Osem napovedajúcich signálov, že vášmu telu chýba vitamín D

Osem napovedajúcich signálov, že vášmu telu chýba vitamín D

Publikované: 26.04.2017

Zobrazenie: 35800

Vedeli ste, že len 10 % vitamínu D sa do tela dostáva potravou? Zvyšných 90 % déčka totiž naše telo získava zo slnečných lúčov. Až štyrom z piatich z nás ale tento „slnečný vitamín" chýba,* čo naše telo ani v najmenšom neteší. Jeho nedostatok môže súvisieť s radom nepríjemností aj závažných problémov.

Vitamín D je hviezdou medzi vitamínmi.

Podporuje správnu funkciu imunitného systému.

  • Je dôležitý pre vstrebávanie vápnika i fosforu a pomáha zachovať silné a zdravé kosti či zuby.
  • Prispieva k udržaniu normálnej činnosti svalov atď.

Dôvodov, prečo by sme jeho nedostatok nemali podceňovať je veľa, ako ale máme zistiť, že nám chýba? Počúvajte svoje telo a dajte si pozor na 8 signálov, ktoré hlásia nespokojnosť organizmu a nedostatok vitamínu D.

8 signálov = 8 tvárí nedostatku vitamínu D v tele

1. Svalová slabosť. Keď telu chýba vitamín D, môžete pozorovať, že sú vaše svaly oslabené a cítite väčšiu únavu. Každodenné činnosti, či už je to chôdza po schodoch alebo napríklad návšteva posilňovne, vám môžu pripadať ako zdolávanie Mount Everestu.

2. Znížená vytrvalosť. Zbystrite, ak sa vaša kondícia z nejasných dôvodov zhoršuje a vytrvalostne nestačíte na veci, ktoré vám predtým problém ani v najmenšom nerobili. Vitamín D pôsobí aj na fyzickú vytrvalosť. 

3. Precitlivenosť. Telo volá po vitamíne D rôznymi spôsobmi. Jedným z prejavov môže byť i zvýšené vnímanie hmatových vnemov. Koža je citlivá a aj bežný dotyk môže byť pre vás nepríjemný.

4. Nespavosť. Trápi vás nespavosť, s ktorou ste nikdy predtým problém nemali? Možno všetko pripisujete stresu a povinnostiam, ktoré vám nedajú spať. Môže za ňou však byť aj nízka hladina vitamínu D v tele.

5. Mrzutosť. Kto z nás niekedy nemal zlú náladu? Ak sa ale stáva rutinou bez zjavného dôvodu, niečo nie je v poriadku. Môže byť známkou nižšej hladiny serotonínu v mozgu, čo má spojitosť aj s absenciou déčka.

6. Smútok. S nízkou hladinou déčka v tele je spojené aj riziko zmien nálad a melanchólie.

7. Vysoký krvný tlak. Málokto si uvedomuje, že vysoký krvný tlak môže signalizovať aj nedostatok živín a dôležitých vitamínov v našom tele. Medzi ne patrí aj vitamín D.

8. Únavové zlomeniny. Vitamín D je veľmi dôležitý pre vstrebávanie vápnika a fosforu, a rovnako aj pre udržanie dobrej kondície kostí. Ak ho máme málo, riskujete oslabené kosti a dvojnásobne zvyšujete riziko únavových zlomenín.

Je vám niektorý z týchto znakov povedomý? Poraďte sa o svojich príznakoch aj so svojím praktickým lekárom, a predovšetkým pravidelne dopĺňajte vitamín D (možnosťou je doplnok stravy Megadéčko).

Tip pre zdravie

Podporte svoje zdravie a dodajte telu dôležitý vitamín D. Slniečko, ktoré jeho tvorbu prirodzene podnecuje, je stále slabé, preto ho treba doplniť aj iným spôsobom. Jedna kapsula doplnku stravy Megadéčko predstavuje potrebnú dennú dávku vitamínu D3, čo je forma déčka preferovaná naším organizmom. Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, aj preto sú kapsuly olejové. Podporujú tým jeho dobré vstrebávanie do organizmu.

Vitamín D prispieva k dobrému stavu kostí, zubov, svalov, podieľa sa na procese delenia buniek a podporuje správnu funkciu imunitného systému.  

* GINDE AA, LIU MC a CAMARGO CA JR. Demographic Differences and Trends of Vitamin D Insufficiency. Arch Intern Med. 2009

Príčiny nachladnutia? Ľuďom chýba vitamín D a slnečný svit, varujú vedci.
24.10.2016

Príčiny nachladnutia? Ľuďom chýba vitamín D a slnečný svit, varujú vedci.

Trápia vás zimné choroby? Príčinou môže byť nedostatok vitamínu D. Jeho nízka hladina ohrozuje viac ako polovicu populácie – oslabuje imunitu, súvisí s obezitou a podnecuje nádorové bujnenie.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 231