Viete, ako regenerácia súvisí s imunitou? Aktivujte si s nami imunitný systém

Viete, ako regenerácia súvisí s imunitou? Aktivujte si s nami imunitný systém

Publikované: 05.03.2024

Zobrazenie: 3155

V období zvýšeného výskytu respiračných ochorení je veľmi pravdepodobné, že sa nakazíme vírusom a naša imunita bude musieť niekoľko dní bojovať s dôsledkami infekčného ochorenia. Spolu so všeobecnou lekárkou sme sa zaujímali o to, ako naštartovať imunitný systém po zime a prečo je regenerácia pre náš imunitný systém dôležitá.

Článok vznikol v spolupráci s MUDr. Barborou Lörincz, všeobecnou lekárkou pre dospelých.
 

 


Regenerácia – dennodenná rutina

Dôsledky oslabenej imunity na náš organizmus sú nepríjemné v každej situácii a v každom ročnom období. Intenzívne ich vnímame práve na prelome zimy a jari. Najlepší spôsob, ako imunitu udržať v dobrej kondícii, je dopriať nášmu telu dostatok regenerácie. „Keď hovoríme o imunite, mne ako lekárke v prvom rade napadne slovo regenerácia,“ hovorí MUDr. Barbora Lörincz, všeobecná lekárka pre dospelých, z bratislavskej súkromnej polikliniky ProCare. Regenerácia našich síl v sebe zahŕňa všetku činnosť, ktorá je zameraná na plné a rýchle obnovenie všetkých fyzických a mentálnych procesov, ktorých optimálna rovnováha bola predchádzajúcou činnosťou posunutá do určitého stupňa únavy. „Nech už človek vykonáva akúkoľvek prácu, je nevyhnutné nájsť si spôsob, ako nechať organizmus adekvátne si odpočinúť. Preto radím: zdravá životospráva, dostatočný pitný režim, spánok, odpočinok, každodenný pohyb a vyhýbanie sa stresu – to je základná cesta k udržaniu si zdravého imunitného systému. A dostatočná regenerácia.“ Preto doktorka Barbora Lörincz radí svojim pacientom, ktorí majú mentálne zaťažujúcu prácu, nájsť si počas regenerácie vhodnú pohybovú aktivitu, aby „mozog vypol“. „A naopak, pacientom, ktorí vykonávajú fyzickú prácu, odporúčam skôr mentálne aktivity, aby si telo dokázalo odpočinúť,“ vysvetľuje lekárka Barbora Lörincz. Niekedy si stačí nájsť 20 až 30 minút denne na prechádzku, prípadne prečítať dobrú knihu. Dôležitá je však pravidelnosť.
 
 
 

Cestovanie za slnkom nezaškodí  

Studené počasie a teplotné šoky zodpovedajú za zvýšenú chorobnosť na prechladnutie, nádchu, chrípku, zápal dýchacích ciest... A preto aj v prechode zo zimy do jari zaznamenávame čakárne u lekárov plné pacientov, ktorých trápi hlavne infekcia horných dýchacích ciest. Treba sa adekvátne obliekať, dodržiavať režimové opatrenia, posilňovať imunitu aj pomocou vitamínov a výživových doplnkov. „Odporúčam vitamín C, selén a zinok. Takisto by som odporučila podporiť v tomto období aj črevnú mikroflóru probiotikami. A prírodná kombinácia med, citrón a zázvor je tiež nášmu organizmu prospešná. Opakovane „ordinujem na predpis“ aj regeneráciu. Totiž, veľmi často sa stáva, že nie dobre vyležané prechladnutie prejde do zápalu priedušiek práve preto, že organizmus nedostal šancu adekvátne regenerovať a ľudia chcú byť zdraví už za tri dni,“ vysvetľuje lekárka a dopĺňa, že cestovanie v zime za teplom nepovažuje za rizikové. „Skôr vplyv klimatizácie v lietadle či na dovolenke je podľa mňa škodlivý. Slnko a vitamín D určite nezaškodia ani v zime.“
 

Jedným z hlavných faktorov je stres

Čo by sme však mali robiť, ak sa ocitneme v neustálom kolotoči ochorení? Doktorka radí, že v prvom rade je nevyhnuté vylúčiť imunitný deficit, ktorý sa vyšetruje u imunológa. „Ide o vrodenú alebo získanú zníženú schopnosť organizmu brániť sa proti infekciám. Pokiaľ sa tento deficit vylúčil, môžeme pristúpiť aj k imunomodulačnej terapii, a to aj v ambulanciách všeobecného lekára. Zamerajme sa aj na odhalenie prípadných ďalších ochorení, ktoré môžu narušiť fungovanie imunitného systému,“ upozorňuje všeobecná lekárka pre dospelých Barbora Lörincz. Jedným z hlavných faktorov, ktorý môže zásadne ovplyvniť našu imunitu, je stres. Preto je dôležitá správna regenerácia a vylúčenie iných závažných ochorení, ktoré by sa mohli takto prejavovať. „Niekedy chronický stres dokáže spôsobiť mnoho opakovaných infekcií. Je tam viacero faktorov, ktoré treba zvažovať, odporúčame však vždy sa zveriť do rúk lekárov, odborníkov, samoliečba v tomto prípade nie je prospešná,“ odporúča lekárka.
 

Pomôžme našej imunite a podporme ju výživovými doplnkami od výrobcu s certifikátom GMP

Keď ochorieme, v našom organizme sa aktivuje imunitný systém. Na jeho budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní sa podieľa zinok. Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, ktorá sa podieľa na likvidovaní vírusov, sú však biele krvinky. A zinok je ich vynikajúcim pomocníkom. Ak ho máme v tele málo, dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Ďalším ochrancom imunitného systému je minerál, o ktorom sa hovorí málo, ale pre našu imunitu robí naozaj veľa. A je to selén. Okrem budovania nášho imunitného systému má silný antioxidačný účinok a prispieva ku kráse a zdraviu našich nechtov a vlasov. Pokiaľ preferujete komplexné riešenie v jednej tablete, je tu Selezin ACE COMPLEX, ktorý obsahuje vitamíny A, B16, C a E a tiež selén a zinok v jednom. Všetky kvalitné výživové doplnky hľadajte pod značkou Walmark, ktorá vyrába produkty s certifikátom GMP. Ten sa udeľuje len výrobcom, ktorí dodržiavajú podmienky správnej výrobnej praxe pri výrobe liekov. Dohľad a priebežnú kontrolu výrobného miesta zabezpečuje ŠÚKL – Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave (pre výrobcov zo Slovenskej republiky).
 
Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám
15.08.2023

Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám

Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Od prvého momentu, keď ste ešte len myšlienkami pri plánovaní bábätka, je dôležité, aby ste dodávali svojmu telu všetky prospešné látky, ktoré v tomto požehnanom období potrebujete. K takým látkam patria aj omega-3 mastné kyseliny.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 553
Vlasy, za ktoré sa nemusíte hanbiť
28.03.2023

Vlasy, za ktoré sa nemusíte hanbiť

Ak chceme mať zdravé vlasy, musíme sa najskôr zamerať na starostlivosť o pokožku hlavy. Denná hygiena a starostlivosť o pokožku hlavy je však individuálna záležitosť, pretože každý z nás má iný typ pokožky. Spoznajte tú vašu čo najlepšie, veď nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1367
Selén ako nový bojovník proti rakovine?
12.12.2023

Selén ako nový bojovník proti rakovine?

Stopový prvok, ktorý otvára nové horizonty v liečbe zákernej choroby. Selén a jeho mocná sila nielen ako prevencia, ale aj ako pomoc pri liečbe rakoviny je niečo, o čom sa v súčasnosti čoraz viac hovorí. V čom spočíva zázračná sila selénu a prečo o tomto významnom mineráli vieme tak málo?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1499
Krásna pleť či dobrá imunita? Odpoveď sa skrýva v zinku
15.06.2023

Krásna pleť či dobrá imunita? Odpoveď sa skrýva v zinku

Mnohí si zinok spájate s oslabenou imunitou či „všeliekom“ zaručujúcim zdravé vlasy a pokožku. Jeho účinok na telo však skrýva omnoho viac. Zinok je druhým najviac zastúpeným minerálom vo vašom tele a zúčastňuje sa mnohých procesov, ktoré sa v organizme odohrávajú. Viete, prečo má pre telo nezastupiteľnú funkciu a prečo by ste si ho mali pravidelne dopĺňať?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 389
Selén – malý minerál so silnými účinkami na zdravie
19.09.2023

Selén – malý minerál so silnými účinkami na zdravie

Minerál, o ktorom sa hovorí tak málo, napriek tomu však v sebe skrýva oveľa viac. Okrem toho, že má silný antioxidačný účinok, buduje vašu imunitu, pôsobí priaznivo na funkciu štítnej žľazy a vyčarí vám nielen zdravé nechty, ale aj vlasy. Aký zázrak v sebe ešte selén ukrýva? Prečo by ste sa oň mali začať zaujímať a pravidelne ho dopĺňať?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 978