Chronický únavový syndróm nie je lenivosť, ale choroba

Chronický únavový syndróm nie je lenivosť, ale choroba

Publikované: 23.09.2019

Zobrazenie: 22610

Pod pojmom chronický únavový syndróm sa neskrýva len obyčajná únava a vyčerpanie, ako by si mnohí mohli myslieť. Chronický únavový syndróm je ochorenie, ktoré pacientom dokáže život poriadne znepríjemniť. Postihuje mnoho orgánov naraz a prejavuje sa ako psychickými, tak i neurologickými symptómami. Ak bývate veľmi často unavení, skúste sa zamyslieť, či sa práve vás chronický únavový syndróm netýka.

Únava ako varovný signál 

Chronický únavový syndróm postihuje predovšetkým dospelé osoby stredného veku (medzi 40-50 rokmi), väčšinou ženy. Chorý si sťažuje na ťažkú únavu a telesné a duševné vyčerpanie. Celková strata energie, bolesti kĺbov a svalov, bolesti hlavy, zlý spánok, problémy so sústredením, poruchy pamäti, to sú niektoré príznaky ochorenia. Únava hrá v organizme dôležitú úlohu. Je to varovný signál toho, že je potrebné v živote spomaliť. Únava chráni naše telo pred preťažením a je dôraznou výzvou k odpočinku. 

Ako odlíšiť chronický únavový syndróm od bežnej únavy? 

Aby lekár chronický únavový syndróm diagnostikoval, musí chorý splniť dve podmienky. Príznaky ochorenia sa musia vyskytovať aspoň štyri naraz a musia pretrvávať najmenej pol roka. Bohužiaľ vzhľadom k tomu, že sa ochorenie neprejavuje príliš špecifickými príznakmi, býva často zamieňané za obyčajnú únavu. 

Príznaky ochorenia 

  • Únava: ťažká psychická i fyzická vyčerpanosť, svalová slabosť zhoršujúce sa po ľahkej námahe, ktorú nemožno ani dlhším odpočinkom odstrániť. 
  • Bolesti: bolesti svalov, "ranná stuhnutosť", bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zdurené a bolestivé lymfatické uzliny, bolesti hrdla, bolesti brucha, bolesti hrudníka, bolesti srdca, zrýchlený tep. 
  • Poznávacie ťažkosti: zábudlivosť, zmätenosť, ťažké myslenie a sústredenie, psychická únava, poruchy krátkodobej pamäti (nie dlhodobej) apod. 
  • Precitlivenosť na svetlo a zvuk. 
  • Porušené vnímanie teploty: pocit tepla alebo chladu, zvýšená telesná teplota. 
  • Narušenie spánku: zlá kvalita spánku, "živé sny", nespavosť, časté prebúdzanie. 
  • Psychické problémy: citová nevyrovnanosť, podráždenosť, depresie. 

Lekári odporúčajú: zvoľnite! 

Pôvodcu ochorenia možno len veľmi ťažko odhaliť. Liečba je preto pomerne zložitá. Odporúča sa zvoľniť životný štýl, ktorý bol do prvých príznakov ochorenia veľmi hektický. Lekári radia zmierniť denné aktivity, vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe a stresovým situáciám. Základom je naučiť sa tzv. "pozitívnemu mysleniu". V niektorých prípadoch lekár môže nasadiť tiež antidepresíva. V Slovenskej republike je chorých s touto diagnózou okolo 40 tisíc, a hoci už bolo vyskúšaných mnoho prístupov a aplikovaných mnoho liekov, jediné odporúčanie je psychické upokojenie a úprava životosprávy. 

Vitamíny a minerály na telesnú a psychickú pohodu 

Ľudia s  príznakmi únavového syndrómu by mali dbať na pestrú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov. Vhodné je užívať výživové doplnky na podporu energie a zníženie únavy, napr. Magnézium + B6 ACTIVE, Guarana 800 mg pri pocitoch vyčerpania či Spektrum Energia na podporu imunitného systému. 

Únava u detí a čo ju spôsobuje
27.03.2018

Únava u detí a čo ju spôsobuje

Mnohí rodičia si zhlboka oddýchnu, keď svojho anjelika uložia večer do postieľky. Nie div, niektoré deti sú ako z divokých vajec, chvíľku neposedia a dávajú nám dospelým poriadne zabrať. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 6251