Ako sa zbaviť áft u detí alebo keď v ústočkách bolí

Publikované: 10.11.2019

Zobrazenie: 31912

Afty pozná určite každý. Ide o malé, bolestivé vriedky v ústach. Afty sú veľmi nepríjemné najmä u detí, pretože spôsobujú bolesť pri jedle a rozprávaní, pálenie a rezanie. Začínajú ako jeden alebo viac pľuzgierikov, ktoré prasknú a zmenia sa vo vriedok. Afty síce nie sú infekčné, ale sú veľmi bolestivou komplikáciou bežných detských ochorení spôsobených zníženou imunitou.

Príčina vzniku nejasná

Afty sa objavujú väčšinou v prípade zníženej imunity organizmu, ale hlavná príčina vzniku doteraz nebola objasnená. Vzhľadom k tomu, že deti častejšie trpia chrípkou, nachladnutím, ochorením dýchacích ciest, trpia tiež častejšie aftami. U niektorých pacientov súvisí vznik áft s nedostatkom železa, vitamínu B2 a kyseliny listovej. Afty sa ale môžu objaviť tiež po poranení zubnou kefkou, zle sediacimi vyrovnávatkami zubov, pri uhryznutí do ústnej sliznice a vplyvom stresu.

Najlepšou prevenciou je posilňovanie imunity

Najlepšou prevenciou vzniku áft je ochrana a posilňovanie imunitného systému. Základom dobrej imunity je správna životospráva, dodržiavanie spánkového režimu a vyhýbanie sa stresom. Stres pre deti môže predstavovať napr. škola, vzťahy s rovesníkmi, ale hlavne nestabilná rodinná situácia, na ktorú sú obzvlášť citlivé. Častá chorobnosť u detí by mala byť pre rodičov signálom, že je potrebné v prvom rade posilniť imunitný systém. Dôraz by sa mal klásť aj na správnu starostlivosť o ústnu dutinu, aby nedochádzalo k šíreniu cudzorodých mikroorganizmov, ktoré sliznicu poškodzujú. Deťom náchylným na afty sa tiež neodporúča čistenie zubov kefkami s tvrdými štetinami, ktoré zbytočne sliznicu dráždia.

Podporte imunitu vitamínmi a výživovými doplnkami

Vzhľadom na to, že príčina vzniku áft nie je zatiaľ jasná, liečia sa len príznaky ochorenia. Na afty sú aplikované roztoky a gély, ktoré zmierňujú bolesť a majú antiseptické účinky. Odporúčané sú ale aj výživové doplnky a vitamíny, ktoré sa starajú o imunitný systém a dodávajú do organizmu potrebné živiny, ktoré môžu chýbať. Odporúča sa zvýšiť príjem vitamínu C na podporu imunity i zdravia ďasien. Afty vznikajú tiež pri nedostatku vitamínu B, preto je dôležité zvýšiť príjem vitamínov skupiny B.

Afty nepostihujú len deti, ale môžu postihnúť i dospelých. Imunita by preto mala byť na pozore naprieč generáciami. Dospelým na akútnu podporu imunitného systému odporúčame výživový doplnok Herba-C s vysokou dávkou vitamínu C, zinku a 4 bylinných extraktov na podporu dýchacích ciest. Herba-C intenzívne podporuje imunitný systém v dobe blízkeho kontaktu s prechladnutím, čo ocenia napr. mamičky chorých detí. Herba-C je tiež ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí sú k ochoreniam veľmi náchylní.

Detskú imunitu podporíte výživovými doplnkami z radu Marťankovia. Produkty Marťankovia PROIMUN je vhodné zaradiť do stravy predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch, kedy sú kladené zvýšené nároky na imunitný systém dieťaťa (začiatok školskej dochádzky, sezóna častého výskytu prechladnutí apod.).

Babské rady a prírodné tipy

Postihnuté miesto možno upokojiť kloktadlom z harmančeka či šalvie. Veľmi obľúbený je med, ktorý pomáha upokojiť boľavé vriedky, pretože pomáha zadržiavať vlhkosť, urýchľuje proces hojenia a má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti. Veľkým pomocníkom je aj zelér. Žuvanie čerstvého zelérového steblá poskytne úľavu od bolesti vďaka svojim analgetickým a protizápalovým vlastnostiam.

Podporte imunitu detí darmi z prírody

Podporte imunitu detí darmi z prírody

Aj u vás je zima tradične obdobím maródovania? Podobnú skúsenosť má väčšina mamičiek detí predškolského a školského veku, ktoré každú chvíľu chytia nejakú virózu. Čo robiť pre to, aby vaše deti neboli tak často choré? Podporte ich odolnosť prostriedkami, ktoré nájdete v prírode.

Tipy, ako celoročne podporovať  detskú imunitu
18.09.2016

Tipy, ako celoročne podporovať detskú imunitu

Ako sa postarať o to, aby vaše dieťa prečkalo chladné dni zdravé, usmievavé a bez vreckovky pri nose? Podporujte celoročne jeho imunitu. Poradíme vám, ako na to.