Podporte svoje ženské zdravie pupalkovým olejom

Podporte svoje ženské zdravie pupalkovým olejom

Publikované: 28.11.2023

Zobrazenie: 946

Ktorá žena by netúžila poznať všeliek na menopauzu či nepríjemné pocity spojené s obdobím menštruácie? Tak málo známy, napriek tomu vzácny pupalkový olej síce všeliekom nie je, ale so ženskými problémami si hravo poradí. V čom sa skrýva sila pupalkového oleja a aké pozitívne účinky má na telo?

Prečo je pupalkový olej taký vzácny?

Pupalkový olej je olej, ktorý sa získava zo semien pupalky dvojročnej metódou nazývanou studené lisovanie. Má vysoký obsah pre telo prospešných omega-6 mastných kyselín, konkrétne kyseliny linolovej a kyseliny gama-linolénovej. Okrem toho je bohatý na B vitamíny, horčík či vápnik.

 

Zmiernite symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS)

V kruhu žien sú veľmi dobre známe symptómy predmenštruačného syndrómu. Zmeny nálad, bolesť krížov, nadúvanie, bolesť prsníkov, akné, bolesť hlavy či podráždenosť. Aj tieto príznaky môžu byť signálom blížiacej sa menštruácie. Pupalkový olej podporuje vďaka obsahu esenciálnych mastných kyselín hormonálnu rovnováhu v tele a jeho pravidelné užívanie vás dokáže týchto nepríjemných pocitov zbaviť.

 

Dajte zbohom príznakom menopauzy

Obdobie menopauzy je obdobím, keď vaše telo prechádza rôznymi hormonálnymi zmenami. Znižuje sa hladina hormónu estradiolu a v dôsledku toho pociťujete nepríjemné príznaky, akými sú aj návaly tepla. Aj s tým vám môže pomôcť pravidelné dopĺňanie pupalkového oleja.

 
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Neželaná osteoporóza

Jedným z negatívnych vplyvov menopauzy na telo je aj zvýšené riziko rozvoja osteoporózy. Prečo sa to deje? Pribúdajúci vek a úbytok hormónu estradiolu vedú k úbytku kostnej hmoty, v dôsledku čoho kosti slabnú a sú náchylnejšie na zlomeniny. Pravidelné dopĺňanie pupalkového oleja spolu s vápnikom vám zvýši hustotu kostí, a tým zníži riziko osteoporózy.
 

Majte zdravú pokožku

Pupalkový olej má vďaka obsahu prospešnej látky kyseliny gama-linolénovej silné antioxidačné vlastnosti. Chráni pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi.

Je pojem ekzém pre vás dobre známy? Kožné ochorenie, ktoré je sprevádzané zapálenou a šupinatou pokožkou. Nanášanie pupalkového oleja na pokožku pomáha zmierňovať nepríjemné prejavy ekzému ako svrbenie, začervenanie či pľuzgiere. Pre lepší efekt ho môžete kombinovať aj s kokosovým olejom. Okrem toho má pozitívny vplyv aj na aknóznu pleť.
 

Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Akú dávku telu dopriať?

Ak je reč o pupalkovom oleji, hovoríme o tzv. doplnku výživy. Aj z toho dôvodu nie sú dostupné žiadne oficiálne odporúčania, ktoré by určovali jeho dennú potrebnú dávku alebo dávku pre telo škodlivú. Podľa dostupných dát sa pupalkový olej odporúča pre dospelých v dávke od 500 mg až do 1500 – 2000 mg denne. Práve z dôvodu chýbajúcich údajov sa neodporúča podávať pupalkový olej deťom či tehotným a dojčiacim ženám.
 

Kde ho nájdete?

Pupalkový olej nájdete či už na poličke v lekárni, alebo v obchodoch so zdravou výživou. V rámci sortimentu lekárne sa najčastejšie stretnete s pupalkovým olejom vo forme mäkkých gélových kapsúl. Jedným z takýchto doplnkov výživy je aj Pupalka dvojročná 1000 mg. Obsahuje 1000 mg oleja zo semien pupalky dvojročnej, pochádzajúceho z prírodného zdroja.
 
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Má nejaké nežiaduce účinky?

Pupalkový olej užívaný krátkodobo v bežných odporúčaných dávkach je úplne bezpečný. Väčšina výskumov sa zameriava na jeho krátkodobé použitie a chýbajú údaje o zdravotnom vplyve pupalkového oleja užívaného dlhodobo. V ojedinelých prípadoch môžete pociťovať nežiaduce účinky spojené s užívaním pupalkového oleja ako: nevoľnosť, hnačka, žalúdočné ťažkosti, bolesť hlavy a nadúvanie.
 
Väčšina týchto nežiaducich účinkov sú nezávažné a po vysadení pupalkového oleja samy odznejú.
 
Napriek tomu, že sa pupalkový olej javí ako bezpečný, nesie so sebou nejaké zdravotné obmedzenia. Užívaniu pupalkového oleja by ste sa mali vyhnúť, ak:
  • máte poruchy krvácania alebo užívate lieky na riedenie krvi, môže totiž zvýšiť riziko
krvácania,
  • užívate lieky na vysoký krvný tlak, pupalkový olej ho môže znižovať,
  • ste tehotná alebo dojčíte, keďže existuje málo dôkazov o jeho bezpečnosti počas týchto období.
 
Ak dlhodobo užívate nejaké lieky, stále je najlepšie sa poradiť o jeho užívaní s lekárom či lekárkou alebo lekárnikom či lekárničkou.

 

Ako dlhšie žiť? Omega-3 sú odpoveďou.
05.12.2022

Ako dlhšie žiť? Omega-3 sú odpoveďou.

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, ako aj v určitých potravinách.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2816
Menopauza nemusí byť strašiakom žien! Ako ju zvládnuť v pohode?
08.03.2023

Menopauza nemusí byť strašiakom žien! Ako ju zvládnuť v pohode?

Menopauza, klimaktérium či ľudovo „prechod“, je strašiakom žien po celé generácie. Všade počujeme a čítame, aké fyzické i psychické ťažkosti ženy na konci plodnosti prekonávajú. Dnes však už tento prirodzený proces vieme zvládnuť podstatne lepšie ako kedysi. Existujú metódy, ako zmierniť návaly horúčavy, psychické výkyvy a ďalšie nepríjemnosti, ktoré s menopauzou súvisia.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 756
Vlasy, za ktoré sa nemusíte hanbiť
28.03.2023

Vlasy, za ktoré sa nemusíte hanbiť

Ak chceme mať zdravé vlasy, musíme sa najskôr zamerať na starostlivosť o pokožku hlavy. Denná hygiena a starostlivosť o pokožku hlavy je však individuálna záležitosť, pretože každý z nás má iný typ pokožky. Spoznajte tú vašu čo najlepšie, veď nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1364
Chronický únavový syndróm nie je lenivosť, ale choroba
23.09.2019

Chronický únavový syndróm nie je lenivosť, ale choroba

Pod pojmom chronický únavový syndróm sa neskrýva len obyčajná únava a vyčerpanie, ako by si mnohí mohli myslieť. Chronický únavový syndróm je ochorenie, ktoré pacientom dokáže život poriadne znepríjemniť. Postihuje mnoho orgánov naraz a prejavuje sa ako psychickými, tak i neurologickými symptómami. Ak bývate veľmi často unavení, skúste sa zamyslieť, či sa práve vás chronický únavový syndróm netýka.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 22815
Babské rady na škrabanie v krku
10.11.2019

Babské rady na škrabanie v krku

Škrabanie v krku pozná každý z nás. Najčastejšími príčinami sú vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest. Škrabanie v krku býva ale spojené aj s alergiami, nevhodným prostredím (prekúrené miestnosti), stresom a únavou. Najmä jesenné a zimné mesiace sú obdobia, kedy sa so škriabaním v krku stretávame najčastejšie. Osvedčené tipy na zmiernenie ťažkostí, ktoré možno vyskúšať ešte pred návštevou lekára, vám v článku prinášame.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 97053