Zápal pŕs pri dojčení

Publikované: 30.01.2020

Zápal pŕs dokáže nepríjemne potrápiť mnoho dojčiacich mamičiek. Objavuje sa zvyčajne druhý až tretí týždeň po pôrode, najmä u prvorodičiek. Napätie v prsiach, pichľavá bolesť, horúčka a celková slabosť sú najčastejšími príznakmi zápalu prsníka, tzv. mastitídy. Ak sa zápal prsníka objaví, je zvyčajne potrebné začať liečbu antibiotikami. Mastitída netrápi mamičku len fyzicky, ale aj psychicky, a to predovšetkým kvôli dojčenému dieťatku.

Mastitídu nezamieňajte s upchatým mliekovodom

Zápal prsníka vyvoláva baktéria, najčastejšie Staphylococcus aureus, ktorá sa dostane do tela trhlinkami alebo drobnou rankou na bradavke. K prenosu infekcie dochádza z nosohltana dojčaťa alebo pri manuálnom kontakte s bradavkou. Pozor ale na zamenenie mastitídy s upchatým mliekovodom. Upchatý mliekovod je v šestonedelí oveľa častejší, ale nejedná sa o skutočný zápal, a preto nevyžaduje liečbu antibiotikami. Zápalové ochorenie prsníka patrí medzi najvážnejšie problémy pri dojčení. Ako zápalové ochorenie prsníka, tak aj upchatý mliekovod sú typické bolestivým zdurením v prsníku.

Ako rozpoznať zápal prsníkov

Mastitída postihuje vonkajšie prsné žľazy a bývajú postihnuté aj lymfatické uzliny v oblasti podpazušia. U upchatého mliekovodu s retenciou mlieka je zdurenie lymfatických uzlín výnimočné. Nástup zápalu pŕs je veľmi rýchly a k jeho rozvoju môže dôjsť v priebehu niekoľkých hodín. Zápal sa prejaví začervenaním prsníka, únavou, prsník je citlivý a bolestivý na dotyk. Zápal spôsobí stvrdnutie postihnutej časti prsníka. Tieto príznaky ďalej sprevádza celková malátnosť, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, pocity na vracanie a horúčka, ktorá môže byť sprevádzaná aj zimnicou.

Zápal pŕs a dojčenie

Zápal pŕs matky nie je pre dieťa nebezpečný, materské mlieko obsahuje pri zápale protilátky vo zvýšenej miere, a preto nie je nutné dojčenie prerušiť. Odporúča sa dojčiť dieťatko z bolestivého prsníka, kým to bolesť dovolí. Pred dojčením či odstriekavaním je vhodné prsník prehriať teplými obkladmi alebo prúdom teplej vody. Vďaka teplu je umožnený ľahší priechod mlieka mliečnou žľazou a dôjde k uvoľneniu napätia vo vnútri prsníka a dieťa sa lepšie prisaje. Brada dieťaťa by mala smerovať k postihnutému miestu.

Pomôžu antibiotiká aj tvaroh

Vzhľadom k pôvodcovi zápalu, ktorým je baktéria, je zvyčajne začatá liečba antibiotikami. Na zníženie teploty sú používané prípravky s paracetamolom. Mamička by tiež mala dbať na pitný režim a dostatočne odpočívať. Obľúbená babská rada na zápal prsníka je tvarohový zábal. Tvaroh by mal byť vychladený, rozprestretý na kus látky a priložený na boľavý prsník po dojčení. Pôsobiť sa nechá tak dlho, kým nevyschne. Zábal je vhodné opakovať.

Ako zápalu prsníka predísť

Aj keď sa mamičky snažia zápalu pŕs predchádzať, nie vždy sa to podarí. Preto sa už v tehotenstve odporúča skontrolovať u mamičky typ bradaviek. Pokiaľ sú bradavky ploché alebo vpadnuté, je vhodné po konzultácii s gynekológom užívať formovače bradaviek. K predchádzaniu zápalu pŕs je nutné dodržiavať dôkladnú hygienu pŕs. Bradavky je nutné ošetrovať, aby sa zabránilo vzniku trhliniek a zraneniam. S drobnými zraneniami bradaviek sa stretávajú mamičky najmä v dôsledku nesprávnej techniky dojčenia a nesprávneho prisatia dieťaťa. Našťastie sa mamičky v prípade akýchkoľvek pochybností môžu obrátiť na laktačnú poradkyňu, ktorá s dojčením poradí. Mamičky by sa mali vyvarovať stresu, pretože mnoho problémov s dojčením vzniká práve vďaka nemu.

Počas dojčenia, ktoré predstavuje pre ženy fyzicky aj psychicky náročné obdobie, je vhodné podporiť zdravie výživovými doplnkami. Vyváženú kombináciu minerálov a vitamínu D, odporúčanú ženám v období tehotenstva a dojčenia, nájdete vo výživovom doplnku Vápnik Horčík Zinok Forte.

Výživové doplnky určené ženám pozitívne pôsobia nielen na zdravie, ale pomáhajú udržať aj zdravú a krásnu pleť a vlasy.

Bolesť prsníkov pri dojčení

Bolesť prsníkov pri dojčení

Dojčenie je pre dieťa tou najprirodzenejšou a najlepšou výživou. Posilňuje imunitu, prináša výživu "na mieru" a obsahuje všetky prospešné látky pre zdravý vývoj dieťaťa. Bohužiaľ nie vždy je dojčenie tak jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Bolesť prsníkov patrí medzi časté komplikácie, ktorých príčiny môžu byť rôzne.