Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám

Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám

Publikované: 15.08.2023

Zobrazenie: 494

Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Od prvého momentu, keď ste ešte len myšlienkami pri plánovaní bábätka, je dôležité, aby ste dodávali svojmu telu všetky prospešné látky, ktoré v tomto požehnanom období potrebujete. K takým látkam patria aj omega-3 mastné kyseliny.

Omega-3 mastné kyseliny sú látky, ktoré sú pre správne fungovanie tela nevyhnutné. V období tehotenstva sa ich potreba znásobuje. Prečo je dôležité, aby ste ich telu dopriali počas tehotenstva? Nielen pre vás, ale aj pre zdravie vášho bábätka majú veľa benefitov.
 

Pre správny vývoj mozgu a zraku dieťatka

Omega-3 mastné kyseliny sú vo veľkej miere zastúpené ako vo vašom mozgu, tak aj v mozgu vášho dieťatka. Mozog sa najviac vyvíja medzi druhým trimestrom tehotenstva a prvým rokom života. Počas celého tohto obdobia potrebuje pre svoj správny vývoj dostatočnú dávku omega-3 mastných kyselín.
 
Ako si nájdu omega-3 mastné kyseliny cestu k vášmu bábätku? Čo prijmete počas tehotenstva  vy, to dostane aj vaše ešte nenarodené dieťa. Je to vďaka tomu, že plod si čerpá potrebné živiny od matky cez placentu. Po narodení vám výživu dieťatka zabezpečí materské mlieko počas dojčenia.
 
Vďaka dostatočnému príjmu omega-3 mastných kyselín sa ako budúca mamička podieľate aj na správnom vývoji zraku svojho drobca. DHA je totiž vo veľkej miere koncentrovaná aj v sietnici. Má tak významnú úlohu od posledného trimestra tehotenstva až do prvých mesiacov života dieťatka, počas ktorých sa zrak vyvíja.
 
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Znížte riziko predčasného pôrodu

Keď sa vám bábätko narodí pred 37. týždňom tehotenstva, ide o predčasný pôrod. Každá žena túži po tom, aby donosila a priniesla na svet zdravé dieťa. Nie nadarmo sa predčasného pôrodu budúce mamičky tak veľmi boja. V niektorých prípadoch totiž predčasný pôrod môže mať vplyv na celkový zdravotný stav dieťatka. Žiaľ, príčina predčasného pôrodu je často neznáma. Existuje mnoho štúdií zaoberajúcich sa práve účinkom omega-3 mastných kyselín na obdobie tehotenstva. Podľa jednej metaanalýzy z roku 2018 sa zistilo, že dopĺňanie vyšších dávok omega-3 mastných kyselín práve v tehotenstve dokázalo riziko predčasného pôrodu znížiť až o 10 %.
 

Koľko omega-3 mastných kyselín vaše telo potrebuje v tehotenstve?

Omega-3 mastné kyseliny sú látky, ktoré telo potrebuje, pretože si ich nedokáže vyrobiť samo. Jedinými cestami, ako ich dopĺňať, preto sú vyvážená strava alebo výživové doplnky.
 
Najčastejšie omega-3 mastné kyseliny, ktoré nájdete vo výživových doplnkoch, sú DHA (kyselina dokozahexaénová) a EPA (kyselina eikozapentaénová). Ak je reč o samotných omega-3 mastných kyselinách, pre vaše telo v období tehotenstva je obzvlášť prospešná DHA. Jej príjem by sa mal vyšplhať až na 300 mg denne. Pri kombinácii EPA s DHA je táto hladina dokopy okolo 250 – 500 mg denne.
 
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Príliš málo alebo príliš veľa?

Omega-3 mastné kyseliny sú látky, pri ktorých nepocítite, ani keď ich máte v tele málo, ani keď ich máte v tele až príliš veľa. Ak vaše telo trpí nedostatkom omega-3 mastných kyselín v období tehotenstva, niekedy sa to môže odzrkadľovať v neskoršom veku dieťaťa prostredníctvom poruchy sústredenia sa alebo to môže viesť k rozvoju psychických ochorení. V každom prípade by ste nemali prekročiť maximálnu dennú dávku 5 g na deň.
 

Nie sú ryby ako ryby

Ryby sú jeden z najlepších prírodných zdrojov omega-3 mastných kyselín. Okrem toho obsahujú aj množstvo ďalších prospešných látok, ktoré potrebuje nielen vaše telo, ale aj telo vášho bábätka. Ak je však reč o tehotných ženách a konzumácii rýb, lekárska obec zdvíha varovný prst. Problémom je  ortuť a jej možná prítomnosť v rybách. Ortuť je totiž látka, ktorá má v období tehotenstva negatívny vplyv na plod.
 
Teraz asi máte dilemu – čo teda robiť? Na jednej strane omega-3 mastné kyseliny potrebujete, ale na strane druhej nechcete ohroziť svoje ešte nenarodené dieťa. Nezúfajte, riešenie je jednoduché. Stačí, ak si budete starostlivo vyberať druhy rýb, ktorými si tieto kyseliny budete dopĺňať.
 
Medzi druhy rýb, pri ktorých konzumácii je najväčšie riziko kontaminácie ortuťou, sú ryby ako makrela či tuniak. Bude najlepšie, ak sa týmto druhom vyhnete. Zvoľte radšej druhy, ako sú losos, sumec, treska či pstruh. Rovnako môžete zvoliť morské kôrovce ako krab či krevety. Nejedzte ani surové ryby a pred varením z nich odstráňte kožu a tuk. Docielite tak, aby ste do tela dostali len tie najzdravšie omega-3 mastné kyseliny.
 
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Čo ak strava nestačí?

Nie ste veľkými milovníkmi či milovníčkami rýb alebo chcete príjem omega-3 mastných kyselín zvýšiť? Siahnite po kvalitných výživových doplnkoch, ktoré vám potrebnú dávku týchto potrebných kyselín dodajú. Prípravok ako Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg dodá nielen vášmu telu, ale aj vášmu bábätku presne to, čo potrebujú. Výživový doplnok je vyrobený držiteľom certifikátu GMP, vďaka čomu si môžete byť istý kvalitou a zložením produktu.
 

Kedy si začať dopĺňať omega-3 mastné kyseliny?

Odpoveď je jednoznačná – čím skôr. Odhliadnuc od toho, či ste tehotná alebo ešte len plánujete bábätko, omega-3 mastné kyseliny potrebuje každý. Ak tieto kyseliny nedopĺňate, je načase po nich siahnuť. A pre vás – budúce mamičky – to platí dvojnásobne.
 
Spánok a zdravie
14.07.2022

Spánok a zdravie

Spánok je pre naše fyzické a duševné zdravie nevyhnutný. Bez dostatočne dlhého a kvalitného spánku sa cítime unavení nielen fyzicky ale aj psychicky. Spánok je kľúčom ku zdraviu a jeho deficit sa vždy prejaví na našej kondícii. Nedostatok spánku sa môže prejaviť oslabenou imunitou, celodennou únavou, podráždenosťou, poruchami pamäte, sústredenia a mnohými ďalšími nepríjemnými prejavmi, ktoré ovplyvňujú náš bežný život. To najjednoduchšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť, je dobre sa vyspať. Ako si ale zabezpečiť zdravý a kvalitný spánok v lete, keď sa nám vďaka tropickým teplotám horko ťažko zaspáva a trápi nás aj nočné zobúdzanie?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 672
Osem napovedajúcich signálov, že vášmu telu chýba vitamín D
26.04.2017

Osem napovedajúcich signálov, že vášmu telu chýba vitamín D

Vedeli ste, že len 10 % vitamínu D sa do tela dostáva potravou? Zvyšných 90 % déčka totiž naše telo získava zo slnečných lúčov. Až štyrom z piatich z nás ale tento „slnečný vitamín" chýba,* čo naše telo ani v najmenšom neteší. Jeho nedostatok môže súvisieť s radom nepríjemností aj závažných problémov.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 35800
Menopauza nemusí byť strašiakom žien! Ako ju zvládnuť v pohode?
08.03.2023

Menopauza nemusí byť strašiakom žien! Ako ju zvládnuť v pohode?

Menopauza, klimaktérium či ľudovo „prechod“, je strašiakom žien po celé generácie. Všade počujeme a čítame, aké fyzické i psychické ťažkosti ženy na konci plodnosti prekonávajú. Dnes však už tento prirodzený proces vieme zvládnuť podstatne lepšie ako kedysi. Existujú metódy, ako zmierniť návaly horúčavy, psychické výkyvy a ďalšie nepríjemnosti, ktoré s menopauzou súvisia.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 732
Možné príčiny chrást v nose
03.12.2019

Možné príčiny chrást v nose

S nepríjemnými chrastami sa môžeme stretnúť na celom tele, a to vrátane nosa. Niekedy stačí samotná nádcha či suchý vzduch a na nosovej sliznici môžu vznikať bolestivé chrasty. Inokedy môže byť príčina vážnejšia, a preto neváhajte vyhľadať lekára vždy, keď sa chrasty objavia bez zjavnej príčiny. Ide o problém, ktorý hoci nie je vidieť, dokáže pekne potrápiť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 67566
10 osvedčených rád proti páleniu záhy
11.06.2021

10 osvedčených rád proti páleniu záhy

Príčinou pálčivej bolesti za hrudnou kosťou je prekyslenie žalúdka, ktoré spôsobuje nielen konzumácia tučných a pikantných jedál, ale aj skutočnosť, že sa v jednom kuse stresujeme, jeme v zhone a vo voľnom čase sa oveľa radšej zaboríme do kresla pri televízii, namiesto toho, aby sme sa trochu pretiahli. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 160653