Zlepšite svoju energiu a zdravie vďaka koenzýmu Q10

Zlepšite svoju energiu a zdravie vďaka koenzýmu Q10

Publikované: 19.09.2023

Zobrazenie: 697

Viete, čo sa stane s vaším telom, ak máte nedostatok koenzýmu Q10? Častá únava, zlá regenerácia či srdcové problémy – aj toto všetko môže súvisieť s nedostatkom koenzýmu Q10. Je nenahraditeľnou súčasťou každej jednej bunky vo vašom tele. Ak v bunkách chýba, nedokážu správne fungovať, a tak nefunguje celé telo. Je to prírodná látka, ktorá je akousi „ochrankyňou“ pre telo. Prečo sa o koenzýme Q10 toľko rozpráva a prečo by ste mali dbať na jeho dostatočný príjem?

Čo je koenzým Q10 a aké sú jeho benefity?

Koenzým Q10 je látka, ktorú nájdete na niekoľkých miestach vo svojom tele. Najväčšie zastúpenie má v orgánoch, ako sú srdce, pečeň, obličky či pankreas.
 
Jeho hlavný benefit pre telo spočíva v jeho antioxidačnom pôsobení. Taktiež ochraňuje rôzne bunky – či už v mozgu, srdci alebo pleti. Okrem toho pomáha pri tvorbe energie v bunkách, vďaka čomu orgány dokážu správne fungovať.
 

Pre zdravie vášho srdca

Vysoký krvný tlak alebo rôzne srdcové problémy sa vyskytujú nielen v kruhu starých, ale čoraz viac aj v kruhu mladých ľudí. Vyvolávajú v cievach či artériách rôzne zápaly alebo zvyšujú oxidačné poškodenie. Ako tomu predísť? Často ide o stavy, keď sa už bez správne nastavených liekov nezaobídete. Môžete však popri liekoch dopriať srdcu ten správny „doping“, a to práve vo forme koenzýmu Q10.
 
Má totiž hneď niekoľko benefitov – pôsobí antioxidačne, zlepšuje činnosť srdca a pomáha pri obnove optimálnej tvorby energie. Podľa viacerých štúdií publikovaných, či už organizáciou Cochrane Heart Group, alebo v časopise Current Cardiology Reviews, sa koenzým Q10 odporúča hlavne pre ľudí so srdcovou slabosťou a zlyhávaním. S najväčšou pravdepodobnosťou vám už diagnostikovaný vysoký krvný tlak alebo nepravidelný pulz nevylieči, ale pravidelným prísunom zníži riziko rozvoja ďalších srdcových problémov.
 
Obrázok, na ktorom je osoba, ľudská tvár, úsmev, stenaAutomaticky generovaný popis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Pre lepší vzhľad pokožky

Pokožka je najväčším orgánom a je vo veľkej miere vystavená rôznym škodlivým látkam, ktoré vedú k starnutiu. Či už sú to vonkajšie (UV žiarenie), alebo vnútorné faktory (hormonálna nerovnováha), ich negatívny vplyv sa odzrkadlí na celkovom stave vašej pleti. Znižuje sa hydratácia, stenčujú sa rôzne vrstvy pokožky alebo dochádza k znižovaniu ochrany pred škodlivými vonkajšími vplyvmi.
 
Ak pleti pravidelne doprajete prísun koenzýmu Q10, či už vo forme krému, alebo séra, zvyšujete tým antioxidačnú ochranu a lepšiu tvorbu energie bunkami pokožky. Pleť je tak viac chránená pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia a docielite zdravé starnutie pokožky bez zbytočných nechcených vrások.
 

Na optimálnu mozgovú činnosť

Bohužiaľ, mozog je veľmi náchylný na škodlivé oxidačné pôsobenie, čo vedie k vytváraniu rôznych škodlivých látok. To môže následne spôsobiť poruchu pamäti alebo poruchu kognitívnych funkcií. Práve v tom spočíva dôležitosť koenzýmu Q10. Ochraňuje totiž bunky vo vašom mozgu pred týmto negatívnym vplyvom a zmierňuje tak progres rôznych ochorení. Navyše zohráva dôležitú úlohu aj pri reparácii už poškodených mozgových buniek.
 

Na podporu plodnosti

Pribúdajúci vek sa odzrkadľuje nielen na vašej pokožke, kondícii či pamäti, ale aj na vašej plodnosti. U žien je dôvodom zníženej plodnosti postupné ubúdanie vajíčok schopných počatia. Ako s tým súvisí koenzým Q10? V tomto procese má kľúčovú úlohu. S pribúdajúcim vekom klesá hladina koenzýmu Q10 v tele a vaše telo stráca schopnosť ochrániť vajíčka pred oxidačným poškodením. V tom vám pomôže pravidelné dopĺňanie koenzýmu Q10. Zlepšuje kvalitu aj kvantitu vajíčok.
 
Neplatí to však len u žien, ale aj u mužov. Mužské spermie sú rovnako náchylné na oxidačné pôsobenie, čo má za následok zníženie počtu spermií, ich zlú kvalitu až neplodnosť.
 
Obrázok, na ktorom je jedlo, skupina jedla, nespracovaná strava, plodinyAutomaticky generovaný popis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

V ktorých potravinách koenzým Q10 nájdete?

Medzi potraviny bohaté na koenzým Q10 patria:
  • rôzne živočíšne orgány: srdce, pečeň, obličky,
  • ryby: pstruh, makrela, sardinky,
  • strukoviny: sójové bôby, šošovica,
  • orechy: arašidy, sezamové semienka,
  • oleje: repkový, sójový.
 
V menšom množstve nájdete koenzým Q10 aj v niektorých druhoch ovocia a zeleniny, v mliečnych výrobkoch alebo obilninách.
 

Koľko ho telo potrebuje?

Na trhu nájdete výrobky s obsahom koenzýmu Q10 v množstvách od 30 do 600 mg. Ako si vybrať tú správnu dávku? Všetko závisí od účelu dopĺňania. Na podporu zdravia v rámci prevencie je odporúčanou bežnou dávkou množstvo okolo 30 – 60 mg denne. Vyššie dávky koenzýmu Q10, až 600 – 3000 mg, sú vhodné pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach. Prijímanie takej vysokej dávky však už musí byť jedine pod dohľadom a so súhlasom lekára alebo lekárky. Keďže je koenzým Q10 dobre rozpustný v tukoch, na dosiahnutie lepšieho vstrebávania ho užívajte spolu s jedlom.
 

Má vedľajšie účinky?

Koenzým Q10 je látka veľmi dobre tolerovaná telom. Podľa viacerých štúdií týkajúcich sa koenzýmu Q10 sa nenašli žiadne obzvlášť závažné nežiaduce účinky, ktoré by mal spôsobovať. V ojedinelých prípadoch sa objavujú príznaky ako nespavosť alebo poruchy s trávením. Keď ich spozorujete, je najlepšie, aby ste doplnky s obsahom koenzýmu Q10 prestali užívať. Buďte opatrní s užívaním týchto doplnkov v prípade, že užívate lieky na riedenie krvi alebo lieky na cukrovku. V takých prípadoch by ste tieto doplnky nemali užívať bez odbornej konzultácie.
 
Obrázok, na ktorom je osoba, prst, necht, palecAutomaticky generovaný popis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Dopĺňajte koenzým Q10

Hlavné benefity koenzýmu Q10 už poznáte a viete, že má pre telo nezastupiteľnú funkciu. Napriek tomu, že sa v tele prirodzene nachádza a telo si ho samo vytvára, nie je situácia taká ideálna. Jeho tvorba totiž vekom postupne klesá a telo je tak čoraz viac vystavované nepriaznivých vplyvom. Po štyridsiatke klesne jeho hladina približne o 30 %. Aj z toho dôvodu mnohí pociťujete zvýšenú únavu, zníženú výkonnosť či spomalenú regeneráciu.
 
Čo zrýchľuje pokles hladiny koenzýmu Q10? Okrem pribúdajúceho veku, čo je fyziologický proces, za to môžu aj:
  • genetické poruchy v tvorbe alebo využití koenzýmu Q10,
  • zvýšené nároky tela na koenzým Q10, napríklad v dôsledku ochorenia,
  • ochorenie mitochondrií,
  • vedľajšie účinky liečby statínmi (liekmi na liečbu vysokej hladiny cholesterolu).
 
Vytváranie koenzýmu Q10 v tele je zložitým procesom. Na to, aby ho vaše telo vytvorilo, potrebuje dostatok vitamínov B6, B12, kyseliny listovej a vitamínu C.
 
Je dôležité, aby ste dbali na dostatočný príjem koenzýmu Q10. Dobrým pomocníkom môže byť prípravok Walmark Koenzym Q10 FORTE 60 mg. Obsahuje pre telo optimálnu dávku koenzýmu Q10, ktorý je získavaný prírodnou cestou (fermentáciou – kvasením). Navyše je obohatený o olejovité zložky, čo zaručí jeho zvýšené vstrebávanie.
   
Infekcia močových ciest – ako sa jej vyhnúť?
13.09.2022

Infekcia močových ciest – ako sa jej vyhnúť?

Nezvaný a nepríjemný, no častý hosť – to je infekcia močových ciest. Keď nás navštívi, je už prineskoro a musíme sústrediť svoje sily na liečbu. Ako prevenciu vám ponúkame odborné rady, čo robiť a čoho sa vyvarovať, aby ste si udržali svoje intímne oblasti bez podobných komplikácií.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 826
Ako sa zbaviť áft u detí alebo keď v ústočkách bolí
10.11.2019

Ako sa zbaviť áft u detí alebo keď v ústočkách bolí

Afty pozná určite každý. Ide o malé, bolestivé vriedky v ústach. Afty sú veľmi nepríjemné najmä u detí, pretože spôsobujú bolesť pri jedle a rozprávaní, pálenie a rezanie. Začínajú ako jeden alebo viac pľuzgierikov, ktoré prasknú a zmenia sa vo vriedok. Afty síce nie sú infekčné, ale sú veľmi bolestivou komplikáciou bežných detských ochorení spôsobených zníženou imunitou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 32767
Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová
16.03.2023

Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová

Ak v živote máte to šťastie, že vás netrápia žiadne zdravotné problémy, stravujete sa vyvážene a nemáte ani príliš veľa stresu, k dennej starostlivosti o vaše vlasy vám postačí kvalitný šampón, kondicionér a pravidelná návšteva u kaderníka. Čo robiť, ak tento ideálny stav naruší napr. ochorenie štítnej žľazy, anémia, alebo ak držíte diétu, prechádzate hormonálnymi zmenami, či prežívate výrazné stresové situácie? Základná starostlivosť o vaše vlasy stačiť už nemusí. Pretože práve starostlivosť z vnútra je pre vaše vlasy a pokožku hlavy kľúčová.
 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1358
Prečo nás pálí záha?
31.10.2018

Prečo nás pálí záha?

Zrejme ste už niekedy zažili pálčivú bolesť za hrudnou kosťou, spojenú s kyslou či horkou pachuťou v hrdle a ústach. Pálenie záhy (odborne pyróza) sa obyčajne dostavuje ako následok konzumácie väčšieho množstva tučných alebo pikantných jedál a môže trvať od pár minút až do niekoľkých hodín, čo je naozaj zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 38872
Potravinové intolerancie – keď sú potraviny naším nepriateľom.
07.12.2021

Potravinové intolerancie – keď sú potraviny naším nepriateľom.

Každému sa niekedy stane, že mu aj to najobľúbenejšie jedlo jednoducho „nesadne“. Nemusí ísť iba o tráviace problémy, príznaky môžu byť veľmi pestré a postihovať rôzne časti tela. Ak sa ťažkosti po konzumácii istých pokrmov opakujú, môže za tým byť potravinová intolerancia. Okrem mlieka, histamínu, prípadne lepku nás môže potrápiť aj ovocný cukor - fruktóza.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2994