Vlasy, za ktoré sa nemusíte hanbiť

Vlasy, za ktoré sa nemusíte hanbiť

Publikované: 28.03.2023

Zobrazenie: 1350

Ak chceme mať zdravé vlasy, musíme sa najskôr zamerať na starostlivosť o pokožku hlavy. Denná hygiena a starostlivosť o pokožku hlavy je však individuálna záležitosť, pretože každý z nás má iný typ pokožky. Spoznajte tú vašu čo najlepšie, veď nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy.

Tak ako pokožka na tvári je rôzna, platí to aj pre pokožku hlavy. Poznáme tri typy vlasovej pokožky: suchá, mastná a normálna. Typ pokožky je determinovaný množstvom mazu (séba), ktoré produkujú  mazové žľazy v koži. Citlivosť je stav prechodný. Môže trápiť suchú aj mastnú pokožku a niekedy je citlivosť zapríčinená súbežne s prebiehajúcimi kožnými ochoreniami,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Karolína Baumgartnerová, ktorá zároveň dodáva, že vlas je neživý derivát kože, obsahuje bunky, ktoré sú už mŕtve..., „preto nás napríklad strihanie vlasov nebolí. Stav vlasov a ich kvalita môže teda súvisieť s typom pokožky, ale často je ovplyvnená aj nevhodnou starostlivosťou o vlasy: príliš zaťažujúce produkty, ich nedostatok v rutine, nevhodne zvolený výber produktov a následné ich aplikovanie...,“ dodáva dermatologička. 
 

Čo určuje, akú máme pokožku hlavy?  

V hre sú genetické predispozície, náš vek, hormonálne zmeny, životný postoj, pohlavie, či stravovanie. „Je to kombinácia viacerých faktorov. S mazovými žľazami sa už rodíme, a ich aktivita sa počas života mení,“ hovorí doktorka Karolína Baumgartnerová. Preto malé bábätká majú mazové žľazy dosť aktívne, následne ich aktivita klesá, aby sa v puberte opäť mohla plne rozvinúť. Doktorka hovorí, že „vo všeobecnosti sa dá povedať, že muži majú väčší mazotok ako ženy (produkciu séba ovplyvňujú okrem iného aj mužské pohlavné hormóny). Hormonálna nerovnováha, nevhodná kozmetika, stres či zmena podnebia môže ovplyvňovať aj činnosť mazových žliaz. U žien po menopauze sa činnosť mazových žliaz výrazne znižuje - výsledkom čoho je následne aj suchšia pokožka.“
 

Zdravá pokožka neobťažuje

Nesvrbí, neťahá, neobťažuje nás lupinami, či prílišnou mastnotou – takto sa máme cítiť so zdravou pokožkou našej hlavy. Jej výsledok je potom vidieť aj na kvalite našich vlasov. Starostlivosť o ňu začína už v sprche a to voľbou správnych vlasových prípravkov - šampónu, kondicionéru či masky. „Benefitovať z nich môžu všetky typy vlasovej pokožky, treba si len vybrať správny produkt. Určite neplatí, že na mastné vlasy sa nesmie dávať kondicionér, lebo budú ešte mastnejšie, alebo mýtus, že mastné vlasy sa nesmú často umývať. Suchú pokožku hlavy často sprevádzajú pocity svrbenia, ťahania a pálenia. Prítomné sú často tzv. suché lupiny. Aj suchú pokožku však musíme umývať, min. jeden až dvakrát do týždňa a to šampónom. Volíme nedráždivé formuly obohatené o hydratačné zložky typu urea, glycerín. Sú dostupné už aj rôzne hydratačné toniká na pokožku hlavy,“ radí dermatologička.
 

Kde robíme najčastejšie chyby?

Medzi najčastejšie chyby patrí určite nesprávna aplikácia prípravkov- šampón sa napr. aplikuje vždy až na poriadne navlhčenú kožu, môžeme si ho dokonca vopred emulzifikovať aj v mokrých rukách. „Ak máte dlhé vlasy, kaderníci a aj ja odporúčame umývať vlasy na dvakrát. Následne aplikujte kondicionér alebo masku, ale vždy len do koncov vlasov, nikdy nie na vlasovú pokožku. Produkty si nezabudnime poriadne zmyť. Zbytky produktov totiž môžu viesť práve k problémom vlasovej pokožky - lupinám, svrbeniu a podobne,“ hovorí  dermatologička MUDr. Karolína Baumgartnerová. A jedna dobrá rada na záver. Nikdy nechoďte spať s mokrou hlavou. Vlhká koža sa totiž na vankúši ľahko zaparí a podporuje sa takto aj množenie kvasiniek na pokožke.
 

REGHAAR produkty – bojovníci za zdravšie vlasy

A problémy s vlasmi pomôže vyriešiť aj rad vlasových prípravkov značky REGHAAR. Šampón a vlasový aktivátor  pomáha pri redukcii tvorby lupín a pri vypadávaní vlasov. Je to problém, ktorý rovnako trápi mužov i ženy. Ak sa chcete tešiť dlhodobo zo zdravých a krásnych vlasov, zaraďte tieto prípravky do vašej dennej rutiny a prvé výsledky sa objavia už po pár použitiach. Prípravky sú voľno predajné a dostupné vo vašej obľúbenej lekárni.

Zdroj úvodného obrázku https://unsplash.com/ - vinicius-amnx-amano
Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová
16.03.2023

Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová

Ak v živote máte to šťastie, že vás netrápia žiadne zdravotné problémy, stravujete sa vyvážene a nemáte ani príliš veľa stresu, k dennej starostlivosti o vaše vlasy vám postačí kvalitný šampón, kondicionér a pravidelná návšteva u kaderníka. Čo robiť, ak tento ideálny stav naruší napr. ochorenie štítnej žľazy, anémia, alebo ak držíte diétu, prechádzate hormonálnymi zmenami, či prežívate výrazné stresové situácie? Základná starostlivosť o vaše vlasy stačiť už nemusí. Pretože práve starostlivosť z vnútra je pre vaše vlasy a pokožku hlavy kľúčová.
 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1298
6 zaujímavostí o cukrovke
12.05.2022

6 zaujímavostí o cukrovke

Ak trpíte cukrovkou, znamená to, že vaše telo nie je schopné správne spracovať a využiť glukózu z potravy, ktorú prijímate. Existujú rôzne typy cukrovky, z ktorých každý typ má iné príčiny, no všetky majú jeden spoločný problém  - príliš veľké množstvo glukózy v krvi. Niektorým typom cukrovky sa dá predísť osvojením si zdravého životného štýlu. Prinášame vám šesť zaujímavostí, ktoré sa vám môžu v boji s cukrovkou zísť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1072
Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepriateľ čriev
18.03.2020

Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepriateľ čriev

Bolesti brucha, krv v stolici, hnačka či úbytok na váhe, to sú najčastejšie príznaky Crohnovej choroby. Priebeh je pomalý a nenápadný, ale o to zradnejší. Crohnova choroba patrí k zápalovým ochoreniam tráviacej trubice s neznámou príčinou vzniku. V súčasnosti nemožno Crohnovu chorobu úplne vyliečiť. Aj keď príčina ochorenia zatiaľ nebola jednoznačne preukázaná, je isté, že vplyv má rad faktorov. Ako jej nešpecifické počiatočné príznaky odhaliť a možno tomuto zradnému ochoreniu predísť?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 16531
Kolagén – vyplňuje nielen pleť
14.06.2018

Kolagén – vyplňuje nielen pleť

Slovo kolagén sa dnes často skloňuje najmä v súvislosti s rôznymi kozmetickými prípravkami a omladzujúcimi procedúrami. Táto vo vode nerozpustná vláknitá bielkovina totiž vypĺňa pokožku, zabezpečuje jej elasticitu a mladistvý vzhľad. Naše telo ju však obsahuje aj z iných dôvodov.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 51
Ako dlhšie žiť? Omega-3 sú odpoveďou.
05.12.2022

Ako dlhšie žiť? Omega-3 sú odpoveďou.

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, ako aj v určitých potravinách.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2773