Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová

Publikované: 16.03.2023

Ak v živote máte to šťastie, že vás netrápia žiadne zdravotné problémy, stravujete sa vyvážene a nemáte ani príliš veľa stresu, k dennej starostlivosti o vaše vlasy vám postačí kvalitný šampón, kondicionér a pravidelná návšteva u kaderníka. Čo robiť, ak tento ideálny stav naruší napr. ochorenie štítnej žľazy, anémia, alebo ak držíte diétu, prechádzate hormonálnymi zmenami, či prežívate výrazné stresové situácie? Základná starostlivosť o vaše vlasy stačiť už nemusí. Pretože práve starostlivosť z vnútra je pre vaše vlasy a pokožku hlavy kľúčová.

Vitamíny zlepšia kvalitu, nie kvantitu

Vitamín D, C, B komplex a železo majú významný vplyv na rast vlasov. Hrajú dôležitú úlohu vo výžive vlasov z vnútra a znižujú ich poškodenie. Pre krásne, zdravé vlasy a pokožku hlavy je v prvom rade dôležitá vyvážená strava bohatá na vitamíny a všetky živiny,“ hovorí dermatologička MUDr. Karolína Baumgartnerová a dodáva, že v kožnom lekárstve sa už dlho odporúča pre zlepšenie kvality vlasov napr. kolagén, biotín, kyselina listová, selén, meď, či zinok. „Kvalitu vlasov dokážu skutočne zlepšiť – hlavne lesk a pevnosť, ale kvantitu neovplyvnia. Len u ľudí, ktorí majú skutočný deficit nejakej zložky a z toho vyplývajúci výpad vlasov,“ objasňuje dermatologička.

Keď vlasy ubúdajú...

A práve vypadávanie vlasov je jedným z najväčších problémov. Môže mať veľmi veľa príčin. Pokiaľ vlasy ozaj dlhodobo a masívne padajú (viac ako 100 vlasov za deň), či sa začnú tvoriť lysiny - určite je namieste navštíviť čim skôr kožného lekára, ktorý stav zhodnotí nielen klinicky, ale urobí aj tzv. trichologické vyšetrenie. „Najčastejším prechodným výpadom vlasov je tzv. telogénne efluvium. Môže vzniknúť po veľkej záťaži na organizmus - stres, infekčné ochorenie, u žien po pôrode. Ide o prechodný stav, ktorý sa zvyčajne aj sám upraví, môžeme si však pomôcť revitalizačnými šampónmi, či zaradením už spomínaných látok (biotín, kyselina listová, selén, meď, či zinok) do každodennej rutiny. Strata vlasov však môže súvisieť aj s vnútornými ochoreniami: problémy so štítnou žľazou, málokrvnosť, nediagnostikovaná zraková chyba,“ hovorí doktorka Karolína Baumgartnerová.

... a, keď pokožka svrbí

Lupiny sú často sprievodným príznakom kožných ochorení: atopie alebo napr. seboroickej dermatitídy. Na obe veľmi výrazne vplýva stres. „Zápal pokožky hlavy môže byť podnecovaný aj nesprávnou stravou, ak napr. atopik konzumuje alergény v potrave. Lupiny však nesúvisia s nedostatkom vitamínov. Častou príčinou je fakt, že mŕtve bunky sa neodlučujú tak rýchlo ako by sa mali, ale hromadia sa na pokožke. K takémuto niečomu môže dôjsť vplyvom hormonálnej nerovnováhy, stresu a podobne,“ hovorí MUDr. Karolína Baumgartnerová.

Čo chutí našim vlasom

Aby naše vlasy boli krásne, dôležitá je ich pravidelná hydratácia, starostlivosť a verte alebo nie, ich kvalitu a vzhľad ovplyvňuje aj náš jedálny lístok. Pre zdravú pokožku hlavy je dobré konzumovať potraviny s  obsahom omega mastných kyselín: ryby, orechy... „Orechy a semiačka sú bohaté aj na selén, ďalší z minerálov, ktorý naša pokožka ľúbi. Vajcia sú dôležitým zdrojom proteínov a biotínu a vitamín C nájdete v ovocí. A doprajte si každý deň zeleninu, ovocie, kvalitné proteíny vo forme chudého mäsa, vajíčok, jogurty či syry,“ radí dermatologička Karolína Baumgartnerová. A problémy s vlasmi pomôže vyriešiť aj rad vlasových produktov značky REGHAAR. Šampón, vlasový aktivátor a stimulátor pomáha pri redukcii tvorby lupín a pri vypadávaní vlasov. Problémy sa rovnako vyskytujú u mužov i žien. Ak sa chcete tešiť dlhodobo zo zdravých a krásnych vlasov, zaraďte tieto prípravky do vašej dennej rutiny a prvé výsledky sa objavia už po pár použitiach. Prípravky sú voľno predajné a dostupné vo vašej obľúbenej lekárni alebo na eshope.

Menopauza nemusí byť strašiakom žien! Ako ju zvládnuť v pohode?
08.03.2023

Menopauza nemusí byť strašiakom žien! Ako ju zvládnuť v pohode?

Menopauza, klimaktérium či ľudovo „prechod“, je strašiakom žien po celé generácie. Všade počujeme a čítame, aké fyzické i psychické ťažkosti ženy na konci plodnosti prekonávajú. Dnes však už tento prirodzený proces vieme zvládnuť podstatne lepšie ako kedysi. Existujú metódy, ako zmierniť návaly horúčavy, psychické výkyvy a ďalšie nepríjemnosti, ktoré s menopauzou súvisia.

Imunitné účinky betaglukánov

Imunitné účinky betaglukánov

Betaglukány sú polysacharidy prírodného pôvodu, ktoré sa často spájajú vďaka svojmu účinku s podporou imunity. Ako dokážu posilniť imunitný systém? Pozrime sa na ich pozitívny vplyv na zdravie a posilnenie organizmu.

Môžeme zo slnka získať dostatok vitamínu D?
05.08.2022

Môžeme zo slnka získať dostatok vitamínu D?

V posledných rokoch sa téma vitamínu D dostala na výslnie a počúvame o ňom z každej strany. Odborníci tvrdia, že mnohí z nás ho majú nedostatok a mali by sme sa preto viac chrániť pred vážnymi zdravotnými problémami.

Ako na upchatý nos
08.02.2020

Ako na upchatý nos

Pocit upchatého nosa zažil zaručene každý. Upchatý nos nás dokáže potrápiť najmä v súvislosti s prechladnutím a nádchou. Za upchatým nosom môžu byť ale aj alergia, nosové polypy apod. Kým nie je odhalená príčina, mnohí z nás sa uchyľuje k obľúbeným a ľahko dostupným nosovým kvapkám. Časté používanie nosových kvapiek ale vedie k nadmernému vysušovaniu nosovej sliznice, a preto sa nesmie užívať dlhodobo. Čo s tým? Jediné riešenie je nájsť príčinu a nasadiť vhodnú liečbu.