Trhania zubov sa báť nemusíte

Trhania zubov sa báť nemusíte

Publikované: 15.06.2021

Zobrazenie: 23819

O trhaní zubov (tzv. extrakcii) koluje medzi ľuďmi veľa historiek. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorých trhanie zubov čaká, prečítajte si náš článok a uvidíte, že nemusíte mať zbytočné obavy. Extrakcia prebieha v lokálnej anestézii, výkon netrvá dlho a okrem rýchleho chrupnutia neucítite takmer nič. Ak budete dodržiavať po výkone pár pravidiel, rana sa bez komplikácií čoskoro zahojí.

Vytrhnutie zuba ako najčastejší dentálny výkon

Vytiahnutie zuba, ľudovo vytrhnutie, odborne extrakcie, je najčastejší dentálny výkon, vykonávaný ambulantne pri lokálnom znecitlivení (anestézii). Pred samotným výkonom je vhodné sa dostatočne najesť a vziať si trvalo užívané lieky. Stomatológ sa pred výkonom bude informovať na váš zdravotný stav, užívané lieky, alergie, ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, cukrovku, poruchu krvnej zrážanlivosti a prípadné komplikácie po predchádzajúcich výkonoch (napr. krvácanie, mdloby apod.).
 

Samotná extrakcie zubov nebolí

Pred výkonom je stomatológom aplikovaná miestna (lokálna) anestézia. Pred vpichom možno miesto ešte znecitlivieť povrchovým anestetikom, aby pacient necítil bolestivý vpich. Samotná extrakcia teda nebolí, je pociťovaná skôr ako tlak. Ak by pri vyťahovaní zuba došlo k jeho zlomeniu, treba koreň zuba odstrániť chirurgickou cestou. Aby bolo zabránené poruchám hojenie a zápalovým komplikáciám, môžu byť pacientovi nasadené antibiotiká a mal by sa vyvarovať smrkaniu.
 

Starostlivosť po výkone

Po výkone pacient ešte počas cca dvoch hodín bolesť nepociťuje, pretože stále pôsobí miestna anestézia. Lokálne anestetiká obsahujú vazokonstrikčné prísady, ktoré sťahujú krvné cievy, a preto rana nekrváca. Po odznení anestézie dochádza k vazodilatácii, roztiahnutiu ciev, čo môže vyvolať krvácanie. Krvácanie sa vyskytuje pomerne zriedka a pacient ho zastaví priložením čistej prežehlenej plátenej vreckovky v mieste rany na 20-30 minút. Ak sa nepodarí krvácanie zastaviť, je nutné vyhľadať lekára.
 

Ako zvládnuť bolesť po extrakcii

Bolesť po extrakcii je bežne zvládnuteľná analgetikami. Bolestivosť pacient môže pociťovať po dobu niekoľkých dní, ale po treťom dni bolesti väčšinou ustupujú. Hojenie je sťažené najmä vtedy, ak došlo k rozpadu krvnej zrazeniny v rane, ktorá sa môže infikovať baktériami z ústnej dutiny. Vzniká zápal, ktorý je sprevádzaný silnými bolesťami. Stomatológ zápal lieči vkladaním drene, tamponádou a opakovanými výplachmi rany a antibiotikami. Ak nastanú iné komplikácie v podobe zvýšenej teploty či opuchu, je vždy nutné kontaktovať lekára.
 

A aké sú naše tipy na zvládnutie bolesti a správne hojenie?

  • Prvých niekoľko hodín po výkone nejedzte.
  • Boľavé miesto chlaďte, aby bol opuch minimálny. Ideálne je tzv. cold hot pack, čo je plastový sáčok s modrým gélom, ale rovnako poslúži aj vrecúško mrazenej zeleniny.
  • V prípade bolesti je odporúčané užiť liek na bolesť.
  • Konzumujte mäkké jedlá (polievky, kaše, ryžu, cestoviny apod.).
  • Po výkone a nasledujúce 3 dni nevyplachujte a nedotýkajte sa krvnej zrazeniny (tzv. "krvnej zátky") v mieste, kde bol zub.
  • Ak máte teplotu, konzultujte svoj stav s lekárom.
  • Zuby si čistite veľmi šetrne 2x denne, mäkkou kefkou a antibakteriálnou pastou.
  • Ak sa do rany dostane jedlo, neskúšajte ho odstraňovať, porušili by ste krvnú zrazeninu.
  • Vyvarujte sa fyzickej námahe, rana by mohla začať opäť krvácať.
  • Nechoďte do sauny.
  • Nefajčite a nepite horúce a alkoholické nápoje.
  • Vyvarujte sa lepivých a tvrdých potravín, ktoré by mohli narušiť krvnú zrazeninu.
 
 

Starostlivosť o ústnu dutinu neradno podceňovať

Základom starostlivosti o ústnu dutinu je čistenie zubov po raňajkách a večer pred spaním. Na zuboch sú po celom dni usadené stopy jedla a pitia. A predovšetkým v noci majú zvyšky jedla vplyv na tvorbu zubného kazu či kameňa. Počas dňa sa v prevencii zubného kameňa a kazu uplatňujú slinné žľazy, produkujúce neustále sliny, ktoré riedia zubný povlak. V noci je ale ich činnosť utlmená. Ideálne je vykonávať zubnú hygienu po každom jedle. Zuby by mali byť čistené nielen zubnou kefkou, ale aj medzizubnými kefkami a ústnou vodou. Zdravie zubov možno podporiť napr. zubnou pastou Santoin, ktorá je vhodná pri starostlivosti o ústnu dutinu pri paradentóze.
 
Z radu Santoin podporte zdravie ústnej dutiny tiež ďalšími prípravkami
Nenechajte si pokaziť úsmev alebo paradentóza
10.11.2019

Nenechajte si pokaziť úsmev alebo paradentóza

Opuchnuté a boľavé ďasná, kývajúce sa zuby a ich strata, to je strašiak menom paradentóza. Parodontitída, ľudovo povedané paradentóza, nie je po zdravotnej stránke nič príjemné a po estetickej stránke nič pekného. Paradentóza navyše zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice, teda ide o oveľa vážnejšie ochorenie, než ako si mnohí myslia. Pravidelné preventívne zubné prehliadky, boj so zubným povlakom a baktériami má pre človeka životný význam.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2499