Podporte zdravie svojho bábätka už v tehotenstve vďaka omega-3 mastným kyselinám
Publikované: 15.08.2023
Zobrazenie: 563
Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Od prvého momentu, keď ste ešte len myšlienkami pri plánovaní bábätka, je dôležité, aby ste dodávali svojmu telu všetky prospešné látky, ktoré v tomto požehnanom období potrebujete. K takým látkam patria aj omega-3 mastné kyseliny.
Omega-3 mastné kyseliny sú látky, ktoré sú pre správne fungovanie tela nevyhnutné. V období tehotenstva sa ich potreba znásobuje. Prečo je dôležité, aby ste ich telu dopriali počas tehotenstva? Nielen pre vás, ale aj pre zdravie vášho bábätka majú veľa benefitov.
Pre správny vývoj mozgu a zraku dieťatka
Omega-3 mastné kyseliny sú vo veľkej miere zastúpené ako vo vašom mozgu, tak aj v mozgu vášho dieťatka. Mozog sa najviac vyvíja medzi druhým trimestrom tehotenstva a prvým rokom života. Počas celého tohto obdobia potrebuje pre svoj správny vývoj dostatočnú dávku omega-3 mastných kyselín.
Ako si nájdu omega-3 mastné kyseliny cestu k vášmu bábätku? Čo prijmete počas tehotenstva vy, to dostane aj vaše ešte nenarodené dieťa. Je to vďaka tomu, že plod si čerpá potrebné živiny od matky cez placentu. Po narodení vám výživu dieťatka zabezpečí materské mlieko počas dojčenia.
Vďaka dostatočnému príjmu omega-3 mastných kyselín sa ako budúca mamička podieľate aj na správnom vývoji zraku svojho drobca. DHA je totiž vo veľkej miere koncentrovaná aj v sietnici. Má tak významnú úlohu od posledného trimestra tehotenstva až do prvých mesiacov života dieťatka, počas ktorých sa zrak vyvíja.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Znížte riziko predčasného pôrodu
Keď sa vám bábätko narodí pred 37. týždňom tehotenstva, ide o predčasný pôrod. Každá žena túži po tom, aby donosila a priniesla na svet zdravé dieťa. Nie nadarmo sa predčasného pôrodu budúce mamičky tak veľmi boja. V niektorých prípadoch totiž predčasný pôrod môže mať vplyv na celkový zdravotný stav dieťatka. Žiaľ, príčina predčasného pôrodu je často neznáma. Existuje mnoho štúdií zaoberajúcich sa práve účinkom omega-3 mastných kyselín na obdobie tehotenstva. Podľa jednej metaanalýzy z roku 2018 sa zistilo, že dopĺňanie vyšších dávok omega-3 mastných kyselín práve v tehotenstve dokázalo riziko predčasného pôrodu znížiť až o 10 %.
Koľko omega-3 mastných kyselín vaše telo potrebuje v tehotenstve?
Omega-3 mastné kyseliny sú látky, ktoré telo potrebuje, pretože si ich nedokáže vyrobiť samo. Jedinými cestami, ako ich dopĺňať, preto sú vyvážená strava alebo výživové doplnky.
Najčastejšie omega-3 mastné kyseliny, ktoré nájdete vo výživových doplnkoch, sú DHA (kyselina dokozahexaénová) a EPA (kyselina eikozapentaénová). Ak je reč o samotných omega-3 mastných kyselinách, pre vaše telo v období tehotenstva je obzvlášť prospešná DHA. Jej príjem by sa mal vyšplhať až na 300 mg denne. Pri kombinácii EPA s DHA je táto hladina dokopy okolo 250 – 500 mg denne.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Príliš málo alebo príliš veľa?
Omega-3 mastné kyseliny sú látky, pri ktorých nepocítite, ani keď ich máte v tele málo, ani keď ich máte v tele až príliš veľa. Ak vaše telo trpí nedostatkom omega-3 mastných kyselín v období tehotenstva, niekedy sa to môže odzrkadľovať v neskoršom veku dieťaťa prostredníctvom poruchy sústredenia sa alebo to môže viesť k rozvoju psychických ochorení. V každom prípade by ste nemali prekročiť maximálnu dennú dávku 5 g na deň.
Nie sú ryby ako ryby
Ryby sú jeden z najlepších prírodných zdrojov omega-3 mastných kyselín. Okrem toho obsahujú aj množstvo ďalších prospešných látok, ktoré potrebuje nielen vaše telo, ale aj telo vášho bábätka. Ak je však reč o tehotných ženách a konzumácii rýb, lekárska obec zdvíha varovný prst. Problémom je ortuť a jej možná prítomnosť v rybách. Ortuť je totiž látka, ktorá má v období tehotenstva negatívny vplyv na plod.
Teraz asi máte dilemu – čo teda robiť? Na jednej strane omega-3 mastné kyseliny potrebujete, ale na strane druhej nechcete ohroziť svoje ešte nenarodené dieťa. Nezúfajte, riešenie je jednoduché. Stačí, ak si budete starostlivo vyberať druhy rýb, ktorými si tieto kyseliny budete dopĺňať.
Medzi druhy rýb, pri ktorých konzumácii je najväčšie riziko kontaminácie ortuťou, sú ryby ako makrela či tuniak. Bude najlepšie, ak sa týmto druhom vyhnete. Zvoľte radšej druhy, ako sú losos, sumec, treska či pstruh. Rovnako môžete zvoliť morské kôrovce ako krab či krevety. Nejedzte ani surové ryby a pred varením z nich odstráňte kožu a tuk. Docielite tak, aby ste do tela dostali len tie najzdravšie omega-3 mastné kyseliny.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Čo ak strava nestačí?
Nie ste veľkými milovníkmi či milovníčkami rýb alebo chcete príjem omega-3 mastných kyselín zvýšiť? Siahnite po kvalitných výživových doplnkoch, ktoré vám potrebnú dávku týchto potrebných kyselín dodajú. Prípravok ako
Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg dodá nielen vášmu telu, ale aj vášmu bábätku presne to, čo potrebujú. Výživový doplnok je vyrobený držiteľom certifikátu GMP, vďaka čomu si môžete byť istý kvalitou a zložením produktu.
Kedy si začať dopĺňať omega-3 mastné kyseliny?
Odpoveď je jednoznačná – čím skôr. Odhliadnuc od toho, či ste tehotná alebo ešte len plánujete bábätko, omega-3 mastné kyseliny potrebuje každý. Ak tieto kyseliny nedopĺňate, je načase po nich siahnuť. A pre vás – budúce mamičky – to platí dvojnásobne.