Spánok a zdravie

Spánok a zdravie

Publikované: 14.07.2022

Zobrazenie: 661

Spánok je pre naše fyzické a duševné zdravie nevyhnutný. Bez dostatočne dlhého a kvalitného spánku sa cítime unavení nielen fyzicky ale aj psychicky. Spánok je kľúčom ku zdraviu a jeho deficit sa vždy prejaví na našej kondícii. Nedostatok spánku sa môže prejaviť oslabenou imunitou, celodennou únavou, podráždenosťou, poruchami pamäte, sústredenia a mnohými ďalšími nepríjemnými prejavmi, ktoré ovplyvňujú náš bežný život. To najjednoduchšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť, je dobre sa vyspať. Ako si ale zabezpečiť zdravý a kvalitný spánok v lete, keď sa nám vďaka tropickým teplotám horko ťažko zaspáva a trápi nás aj nočné zobúdzanie?

10 tipov pre zdravý a kvalitný spánok

Pre zdravý a kvalitný spánok je vhodné dodržiavať pravidlá spánkovej hygieny a to nielen v prípadoch, keď letné teploty atakujú 30 °C. V teple sa nám môže nielen ťažšie zaspávať, ale spánok býva aj nekvalitný. Niet sa čomu čudovať, pretože ideálna teplota na spánok je maximálne 20 °C. Rozmýšľate nad tým, ako sa dobre vyspať aj v letných horúčavách?
 • Vetrajte len vtedy, keď vonkajšia teplota nepresahuje 25 °C, teda v noci a skoro ráno.
 • Pred spaním si doprajte príjemne vlažnú sprchu. Vyhnite sa studenej či dokonca ľadovej sprche, na ktorú telo reaguje zvýšením telesnej teploty.
 • Nespite nahí. Aj keď sa môže zdať, že čím menej oblečenia, tým lepšie, je to mýtus. V lete sa v noci potíte a pot sa tak nemá kam absorbovať. Vhodné je ľahké pyžamo s vysokým podielom bavlny, v ktorom sa budete cítiť pohodlne.
 • Ak bežne spíte v podkroví alebo na najvyššom poschodí domu a mate tú možnosť, počas tropických nocí sa radšej presuňte na prízemie.
 • Zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorú oceníte najmä keď vonkajšia teplota ani v noci neklesne pod 25 °C. V čistom vzduchu sa vám bude spať omnoho lepšie. Čističku okrem toho ocenia aj alergici, pre ktorých je čistý vzduch veľkou úľavou.
 • Zaveste si do spálne vlhkú plachtu, ktorá teplý vzduch ochladí.
 • Investujte do kvalitných ventilátorov. Lacné nemajú dobrú životnosť a najmä sú príliš hlučné, čo neprispieva ku kvalitnému spánku.
 • Ochlaďte svoj krvný obeh. Na miesta na tele, kde pulzuje krv (krk, zápästie, podkolenné jamky a členky) priložte studený obklad.
 • Posteľnú bielizeň vložte pred spaním na 10 minút do mrazničky. Ak v mrazničke nemáte miesto, stačí ochladiť vankúš. Na príjemne chladivej bielizni sa vám bude ľahšie zaspávať.
 • Možno je čas sa zamyslieť nad kúpou kvalitnej klimatizácie do bytu alebo domu, ktorá môže prispieť ku kvalitnému spánku. Nemusíte ju mať zapnutú celú noc, stačí miestnosť vychladiť len chvíľu pred spaním. Pre našich čitateľov z Bratislavy a okolia máme zľavový kód v hodnote 50€ na montáž klimatizácie. Zľavový kód: Klubzdravia50, platí len pre Bratislavu a okolie a môžete si ho uplatniť na stránke www.clim.sk , kde ho stačí zadať do formulára alebo poslať mailom pri žiadosti o klimatizáciu.

Samozrejmosťou, a to nielen počas horúcich dní, je dodržiavanie spánkovej hygieny

 • Do postele si ľahnite len keď ste večer ospalý, nie počas dňa.
 • Cez deň nespite (prípadne si doprajte maximálne krátky oddych do 30 minút)
 • Choďte spať a vstávajte vždy približne v rovnakom čase, a to aj cez víkendy.
 • V spálni pred spaním vždy vyvetrajte, udržujte tam teplotu pod 20 °C, ticho a tmu.
 • Aspoň 4 hodiny pred spaním nepite kávu, čierny a zelený čaj, kakao ani kolové nápoje.
 • Pred spaním nefajčite a nepite alkoholické nápoje.
 • Vyhnite sa pred spaním konzumácii ťažkých a tučných jedál.
 • Ak po uložení sa do postele do 30 minút nezaspíte, venujte sa niečomu príjemnému (napr. čítaniu)
 • Pred spaním neriešte dôležité alebo stresujúce záležitosti a nechoďte spať rozčúlený alebo rozrušený.
 • Počas dňa sa venujte primeranej pohybovej aktivite, najlepšie na čerstvom vzduchu.
 

Podporte spánok doplnkami stravy

Ak vás trápia ťažkosti so spánkom, a to nielen v lete, je vhodné podporiť zdravý spánok výživovými doplnkami, ktoré podporia zaspávanie a kvalitný spánok.

Našim tipom je prémiový výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje L-theanin a kombináciu extraktov z chmeľu a valeriány lekárskej, ktoré sa tradične užívajú na pokojný spánok a celkovú relaxáciu. Je bezpečný aj pri dlhodobom užívaní. Taktiež pomáha prekonať vnútorné napätie a stres. Alebo je k dispozícii rokmi overený Melatonín, ktorý zabezpečuje lepšiu kvalitu spánku a podporuje zaspávanie. Oba výživové doplnky sú vyrobené držiteľom certifikátu GMP, vďaka čomu si môžete byť istý ich kvalitou a zložením.
  
Potravinové intolerancie – keď sú potraviny naším nepriateľom.
07.12.2021

Potravinové intolerancie – keď sú potraviny naším nepriateľom.

Každému sa niekedy stane, že mu aj to najobľúbenejšie jedlo jednoducho „nesadne“. Nemusí ísť iba o tráviace problémy, príznaky môžu byť veľmi pestré a postihovať rôzne časti tela. Ak sa ťažkosti po konzumácii istých pokrmov opakujú, môže za tým byť potravinová intolerancia. Okrem mlieka, histamínu, prípadne lepku nás môže potrápiť aj ovocný cukor - fruktóza.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2886
10 príznakov depresie
11.06.2021

10 príznakov depresie

Mávate občas „depku“? To je v dnešnej dobe často používaná fráza, najmä v prípadoch, keď sme smutní, prežívame veľký stres, alebo sa v našom živote dejú nepríjemné veci. So skutočnou depresiou však tieto prechodné stavy duševnej nepohody nemajú pranič spoločné. Depresia je ochorenie, ktoré vyžaduje odbornú pomoc a ktoré neprejde len tak samo od seba. Na to, že situácia je skutočne vážna, by vás mali upozorniť nasledujúce príznaky, ktoré sú pre depresiu charakteristické.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 127685
Bolesti v dôsledku hormonálnych zmien
18.02.2020

Bolesti v dôsledku hormonálnych zmien

Hormonálne zmeny ovplyvňujú celé telo a ženy o tom vedia svoje. Každá žena počas svojho života prežije obdobie, pre ktoré sú hormonálne zmeny typické. Bohužiaľ hormonálne zmeny súvisia aj s bolesťami, ktoré sa v ich dôsledku môžu objaviť. Za zásadné hormonálne zmeny je u žien považované období puberty, tehotenstva, pôrodu a klimaktéria. Menštruačné bolesti, bolesti pŕs a bolesti hlavy sú tie najčastejšie bolesti, s ktorými sa ženy stretávajú.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 20939