Čo uľaví od pálenia záhy nielen v tehotenstve

Čo uľaví od pálenia záhy nielen v tehotenstve

Publikované: 04.02.2020

Zobrazenie: 33269

Pálenie záhy je jeden z najčastejších príznakov tzv. gastroezofageálneho refluxu. Nemusíte sa ale obávať, pretože pažerákový reflux zažíva bežne každý z nás. Aj keď nejde o vážne ochorenie, dlhodobé problémy môžu trvale poškodiť sliznicu pažeráka. Ak pálenie záhy pretrváva, navštívte preto radšej svojho lekára. Pálenie záhy sa často objavuje aj v tehotenstve vplyvom hormonálnych a fyzických zmien. Tipy, ako pálenie záhy obmedziť, prinášame nielen budúcim mamičkám, ale všetkým, ktorých sa tento nepríjemný pocit týka.

Ako sa prejavuje pálenie záhy

Pálenie záhy, tzv. pyróza je pocit pálenia či horúčavy, ktorý vychádza z hrude smerom nahor do hrdla. Zvyčajne sa dostavuje vo vlnách a je spôsobený návratom obsahu žalúdka cez pažerákový zvierač do pažeráka. Tieto nepríjemné pocity vznikajú dráždením sliznice pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou. Záha môže páliť aj niekoľko hodín a najčastejšie nás obťažuje po jedle a v spánku, pretože poloha ležmo pálenie záhy zhoršuje. Typické pocity pri pálenie záhy sú pálenie za hrudnou kosťou až do krku, škvŕkanie a plnosť až pocit preplnenia žalúdka. Niekedy tiež pocity na zvracanie, nechuť k jedlu a zhoršené prehĺtanie, horkosť a pachuť v ústach, návrat obsahu žalúdka do pažeráka a úst.
 

Čo pálenie záhy spôsobuje

Pálenie záhy má mnoho príčin. Veľmi častým spúšťačom pálenie záhy bývajú niektoré jedlá a nápoje (pikantné, sladké, vyprážané a mastné jedlá, tučné mäso, plnotučné mliečne výrobky, kofeínové nápoje, káva, šumivé nápoje, alkohol apod.) a užívanie liekov (napr. Acylpyrín, Aspirín či Ibuprofen). Niektorí ľudia pociťujú pálenie záhy, keď sú v strese. U iných vzniká pálenie záhy následkom obezity, kedy je na žalúdok vyvíjaný nadmerný tlak, čo pálenie záhy zvyšuje.
 

Pálenie záhy v tehotenstve

Tehotné ženy sa s pálením záhy stretávajú veľmi často, obzvlášť v treťom trimestri, kedy pálením záhy trpí až 2/3 tehotných žien. Pálenie záhy v tehotenstve je spôsobené produkciou hormónov, ktoré môžu spomaľovať trávenie a uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. Bábätko pálenie záhy nijako neohrozuje, ale je značne nepríjemné pre mamičku. O užívaní liekov na pálenie záhy by sa mamičky mali poradiť s lekárom či lekárnikom, ktorý odporučí také, ktoré sú vhodné aj počas tehotenstva.
 

Tipy, ako pálenie záhy obmedziť

Niektorými opatreniami možno pálenie záhy značne obmedziť či mu predchádzať. My vám pár tipov prinášame.
 
  • Nájdite si na jedlo čas, pretože rýchla konzumácia jedla zvyšuje riziko pálenie záhy.
 
  • Pri jedle seďte vzpriamene, poležiačky môže dôjsť k návratu potravy aj žalúdočnej šťavy.
 
  • Akonáhle sa pálenie záhy objaví, vypite pohár vlažnej vody alebo na špičku noža dajte jedlú sódu.
 
  • Istú úľavu celkom iste prinesie zázvor, ktorý účinkuje predovšetkým v zažívacom ústrojenstve, pomáha pri tvorbe tráviacich štiav a neutralizuje kyseliny. Zázvor je veľmi účinný aj pri nachladnutí a dostupný je v rôznych formách (čerstvý zázvor, zázvorový čaj, tablety, kvapky, kapsuly).
 
  • Kurkuma urýchľuje proces trávenia a pomáha obnovovať sliznicu pažeráka. Pridávajte ju do pokrmov alebo si na raňajky dajte biely jogurt s lyžičkou kurkumy, medom a orechami.
 
  • V tehotenstve môže pomôcť spánok na dvoch alebo troch vankúšoch.
 
  • Vyhýbajte sa stresovým situáciám, zažívanie bude plynulé.
 
  • Počas jedla nepite príliš veľa tekutín, pretože dochádza k riedeniu žalúdočnej šťavy, ktorá potom nie je tak efektívna.
 
  • Spite na ľavom boku, zabránite tým prieniku žalúdočných štiav do pažeráka.
 
  • A ako je to s mliekom, ktoré patrí medzi časté babské rady? Niektorí odporúčajú vypiť hrnček mlieka či lyžicu kyslej smotany. Mlieko vraj účinne neutralizuje žalúdočné šťavy a tým nepríjemné pocity zaženie. Na druhej strane najnovšie odporúčania uvádzajú, že mlieko síce uľaví od nepríjemného pálenia, ale vápnik v mlieku donúti žalúdok vyprodukovať ešte viac kyseliny a tým nepríjemné pocity naopak znásobí.
 
  • Počas tehotenstva sa páleniae záhy zrejme úplne nezbavíte, ale u väčšiny žien po pôrode úplne vymizne. Na podporu črevnej mikroflóry užívajte výživové doplnky, napr. produkty radu Biopron. Biopron ponúka vysoko kvalitné probiotické produkty obsahujúce kmene živých mikroorganizmov, ktoré spĺňajú prísne požiadavky vrátane preukázanej životaschopnosti a odolnosti voči kyselinám. Tehotným ženám odporúčame Biopron Pregna+.
 

Podporte zdravie produktami radu Biopron, ktoré pokrývajú ako rôzne potreby, tak i rôzne cieľové skupiny

10 osvedčených rád proti páleniu záhy
11.06.2021

10 osvedčených rád proti páleniu záhy

Príčinou pálčivej bolesti za hrudnou kosťou je prekyslenie žalúdka, ktoré spôsobuje nielen konzumácia tučných a pikantných jedál, ale aj skutočnosť, že sa v jednom kuse stresujeme, jeme v zhone a vo voľnom čase sa oveľa radšej zaboríme do kresla pri televízii, namiesto toho, aby sme sa trochu pretiahli. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 157011