Infekcia močových ciest – ako sa jej vyhnúť?

Infekcia močových ciest – ako sa jej vyhnúť?

Publikované: 13.09.2022

Zobrazenie: 745

Nezvaný a nepríjemný, no častý hosť – to je infekcia močových ciest. Keď nás navštívi, je už prineskoro a musíme sústrediť svoje sily na liečbu. Ako prevenciu vám ponúkame odborné rady, čo robiť a čoho sa vyvarovať, aby ste si udržali svoje intímne oblasti bez podobných komplikácií.

Vyše 50% žien dostane infekciu močových ciest aspoň raz za život. Ešte závažnejší je fakt, že 4 z 10 žien ju dostanú do šiestich mesiacov opäť. Muži sú v tomto vo výhode: v u žien až 30-krát vyššia šanca, že dostanú infekciu močových ciest, než u svojich mužských náprotivkov. Nie je to fér? Bohužiaľ, nie je. Dá sa to zvládnuť? Vo väčšine prípadov jednoznačne áno.
 

Čo vlastne spôsobuje infekciu močových ciest?

Infekciu spúšťa baktéria s nenápadným názovm E. coli, ktorá sa do močových ciest dostane z konečníka. Dobrá správa: na rozdiel od populárneho, no nesprávneho názoru ju nechytíte pri sedení na studenom povrchu. Je fakt, že chlad ako taký môže oslabiť náš imunitný systém a prispieť tak k zhoršeniu zdravotného stavu, no samotné ochorenie nespôsobuje.
 

Prečo mám infekcie močových ciest tak často? Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko nákazy.

  1. Častý sex. Nebojte sa, nemusíte s ním prestať. Iba zvážt určité bezpečnostné opatrenia, pokiaľ ide o hygienu. Lepšia prevencia ako následná ľútosť.
  2. Oslabený imunitný systém. Ten môže mať hneď niekoľko príčin, ako napr. cukrovka či liečba iného ochorenia. Dobrým pravidlom je uistiť sa, že sa o seba riadne staráte, aj keď nemáte žiadnu diagnózu. Infekcia močových ciest je len jedným z mnohých dôvodov, prečo tak urobiť.
  3. Pitný režim. Teda – spravidla jeho nedostatok. Keďže moč vyplavuje baktérie z močového mechúra, pitný režim a pravidelné močenie sú spoľahlivým pomocníkom pri prevencii infekcie močových ciest. A ešte jedna rada: nezadržiavajte zbytočne moč v sebe.
  4. Vek. Ženy po menopauze sú náchylnejšie na infekciu močových ciest. Dôvodov je hneď niekoľko, napr. prolaps panvy, nedostatok estrogénu či- strata laktobacilov vo vaginálnej flóre a pod. Staršie ženy tiež častejšie trpia chorobami, ako je cukrovka, ktorá tiež môže byť rozhodujúcim faktorom.
  5. Hygiena. Priveľa hygieny škodí rovnako, ako primálo. Platí zlaté pravidlo, že vaše intímne oblasti by mali byť suché a čisté - a to stačí. Hoci väčšine žien netreba zdôrazňovať dôležitosť hygieny, treba mať na zreteli aj jej nadbytok: preháňanie, najmä pri používaní voňavých a/alebo agresívnych mydiel, tiež nie je najlepším prístupom v prevencii infekcie. Tá istá zásada platí aj pre používanie spermicídov ako antikoncepcie alebo akéhokoľvek prípravku, ktorý narúša vaginálnu mikroflóru.
 
 
Teoretický úvod máme za sebou, poďme do praxe. Dole je uvedených niekoľko odporúčaní, ktoré by vám mali pomôcť vyhnúť sa infekcii močových ciest bez toho, aby ste sa museli vzdať toho, čo máte radi.
 

ČO NEROBIŤ

  • Nepoužívajte na umývanie intímnych partií voňavé mydlo.
  • Nezadržiavajte moč, ak potrebujete ísť na záchod. Choďte čo najskôr.
  • Pri močení sa snažte úplne vyprázdniť močový mechúr.
  • Nenoste syntetickú spodnú bielizeň a vyhýbajte sa pritesným nohaviciam. Aj vaša vagína potrebuje priestor.
  • Nepite veľa alkoholických nápojov – tie môžu dráždiť váš močový mechúr. A ešte dačo: pitie alkoholu sa nepočíta ako pitný režim.
  • Nejedzte a nepite veľa sladkých jedál a nápojov: cukor môže podporovať rozmnožovanie baktérií.
 
 
 

ČO ROBIŤ

  • Keď idete na toaletu, utierajte sa spredu dozadu – zabránite tak prenosu baktérií.
  • Udržujte oblasť genitálií čistú a suchú. Môžete sa spoľahnúť napr. na bavlnu.
  • Mokré plavky si prezliekajte okamžite. Aspoň máte dôvod kúpiť si dva pekné páry.
  • Pite veľa tekutín, najmä vody - aby ste necítili smäd a mali pravidelný moč.
  • Pred a po sexe si pokožku okolo vagíny umyte vodou. Nezabudnite, že mydlo používame s mieroou.
  • Po sexe sa čo najskôr vymočte.
 
 
 
[1] Rahn DD. Urinary tract infections: contemporary management. Urol Nurs. 2008;28:333–41
[1] Arnold, J.J., Hehn, L.E., Klein, D.A. (2016). Common questions about recurrent urinary tract infections in women.  American Family Physician; 93(7): 560-569.
[1] Foxman, B. (2002). Epidemiology of urinary tract infections: Incidence, morbidity, and economic costs. American Journal of Medicine; 113(Suppl. 1A): 5S-13S.
[1] Jackson SL, Boyko IJ, Scholes D, Abraham L, Gupta K, Fihn SD. Predictors of urinary tract infection after menopause. Am J Med. 2004;117:903
[1] Urinal Akut Observational Study, Stada, Romania and Czech Republic, December 2021
  
10 najčastejších otázok o menopauze
03.03.2022

10 najčastejších otázok o menopauze

Obdobie prechodu, kedy sa končí plodnosť ženy, môže byť strašiakom pre každú z nás, keďže prináša veľa zmien a otázok. Kedy používame pojem menopauza, aké sú hlavné symptómy a ďalšie najčastejšie otázky, sme spracovali v nasledujúcom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2033
Zápal pŕs pri dojčení
30.01.2020

Zápal pŕs pri dojčení

Zápal pŕs dokáže nepríjemne potrápiť mnoho dojčiacich mamičiek. Objavuje sa zvyčajne druhý až tretí týždeň po pôrode, najmä u prvorodičiek. Napätie v prsiach, pichľavá bolesť, horúčka a celková slabosť sú najčastejšími príznakmi zápalu prsníka, tzv. mastitídy. Ak sa zápal prsníka objaví, je zvyčajne potrebné začať liečbu antibiotikami. Mastitída netrápi mamičku len fyzicky, ale aj psychicky, a to predovšetkým kvôli dojčenému dieťatku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 17842
Bolesť  kĺbov v rukách a kolenách:  Prejavy a príznaky reumy
13.06.2016

Bolesť kĺbov v rukách a kolenách: Prejavy a príznaky reumy

Bolia vás kĺby v rukách a kolenách? Možno sa u vás začala prejavovať reuma. Prečítajte si o jej najčastejších príznakoch.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 41025