Nenechajte si pokaziť úsmev alebo paradentóza

Nenechajte si pokaziť úsmev alebo paradentóza

Publikované: 10.11.2019

Zobrazenie: 2504

Opuchnuté a boľavé ďasná, kývajúce sa zuby a ich strata, to je strašiak menom paradentóza. Parodontitída, ľudovo povedané paradentóza, nie je po zdravotnej stránke nič príjemné a po estetickej stránke nič pekného. Paradentóza navyše zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice, teda ide o oveľa vážnejšie ochorenie, než ako si mnohí myslia. Pravidelné preventívne zubné prehliadky, boj so zubným povlakom a baktériami má pre človeka životný význam.

Kto je paradentózou najviac ohrozený?

Paradentóza je zápalové ochorenie závesného aparátu zubov. Je jednou z najčastejších infekcií ľudského tela a ak sa včas nelieči, vedie k strate zubov či dokonca celého chrupu. V SR parodontóza postihuje približne 30 % ľudí vo veku 35-40 rokov, s pribúdajúcim vekom sa jej výskyt zvyšuje. Chronický zápal ďasien ako predstupeň paradentózy sa týka až 80-85 % populácie. Paradentóza môže postihnúť jeden zub, skupinu zubov alebo celý chrup.
 

Príznaky a prejavy paradentózy

Paradentóza je zákerné, pomaly nastupujúcej a ťažko liečiteľné ochorenie, o ktorom nemusíme niekoľko rokov vôbec vedieť. Chorí totiž netrpí výraznými ťažkosťami. Pre včasné odhalenie paradentózy je veľmi dôležité objaviť zápal ďasien a okamžite ho začať liečiť. Zápaly sprevádza začervenanie, opuch, citlivosť, krvácanie, pocity tŕpnutia, napätia, brnenia či tlaku u zubov alebo bolesť pri hryzení tvrdšie potravy. Zápal ďasien je nutné zastaviť pred tým, než zápal postihne kostné zubné lôžko a závesný aparát zuba. Pacienti často vyhľadajú lekára, až keď je závesný aparát zuba narušený a zuby sa kývajú.
 

Rizikové faktory paradentózy

Najväčším rizikom je zlá ústna hygiena. Zuby čistíme aspoň tri minúty, najmenej dvakrát denne. U paradentózy ako také je príčina neznáma a definovať rizikové faktory je nemožné.
 

Prevencia paradentózy

Predchádzať paradentóze možno správnou ústnou hygienou a pravidelnými návštevami zubného lekára. Odporúča sa výmena zubnej kefky každé tri mesiace. Počas troch mesiacov sú vlákna kefky natoľko prelezená baktériami, že čistením zubov paradoxne do ústnej dutiny viac baktérií zanesieme. Používame kefky s mäkkými vláknami, ktoré nepoškodzujú ďasno.

Kefka by mala mať malú čistiacu plochu, vďaka ktorej sa dostaneme do všetkých kútov ústnej dutiny. V prevencii zápalov sú dobrými pomocníkmi medzizubné kefky a medzizubné nite, vďaka ktorým ľahko odstránime zvyšky jedál a zubného plaku, ktoré sa zachytili v priestoroch medzi ďasnom a zubom. Na záver správnej ústnej hygieny lekári odporúčajú použiť kvalitnú ústnu vodu.

Základným odporúčaním je dôkladné čistenie zubov s maximálnou možnou hygienou v dutine ústnej. Cieľom je zabrániť usadzovaniu nových baktérií, aby sa zápal minimalizoval. Lekári odporúčajú kloktadlá na prepláchnutie. Vyliečiť paradentózu nie je bohužiaľ možné, ale možno oddialiť konečnú fázu ochorenia v podobe straty zubov, ktorých závesný aparát je rozrušený natoľko, že zub v lôžku nedrží a sám vypadne. Na trhu existujú niektoré prípravky špeciálne vhodné na starostlivosť o zuby s paradentózou, napr. produkty radu Santoin (špeciálna zubná pasta a ústna voda). Účinnou zložkou zubnej pasty Santoin je čínska liečivá rastlina Macleya cordata, ktorá má priaznivý vplyv na obmedzovanie tvorby zubného plaku.