u ľudí so seboreou k výraznejšiemu masteniu vlasov. Naopak, ľudí so suchou pokožkou trápi pokožka vlasov a lámavosť vlákna.
„Preto je dôležité používať kvalitné šampóny, nedráždivé, určené na konkrétny typ vlasov a pokožky. Vyhýbať sa prílišnému presušovaniu vlasov fénmi, kulmami a pod. V prípade seborey odporúčam nosiť vzdušné čiapky z prírodných materiálov a častejšie umývanie vlasov vlažnou vodou, keďže horúca voda pokožku viac vysuší a potom následne dôjde k opačnému efektu, zvýšeniu mastenia. Vlasy by sa mali celoročne umývať vlažnou vodou, na záver osprchovať studenšou. To vedie k prekrveniu pokožky a jej okysličeniu,“ radí dermatovenerologička Diana Višňovská.
Už v zime sa začína jarná príprava
Chladné mesiace sú ideálnym obdobím na odstraňovanie rôznych nedokonalostí, ako sú kožné výrastky, cievky, jazvy a podobne. MUDr. Diana Višňovská odporúča len odborný zásah:
„Tieto drobné zákroky vykonávame buď lasermi, intenzívnym pulzným svetlom či pílingmi a vždy po správne stanovenej diagnóze dermatológom. Naopak, s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi treba začať pokožku intenzívne chrániť krémami s vysokým SPF v závislosti od stavu pleti a kožného problému. Ako som už spomínala, hydratovať po celý rok a tak pokožku pripraviť na nápor letných mesiacov.“ Ak chcú ženy aj muži starnúť bez vrások, škvŕn či iných prejavov fotostarnutia, treba myslieť na SPF 50+ už v mladosti. Je nutné predchádzať spáleniu, najmä ak máme sklon k pigmentáciám, cievkam a podobne.
Prispejme k zdravej pleti a vlasom a podporme ich výživovými doplnkami od výrobcu s certifikátom GMP
Koža je odrazom vnútorného prostredia, je to najväčší orgán ľudského tela, zaberajúci u dospelého jedinca plochu približne 1,8 štvorcového metra. Preto sa o ňu treba starať nielen zvonka, ale aj zvnútra. Správne zvolená strava, bohatá na pre- a probiotiká, vitamíny a stopové prvky, je základom zdravej pokožky a vlasov. Pomôcť si môžeme aj výživovými doplnkami. Poznáte
pupalku dvojročnú? Je to rastlina s vysokou koncentráciou esenciálnej polynenasýtenej mastnej kyseliny GLA, ktorá je podstatne zodpovedná za významne prospešné vlastnosti pupalky, predovšetkým za krásu. Ku krásnej a zdravej pleti a vlasom prispievajú aj stopové prvky ako
selén,
zinok a
vitamíny A, B6, C, D. Kým selén a zinok pomáhajú udržiavať normálny stav vlasov a nechtov, tak vitamín A, vitamín C a zinok prispievajú k udržaniu normálneho stavu pokožky. A navyše dokopy podporujú aj imunitný systém. Tento moderný, vysoko kvalitný výrobok, ktorý obsahuje starostlivo zvolenú kombináciu vitamínov a minerálov, spoznáte pod názvom
Selezin ACECOMPLEX. Všetky kvalitné výživové doplnky hľadajte pod značkou Walmark, ktorá vyrába produkty s certifikátom GMP. Ten sa udeľuje len výrobcom, ktorí dodržiavajú podmienky správnej výrobnej praxe pri výrobe liekov. Dohľad a priebežnú kontrolu výrobného miesta zabezpečuje ŠÚKL – Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave (pre výrobcov zo Slovenskej republiky).