Bolesti v dôsledku hormonálnych zmien

Bolesti v dôsledku hormonálnych zmien

Publikované: 18.02.2020

Zobrazenie: 21078

Hormonálne zmeny ovplyvňujú celé telo a ženy o tom vedia svoje. Každá žena počas svojho života prežije obdobie, pre ktoré sú hormonálne zmeny typické. Bohužiaľ hormonálne zmeny súvisia aj s bolesťami, ktoré sa v ich dôsledku môžu objaviť. Za zásadné hormonálne zmeny je u žien považované období puberty, tehotenstva, pôrodu a klimaktéria. Menštruačné bolesti, bolesti pŕs a bolesti hlavy sú tie najčastejšie bolesti, s ktorými sa ženy stretávajú.

Menštruačné bolesti

Ide o bolesti prejavujúce sa kŕčmi v podbrušku, ale zasahovať môžu až do bedier. U niektorých žien sú sprevádzané tiež nevoľnosťou, bolesťou hlavy a vracaním. Bolesti sa môžu objaviť kedykoľvek v priebehu krvácania a môžu mať rôznu intenzitu. Pokiaľ sú ale kŕče veľmi bolestivé a znemožňujú bežné fungovanie, je nutná konzultácia s gynekológom. Bolesti by mohli signalizovať napríklad gynekologický zápal, endometriózu, myómy alebo iné vážnejšie ochorenie.
 

Bolesti prsníkov

Nepríjemné bolestivé pnutie a zvýšenú citlivosť prsníkov zaznamenávajú ženy najmä v období pred menštruáciou ako súčasť predmenštruačného syndrómu. Niekedy sa prsia nalievajú po ovulácii a nepríjemné pnutie aj bolesť trvajú až do menštruácie. Bolestivosť prsníkov môže niekedy prekážať v bežných činnostiach, napr. pri športe. Bolestivosť prsníkov je vhodné konzultovať s gynekológom a stav sledovať, prípadne pomocou ultrazvukového vyšetrenia zavčas rozpoznať prípadné zmeny, ktoré by mohli viesť napr. až k rozvoju rakoviny prsníka.
 

Bolesti hlavy

Migréna je typickým ochorením, u ktorého je zrejmý významný vplyv ženských pohlavných hormónov, predovšetkým estrogénu. Pokiaľ dôjde k zníženiu jeho hladiny, môže dôjsť k bolestiam hlavy. Množstvo estrogénu sa mení v závislosti na mnohých faktoroch. Bolesti hlavy sa u žien vyskytujú predovšetkým v nasledujúcich obdobiach:
 
  • Menštruačný cyklus (pred menštruáciou sú hladiny ženských pohlavných hormónov na najnižšej úrovni).
 
  • Gravidita (u niektorých žien bolesti úplne vymiznú, ale u iných sa začnú objavovať a odznejúie až po prvom trimestri).
 
  • Menopauza (migréna patrí medzi typické príznaky menopauzy, odznieva po vrchole menopauzy).
 
  • Hormonálna antikoncepcia a hormonálna substitučná terapia môžu byť príčinou nárastu či poklesu hladín hormónov a dôsledkom sú práve bolesti hlavy.
     

Bylinky pomáhajúci ženám

Pre hormonálnu rovnováhu, ktorá ovplyvňuje napätie prsníkov a menštruačný komfort sú odporúčané tiež bylinky:
 
  • Nechtík lekársky na gynekologické ochorenia, s priaznivým vplyvom na prsia.
 
  • Alchemilka na úpravu menštruačného cyklu, zmiernenie premenštruačného syndrómu a bolestivého napätia v prsníkoch.
 
  • Pupalka dvojročná, ktorej olej sa užíva vnútorne po lyžičkách alebo vo forme kapsúl. Pupalka prispieva k hormonálnej rovnováhe, je vhodná pri pocitoch napätia v prsníkoch a menštruačných problémoch. V našej ponuke nájdete výživové doplnky Pupalka dvojročná 500 mg PLUS a Pupalka dvojročná 1000 mg. Ide o kvalitný olej z pupalky, ktorý pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu a krásnu zdravú pleť a je obohatený o antioxidačný vitamín E.
 
  • Ploštičník ovplyvňuje hormonálne hladiny, užíva sa v prechode, pri predmenštruačnom syndróme, zmierňuje prejavy klimaktéria a bolestivé pnutie v prsiach.
 
 
  • Vitex jahňací ovplyvňuje hormonálne hladiny a pomáha regulovať menštruáciu, odstraňovať nepríjemné prejavy predmenštruačného syndrómu a klimaktéria, posilňuje plodnosť, užíva sa tiež ako prevencia potratu, na podporu ovulácie a pri rade gynekologických problémoch.

 
Na krásnu a zdravú pleť a vlasy odporúčame všetkým ženám vyskúšať tiež
Pohybom proti PMS a bolestivej menštruácii
23.08.2018

Pohybom proti PMS a bolestivej menštruácii

Zakúšate každý mesiac doslova peklo? Nie ste sama. Až 50 percent žien zápasí pred začiatkom periódy s celým radom nepríjemných príznakov súhrnne označovaným ako premenštruačný syndróm. Niektoré z nich tieto prejavy prežívajú dokonca tak silno, že v tomto období nie sú takmer schopné normálne fungovať. Mnohé to však vnímajú ako „svoj údel“ a nijako to neriešia. Pritom existujú spôsoby, ako tieto ťažkosti minimalizovať.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1242
Menštruácia – prečo to tak bolí?
01.11.2018

Menštruácia – prečo to tak bolí?

Toto muži skrátka nepochopia – príšerné stavy, keď by ste najradšej zostali v posteli zachumlaná pod perinou a celý deň nevystrčili ani nos. Pekelne horúce chvíľky, keď sa zvíjate od bolesti s termoforom na podbruší a modlíte sa, aby tie hrozné kŕče konečne prestali... Vedomie, že v tom nie ste sama a že bolestivá menštruácia (alebo dysmenorea) trápi každý mesiac množstvo žien, vám asi veľmi nepomôže. Ale nezúfajte. Existujú spôsoby, ako si uľaviť. V prvom rade prestaňte veriť mýtu, že bolestivá menštruácia je prirodzený ženský údel, s ktorým sa treba zmieriť...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 22101