Ako sa zbaviť áft u detí alebo keď v ústočkách bolí
Publikované: 10.11.2019
Zobrazenie: 32805
Afty pozná určite každý. Ide o malé, bolestivé vriedky v ústach. Afty sú veľmi nepríjemné najmä u detí, pretože spôsobujú bolesť pri jedle a rozprávaní, pálenie a rezanie. Začínajú ako jeden alebo viac pľuzgierikov, ktoré prasknú a zmenia sa vo vriedok. Afty síce nie sú infekčné, ale sú veľmi bolestivou komplikáciou bežných detských ochorení spôsobených zníženou imunitou.
Príčina vzniku nejasná
Afty sa objavujú väčšinou v prípade zníženej imunity organizmu, ale hlavná príčina vzniku doteraz nebola objasnená. Vzhľadom k tomu, že deti častejšie trpia chrípkou, nachladnutím, ochorením dýchacích ciest, trpia tiež častejšie aftami. U niektorých pacientov súvisí vznik áft s nedostatkom železa, vitamínu B2 a kyseliny listovej. Afty sa ale môžu objaviť tiež po poranení zubnou kefkou, zle sediacimi vyrovnávatkami zubov, pri uhryznutí do ústnej sliznice a vplyvom stresu.
Najlepšou prevenciou je posilňovanie imunity
Najlepšou prevenciou vzniku áft je ochrana a posilňovanie imunitného systému. Základom dobrej imunity je správna životospráva, dodržiavanie spánkového režimu a vyhýbanie sa stresom. Stres pre deti môže predstavovať napr. škola, vzťahy s rovesníkmi, ale hlavne nestabilná rodinná situácia, na ktorú sú obzvlášť citlivé. Častá chorobnosť u detí by mala byť pre rodičov signálom, že je potrebné v prvom rade posilniť imunitný systém. Dôraz by sa mal klásť aj na správnu starostlivosť o ústnu dutinu, aby nedochádzalo k šíreniu cudzorodých mikroorganizmov, ktoré sliznicu poškodzujú. Deťom náchylným na afty sa tiež neodporúča čistenie zubov kefkami s tvrdými štetinami, ktoré zbytočne sliznicu dráždia.
Podporte imunitu vitamínmi a výživovými doplnkami
Vzhľadom na to, že príčina vzniku áft nie je zatiaľ jasná, liečia sa len príznaky ochorenia. Na afty sú aplikované
roztoky a gély, ktoré
zmierňujú bolesť a majú antiseptické účinky. Odporúčané sú ale aj výživové doplnky a vitamíny, ktoré
sa starajú o imunitný systém a dodávajú do organizmu potrebné živiny, ktoré môžu chýbať. Odporúča sa zvýšiť príjem vitamínu C na podporu imunity i zdravia ďasien. Afty vznikajú tiež pri nedostatku
vitamínu B, preto je dôležité zvýšiť príjem
vitamínov skupiny B.
Afty nepostihujú len deti, ale môžu postihnúť i dospelých. Imunita by preto mala byť na pozore naprieč generáciami. Dospelým na akútnu podporu imunitného systému odporúčame výživový doplnok
Herba-C s vysokou dávkou vitamínu C, zinku a 4 bylinných extraktov na podporu dýchacích ciest.
Herba-C intenzívne podporuje imunitný systém v dobe blízkeho kontaktu s prechladnutím, čo ocenia napr. mamičky chorých detí.
Herba-C je tiež ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí sú k ochoreniam veľmi náchylní.
Detskú imunitu podporíte výživovými doplnkami z radu
Marťankovia. Produkty
Marťankovia PROIMUN je vhodné zaradiť do stravy predovšetkým
v jesenných a zimných mesiacoch, kedy sú kladené
zvýšené nároky na imunitný systém dieťaťa (začiatok školskej dochádzky, sezóna častého výskytu prechladnutí apod.).
Babské rady a prírodné tipy
Postihnuté miesto možno upokojiť kloktadlom z harmančeka či šalvie. Veľmi obľúbený je med, ktorý pomáha upokojiť boľavé vriedky, pretože pomáha zadržiavať vlhkosť, urýchľuje proces hojenia a má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti. Veľkým pomocníkom je aj zelér. Žuvanie čerstvého zelérového steblá poskytne úľavu od bolesti vďaka svojim analgetickým a protizápalovým vlastnostiam.