10 príznakov depresie

10 príznakov depresie

Publikované: 11.06.2021

Zobrazenie: 129500

Mávate občas „depku“? To je v dnešnej dobe často používaná fráza, najmä v prípadoch, keď sme smutní, prežívame veľký stres, alebo sa v našom živote dejú nepríjemné veci. So skutočnou depresiou však tieto prechodné stavy duševnej nepohody nemajú pranič spoločné. Depresia je ochorenie, ktoré vyžaduje odbornú pomoc a ktoré neprejde len tak samo od seba. Na to, že situácia je skutočne vážna, by vás mali upozorniť nasledujúce príznaky, ktoré sú pre depresiu charakteristické.

1. Problémy so spánkom

Čas od času má problém so zaspávaním asi každý, ale pokiaľ vás už dlhšiu dobu trápi nespavosť, alebo sa často budíte pre nočné mory, záchvaty úzkosti či paniky, neberte to na ľahkú váhu a vyhľadajte pomoc.
 

2. Prejedanie či nechutenstvo

Niektorí ľudia svoje problémy „zajedajú“, u iných sa pre zmenu chuť do jedla úplne vytratí. V prvom prípade sa k nepríjemným pocitom pridajú ešte výčitky z množstva skonzumovaného jedla, v tom druhom mozog trpí nedostatkom živín, čo iba prispieva k zhoršeniu celkového stavu.
 

3. Nikdy nekončiaca únava

Keď ráno zazvoní budík, nie ste schopní vyliezť z postele? Cítite sa ako po fláme a ste úplne bez energie? U ľudí, ktorí trpia depresiou, sa rovnaké pocity dostavujú aj v dňoch, keď si môžu pospať (napríklad cez víkend). Tento stav často môže prejsť až do fyzickej choroby, pretože imunitný systém je dlhodobo oslabený.
 

4. Zhoršená pamäť

Stáva sa vám v ostatnom čase, že márne hľadáte slová alebo si nemôžete vybaviť informácie, ktoré vám predtým prišli na um celkom pohotovo? Depresia spôsobuje, že mozog nefunguje tak, ako by mal, a práve zhoršená pamäť býva jedným z častých symptómov. 

5. Pocit intenzívnej úzkosti

Úzkostné stavy sú typické pre väčšinu pacientov s depresiou. Ľudia môžu pociťovať neustálu nervozitu, silný vnútorný nepokoj, ktorý im nedovolí odpočívať a často ani dlhšiu dobu zotrvať na jednom mieste (pri jednej činnosti). Mnohí majú tendenciu stále dookola premýšľať nad vecami, ktoré sú mimo ich kontroly, alebo pociťujú úzkosť na miestach, kde sa nachádza väčšie množstvo ľudí.
 

6. Snaha utiecť pred  realitou

Mnohí z nás si občas dajú pohárik, aby umlčali neúnavný kolovrátok nechcených myšlienok vo svojej hlave. Problém nastáva vo chvíli, keď sa z týchto občasných pokusov uniknúť realite stane pravidlo. Keď to navyše človek s alkoholom preženie, namiesto uvoľnenia prídu ešte horšie stavy. Rovnaké riziko hrozí aj v prípade rôznych tíšiacich liekov, ktoré sa ľahko môžu stať návykovými. Ak sa pristihnete, že svoje chmáry „riešite“ pomocou liekov alebo alkoholu, vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc. Táto cesta totiž nikam nevedie.
 

7. Neschopnosť sa radovať

Svet okolo vás sa nezmenil. Máte stále tých istých priateľov i koníčky. Rodinu a blízkych, ktorí vás majú radi. Ale zároveň cítite, že už vás nič z toho neteší, a sami seba sa pýtate, kam sa podela všetka radosť? Veľmi často ide o jeden z prvých a najvýraznejších príznakov nastupujúcej depresie.
 

8. Vyhľadávanie  samoty

Nemáte na nikoho náladu a uzatvárate sa stále viac sami do seba. Podobné stavy nie sú ničím výnimočným, pokiaľ však netrvajú príliš dlho. Máte pocit, že už sa vám ani nechce nikam chodiť, s nikým hovoriť, a dokonca vám robí problém zdvihnúť telefón? Potom už zrejme nepôjde o nejaký prechodný splín, ale o niečo oveľa vážnejšie.
 

9. Neustále výčitky

Večná únava, neschopnosť sa radovať, apatia, chýbajúca energia – skrátka všetko to nepríjemné, čo práve prežívate, vo vás možno navyše vyvoláva silné pocity viny. Presvedčenie, že vy ste tí zlí a že je vašou chybou, že sa takto cítite. Nevytvárajte si ďalší stres a zájdite za odborníkom. Niektoré veci človek skrátka neovplyvní.
 

 10. Bezdôvodná bolesť

Depresia nespôsobuje iba psychické problémy, ale prejavuje sa aj vo fyzickej rovine (nakoniec telo aj duša sú spojité nádoby). Organizmus oslabený depresiou je oveľa citlivejší na bolesť a rôzne vonkajšie vplyvy, takže sa potom vo svojom tele necítite pohodlne, alebo máte pocit, že vás stále niečo bolí. Je to totiž mozog, ktorý určuje, ako naše telo zareaguje na bolesť.

Za zmenami nálad, podráždenosťou, smútkom a podobnými emóciami stojí celý rad príčin, ktoré však môžeme do istej miery ovplyvniť aj my sami. Odborníci sa zhodujú v tom, že na duševnú kondíciu sa z veľkej časti podpisuje náš jedálny lístok. Nie je žiadnym tajomstvom, že pestrá vyvážená strava má pozitívny dopad na ľudskú psychiku. K živinám, ktoré prispievajú k normálnemu fungovaniu nervového systému, patria predovšetkým B-vitamíny (B1, B2, B3, B6, biotín, kyselina listová), vitamín C a horčík. Psychickej pohode napomáha aj extrakt z kórejského ženšenu, ktorý patrí medzi účinné prírodné adaptogény (látky, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa stresu a prekonať únavu). V lekárňach a e-shopoch si  taktiež  môžete voľne kúpiť kvalitné výživové doplnky, ktoré sú určené práve na podporu duševnej kondície a odolnosti.