10 najčastejších otázok o menopauze
Publikované: 03.03.2022
Zobrazenie: 2172
Obdobie prechodu, kedy sa končí plodnosť ženy, môže byť strašiakom pre každú z nás, keďže prináša veľa zmien a otázok. Kedy používame pojem menopauza, aké sú hlavné symptómy a ďalšie najčastejšie otázky, sme spracovali v nasledujúcom článku.
-
Čo je to menopauza?
Menopauzou označujeme posledné menštruačné krvácanie, keď žena po dobu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nemá menštruáciu. Správnejšie označenie pre obdobie prechodu, kedy sa končí plodnosť ženy, je však klimaktérium. Menopauza je iba jednou fázou klimaktéria.
-
Aké sú najčastejšie symptómy?
Zmeny, ktoré z poklesu hormónov vyplývajú, sa prejavú príznakmi ako sú návaly horúčavy, nočné potenie sprevádzané návalmi chladu, nutkanie na močenie alebo naliehavá potreba častejšieho močenia, ťažkosti so spánkom a nespavosť, emocionálne zmeny (podráždenosť, zmeny nálady, depresia), suchá pokožka, suché oči alebo sucho v ústach, suchá vaginálna sliznica sprevádzaná nepohodlím počas sexuálneho styku, či zvýšené odbúravanie vápnika v kostiach, ktoré vedie k zníženiu pôvodnej výšky ženy a prípadne až k zlomeninám v dôsledku osteoporózy.
-
Čo si môžem predstaviť pod návalmi tepla a ako dlho ich budem mať?
Návaly tepla sú jedným z najčastejších príznakov menopauzy a prechodu. Možno ich definovať ako náhle pocity horúčavy. Nie každá žena ich pociťuje rovnako a neexistuje definitívny dôvod, prečo k nim dochádza. Okrem pocitu horúčavy môžu byť tiež sprevádzané začervenanou tvárou, potením, či pocitom mrazenia po horúčave.
Návaly horúčavy nielenže pociťuje každá žena inak, ale ich obdobie môže trvať aj rôzne dlho. Niektoré ich pociťujú počas prechodu len na krátky čas. Iné môžu prežívať návaly tepla po zvyšok svojho života. Tie sú však zvyčajne s pribúdajúcim časom menej prudké. Intenzita, frekvencia a trvanie návalov tepla sa u každého jednotlivca líšia.
-
Čo spúšťa návaly tepla?
Je niekoľko bežných vecí, ktoré by mohli vyvolať návaly tepla. Medzi ne patria napríklad kofeín, fajčenie, pikantné jedlá, alkohol, tesné oblečenie, stres a úzkosť, či teplé počasie.
-
Môže menopauza spôsobiť rast ochlpenia na tvári?
Hormonálna zmena, ktorou vaše telo prechádza, môže viesť k niekoľkým fyziologickým zmenám vo vašom tele, vrátane väčšieho ochlpenia na tvári. Je to spôsobené tým, že hladina testosterónu prevýši hladinu estrogénu. Ak sa chĺpky na tvári pre vás stanú problémom, pouvažujte nad depiláciou voskom alebo nad použitím iných odstraňovačov chĺpkov.
-
Je problém so sústredením sa a so zábudlivosťou bežnou súčasťou obdobia prechodu?
Bohužiaľ, sústredenie a menšie problémy s pamäťou, môžu byť bežnou súčasťou obdobia menopauzy a prechodu. Ukázalo sa, že niektoré aktivity stimulujú mozog a pomáhajú obnovovať pamäť. Medzi ne napríklad patria:
- Lúštenie krížoviek a iné mentálne stimulujúce aktivity, ako je napríklad čítanie a riešenie matematických úloh.
- Obmedzenie pasívnych aktivít - napríklad sledovanie televízie
- Dostatok pohybu.
-
Môže menopauza spôsobovať depresiu?
Vaše telo prechádza počas menopauzy a obdobia prechodu mnohými zmenami. Dochádza až k extrémnym zmenám v hladinách hormónov, nemusíte dobre spať kvôli návalom horúčavy a môžete taktiež pociťovať zmeny nálad, vrátane pocitov úzkosti a strachu. Všetky tieto faktory môžu viesť k depresii.
Ak pociťujete niektorý z príznakov depresie, porozprávajte sa so svojím lekárom. Prejdite si rôzne dostupné typy liečby a skontroluje, či depresiu nespôsobuje iný faktor. Napríklad, problémy so štítnou žľazou sú tiež jednou z príčin depresie.
-
Dajú sa príznaky menopauzy zmierniť?
Klesajúce hladiny hormónov môžu spôsobiť rôzne ťažkosti. Malými úpravami životného štýlu a podpornými prípravkami je možné tieto nepríjemné príznaky čiastočne zmierniť.
Jednou z možností je hormonálna podporná terapia, pri ktorej sa podávajú hormóny estrogény alebo estrogény spolu s progestínmi. Ako všetky lieky, tak aj hormonálna terapia má okrem prospešnosti aj svoje riziká, ktoré zahŕňajú endometriálny karcinóm, žlčové kamene a problémy so žlčníkom, krvné zrazeniny, pľúcnu embóliu či mŕtvicu.
Alternatívou je preto nehormonálna pomoc prostredníctvom rastlinných preparátov. Príkladom je výživový doplnok
Minapent, ktorý obsahuje extrakty ďateliny lúčnej, šalvie lekárskej a ploštičníka strapcovitého, ktoré priaznivo pôsobia na hormonálnu rovnováhu ženy v období klimaktéria. Jeho rastlinné izoflavóny preukázali v klinickom pozorovaní významný podiel na predchádzaní a zmierňovaní všetkých ťažkostí v období klimaktéria v ktorejkoľvek jeho fáze (v premenopauze, menopauze a v postmenopauze). Je vhodný pri nadmernom potení a pomáha aj pri návaloch tepla a podráždenosti. Je ideálnou alternatívou pri ženách, ktoré odmietajú hormonálnu liečbu alebo u ktorých je podávanie hormonálnych prípravkov kontraindikované.
Kľúčovou je tiež úprava životného štýlu. Dôraz sa kladie na pravidelný pohyb a na cvičenie. V tomto období totiž dochádza k úbytku svalovej hmoty a zvyšuje sa množstvo tukového tkaniva, ktoré sa ukladá najmä v oblasti brucha, čomu sa zvýšením fyzickej aktivity dá predísť.
-
Má menopauza vplyv na kontrolu močového mechúra?
Problémy s kontrolou močového mechúra (inkontinencia moču) sú bohužiaľ dosť bežné u žien v menopauze. Vysvetľuje to hneď niekoľko príčin:
- Estrogén - tento hormón hrá v našom tele niekoľko úloh. Nielenže kontroluje menštruáciu a podporuje zmeny v našom tele počas tehotenstva, estrogén tiež udržuje zdravú výstelku močového mechúra a močovej trubice.
- Svaly panvového dna - podporujú orgány v panve (močový mechúr a maternicu). Počas života môžu tieto svaly ochabovať. Môže sa tak stať počas tehotenstva, pôrodu a z dôvodu priberania na váhe. Keď svaly ochabnú, dochádza k inkontinencii moču.
Špecifické problémy súvisiace s kontrolou močového mechúra môžu byť:
- Stresová inkontinencia (únik pri kašli, kýchaní alebo zdvíhaní niečoho ťažkého).
- Naliehavá alebo reflexná inkontinencia - intenzívne nutkanie prichádza náhle a nedá sa zastaviť
- Bolestivé močenie
- Noktúria (pocit potreby vstať v noci na močenie).
-
Začne mi menopauza po hysterektómii?
Keďže pri hysterektómii je maternica odstránená, nebudete mať po nej menštruáciu. Ak ste si však ponechali vaječníky (odstránenie vaječníkov sa nazýva ooforektómia), nemusíte pociťovať príznaky prechodu hneď po operácii. Ak podstúpite aj procedúru odstránenia vaječníkov, obdobie prechodu sa automaticky spustí.