Možné príčiny chrást v nose

Publikované: 03.12.2019

S nepríjemnými chrastami sa môžeme stretnúť na celom tele, a to vrátane nosa. Niekedy stačí samotná nádcha či suchý vzduch a na nosovej sliznici môžu vznikať bolestivé chrasty. Inokedy môže byť príčina vážnejšia, a preto neváhajte vyhľadať lekára vždy, keď sa chrasty objavia bez zjavnej príčiny. Ide o problém, ktorý hoci nie je vidieť, dokáže pekne potrápiť.

Príčiny chrást v nose môžu byť rôzne

Väčšinou sa chrasta v nose vytvorí ako reakcia na podráždenie. Na vine môže byť nádcha, kedy časté smrkanie spôsobí odreniny nosovej sliznice. Medzi časté príčiny patrí tiež suchá nosová sliznica, ktorá obťažuje tých, ktorí sa pohybujú v prekúrených či klimatizovaných miestnostiach. Z ďalších príčin je potrebné spomenúť nosové polypy, impetigo, herpetické infekcie, užívanie niektorých liekov apod.

Suchá nádcha

Suchá nádcha vzniká ako dôsledok suchého a prekúreného prostredia, kedy dochádza k vysychaniu nosovej sliznice, ktorú dýchaním neustále vysušujeme. Drobné žilky v sliznici praskajú a nos krváca. Podobné ťažkosti vyvoláva aj alergická nádcha, dlhodobé užívanie nosových kvapiek alebo nesprávna aplikácia kortikoidných nosových kvapiek.

Nosové polypy

Nosové polypy vznikajú vychlípením sliznice vedľajších nosových dutín do nosnej dutiny. Pacient zle dýcha, pretože polypy upchávajú nosové prieduchy. Je obmedzené čistenie, ohrievanie a zvlhčovanie prijímaného vzduchu, preto sú chorí viac ohrození ochorením dolných dýchacích ciest. Presná príčina nie je známa, dáva sa však do súvislosti s chronickým zápalom nossovej sliznice a astmou. Liečba prebieha chirurgicky, kedy sú polypy odstránené.

Herpetické infekcie

Herpetická infekcia, známa ako pásový opar, sa prejavuje bolestivými chrastami, kedy zápal siaha až do hĺbky sliznice. Infekcia sa lieči virostatikami, antibiotikami a podávané sú lieky proti bolesti. Len lekár určí závažnosť ochorenia a predpíše vhodné lieky.

Impetigo

Impetigo spôsobuje pľuzgierovitú vyrážku na tele, najčastejšie na tvári, ale aj na nosovej sliznici. Ochorenie býva spôsobené streptokokmi a stafylokokmi a je vysoko nákazlivé. Vyrážku môže sprevádzať bolestivé zdurenie lymfatických uzlín a zvýšená teplota, preto je nutné navštíviť lekára, ktorý nasadí antibiotiká. U nekomplikovaných prípadov stačí liečiť lokálne.

Rakovina nosovej dutiny

Rakovina nosnej dutiny našťastie nepatrí k najčastejším príčinám chrást v nose. Je zbytočné sa pri výskyte chrást obávať najhoršieho. Zhubné nádory pochádzajú obvykle z čeľustnej dutiny, z povrchového epitelu. Medzi prejavy patrí krvácanie a následná tvorba chrást. Rakovinu nosovej dutiny sprevádzajú opuchy nosa, čeľuste, bolesti a jednostranná nosová nepriechodnosť.

Nos potrebuje pre zdravie vlhkosť

Poznať príčinu chrást je predpokladom prevencie. Chrasta v dôsledku suchej nosovej sliznice a nádchy vyžaduje obmedzenie pobytu v prekúrených miestnostiach a zvlhčovanie sliznice prostredníctvom hydratačných mastí, ktoré vyživujú a sťahujú popraskané žilky. Pomôžu tiež zvlhčovače vzduchu, vetranie a obmedzenie nadmerného kúrenia. Základom prevencie je ale celkové posilňovanie imunity. Ak nepoznáme príčinu, je nutná konzultácia s lekárom.

Imunitu možno podporiť mnohými spôsobmi

Imunológovia odporúčajú dostatok aktívneho pohybu, pestrú a vyváženú stravu a dostatok vitamínov. Pozitívny vplyv na našu imunitu majú najmä tieto potraviny:

• citrusové plody, bohatý zdroj vitamínu C,
  • orechy a listová zelenina, zdroj zinku, horčíka a vitamínu E a D,
  • cesnak ako prírodné antibiotikum,
  • jogurty, kyslé mliečne výrobky, kyslá kapusta, ktoré napomáhajú tráveniu a zažívaniu,
  • čerstvé a chudé mäso,
  • ovocie a zelenina,
  • rakytník rešetliakový a kustovnica čínska, označované ako rastliny budúcnosti s vysokým obsahom vitamínov.

Pomôžu tiež výživové doplnky, zaisťujúce optimálny príjem látok potrebných na správne fungovanie organizmu, napr. Spektrum Imunita s vitamínom C a zinkom na prirodzenú obranyschopnosť tela. Spektrum Imunita je ideálny doplnok počas zvýšených požiadaviek ľudského tela na vitamíny a minerály, hlavne počas obdobia zvýšenej fyzickej a duševnej námahy a zvýšeného výskytu respiračných ochorení.

Imunitu pozitívne ovplyvňujú tiež