Selén – malý minerál so silnými účinkami na zdravie
Publikované: 19.09.2023
Zobrazenie: 947
Minerál, o ktorom sa hovorí tak málo, napriek tomu však v sebe skrýva oveľa viac. Okrem toho, že má silný antioxidačný účinok, buduje vašu imunitu, pôsobí priaznivo na funkciu štítnej žľazy a vyčarí vám nielen zdravé nechty, ale aj vlasy. Aký zázrak v sebe ešte selén ukrýva? Prečo by ste sa oň mali začať zaujímať a pravidelne ho dopĺňať?
Pre krásu vašich vlasov a pokožky
Ruku na srdce – ktorá žena netúži po zdravých nechtoch či vlasoch? Existuje široká škála vitamínov a minerálov, ktoré vám v tom môžu pomôcť. Jedným z nich je aj selén. Vďaka jeho pravidelnému dopĺňaniu sa môžete pýšiť pevnejšími nechtami a lesklejšími vlasmi. Napriek tomu, že s nechtami a vlasmi dokáže zázraky, netreba to s jeho dopĺňaním preháňať, inak ľahko docielite práve opačný efekt.
Ako to je s jeho pôsobením na pleť? Tam určite oceníte jeho „anti-age“ účinok. Vďaka antioxidačnému pôsobeniu chráni selén telo aj pleť pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré úzko súvisia so starnutím pleti.
Nabudený imunitný systém
Vďaka selénu budete mať aj dostatočne nabudený imunitný systém. Buduje totiž obranyschopnosť vášho organizmu. Dobrú imunitu potrebujete nielen v zimnom období, keď všade okolo číhajú vírusy a baktérie, ale rovnako po celý rok.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Bojovník proti rakovine
Selén v kombinácii so sinými antioxidantmi, ako je napríklad vitamín E, ochraňuje vaše telo pred rakovinou – či už hrubého čreva, alebo prostaty. Jeho antioxidačná schopnosť, pozitívny účinok na „opravu“ DNA či budovanie imunitného a endokrinného systému sú silnými zbraňami – či už ako prevencia proti rakovine, alebo ako spomaľovač progresie už rozvinutého nádoru.
Ak už rakovine čelíte a chcete tento boj podporiť užívaním selénu, určite to prekonzultujte so svojím lekárom alebo svojou lekárkou. Na to, aby sa jeho pozitívny efekt v tomto smere dosiahol, sú totiž potrebné už vyššie dávky, než je odporúčaná denná dávka.
Zdravé srdce aj cievy
Zníženie rizika srdcovo-cievnych ochorení, prevencia aterosklerózy či zníženie zápalu. Aj to všetko dokáže vo vašom tele pravidelné dopĺňanie selénu. Nízka hladina selénu v tele je spojená s vyššou náchylnosťou na rozvoj aterosklerózy, čo následne často vedie k iným srdcovo-cievnym ťažkostiam.
Správna funkcia štítnej žľazy
Máte problémy so štítnou žľazou? Selén môže byť pri tom vaším dobrým pomocníkom. Medzi jeho prospešné funkcie pre organizmus totiž patrí aj udržiavanie správnej funkcie štítnej žľazy a predchádza tak jej poruchám.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
V akých potravinách selén nájdete?
Selén patrí medzi stopové prvky. Telu preto stačí málo, aby si doplnil svoju potrebnú dávku. Preto výživové doplnky obsahujú len malú dávku, napríklad len 100 mikrogramov, ako je aj
Selén 100 μg 90 tbl. Obsahuje vysokú dávku selénu v jednej tabletke, vďaka čomu ľahko pokryjete dávku, ktorú vaše telo potrebuje. Je navyše v organickej forme viazaný na kvasnice, čo zaručuje jeho dobré vstrebávanie.
Aké potraviny sú bohatým zdrojom selénu? Nájdete ho najviac zastúpený v týchto potravinách:
- brazílske para orechy,
- morské ryby a plody – tuniak, krevety, ustrice,
- varená hnedá ryža,
- vajíčko,
- tofu,
- biely chlieb,
- mäso – kuracie, morčacie, bravčové či hovädzie,
- strukoviny – fazuľa, šošovica,
- ovsené vločky.
Akú dávku denne prijať?
Denná dávka selénu, ktorú vaše telo potrebuje na správne fungovanie, sa pohybuje medzi 55 – 70 μg. Zvýšené nároky na selén má telo počas tehotenstva a dojčenia, vtedy je odporúčaná denná dávka 65 – 70 μg.
Horná hranica, ktorú by ste nemali prekračovať, je 400 μg. Vo vyšších dávkach 200 – 600 μg sa selén používa na medicínske účely a užíva sa jedine pod lekárskym dohľadom. Dávka pohybujúca sa okolo 900 μg je pre telo už toxická.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Pozor na nadbytok aj nedostatok
Selén je síce iba stopovým prvkom a telu ho veľa netreba, no v určitej dávke ho predsa len potrebuje. Jeho nedostatok v tele je zriedkavý, ale v ojedinelých prípadoch sa s tým môžete stretnúť. Prejavuje sa oslabenou imunitou či náchylnosťou na rôzne zápaly.
S nedostatkom selénu sa môžu spájať aj niektoré choroby ako Kashin-Beckova choroba (typ osteoartritídy) a Keshanova choroba (typ kardiomyopatie). Obidve choroby však patria medzi zriedkavé.
Pozor však aj na vysoký príjem selénu. Zdá sa vám horná hranica denného príjmu príliš vysoká a hovoríte si, že predávkovať sa dá iba ťažko? Je to síce ojedinelé, ale dá sa to. Stačí, že to preženiete s obľúbenými para orechmi, a ľahko tak viete do tela dostať niekoľkonásobne vyššiu dávku selénu, než je denná odporúčaná. Opatrní buďte hlavne pri kombinácii potravín bohatých na selén s výživovými doplnkami.
Ak má vaše telo nadbytok selénu, väčšinou to dáva najavo:
- nevoľnosťou,
- hnačkou,
- vyrážkami,
- kovovou pachuťou v ústach,
- vypadávaním vlasov.