Bolesť  kĺbov v rukách a kolenách:  Prejavy a príznaky reumy

Bolesť kĺbov v rukách a kolenách: Prejavy a príznaky reumy

Publikované: 13.06.2016

Zobrazenie: 41377

Bolia vás kĺby v rukách a kolenách? Možno sa u vás začala prejavovať reuma. Prečítajte si o jej najčastejších príznakoch.

Reumatoidnú artritídu, ľudovo reumu, mnoho ľudí považuje za ochorenie kĺbov, v skutočnosti je to však závažné ochorenie imunitného systému, ktoré napáda nielen kĺby, ale aj ďalšie časti tela, ako sú pľúca alebo srdce. Porušený imunitný systém poškodzuje tkanivá v tele a vyvoláva v nich chronický zápal. Reuma je ochorenie dlhodobé, bolestivé, postupne invalidizujúce a pacientom väčšinou bráni vo vykonávaní bežnej každodennej činnosti.

Reuma sa vyskytuje najmä u žien stredného veku. Zápal najčastejšie postihuje kĺby rúk, zápästia, bedier a kolien. Ochorenie sa začne prejavovať nenápadne. Najprv rannou stuhnutosťou kĺbov a až po nejakom čase (rádovo mesiace až roky) sa objaví zdurenie a silná bolestivosť, čo vedie k zhoršeniu hybnosti a časom k vzniku deformít (pokrivenie prstov, rúk a pod.).

Prejavy reumy

Reuma sa prejavuje predovšetkým na prstoch rúk, nôh alebo v kolene. Ako včas zistiť, či touto chorobou trpíte? Urobte si jednoduchý test a zistíte, či by ste mali navštíviť lekára. Pokiaľ na nasledujúce otázky odpoviete aspoň raz alebo dvakrát áno, mali by ste podstúpiť vyšetrenie.

  • Pozorujete niekoľko dní na kĺboch svojich prstov a rúk vydutie, prípadne opuchy?
  • Mesiace spíte tak, že si neodpočiniete a bolia vás kĺby a svaly?
  • Keď sa po dlhšom sedení postavíte, máte bolesti v kolennom kĺbe, a keď sa nejaký čas hýbete, tieto ťažkosti sa stratia?
  • Vaše prsty na rukách sú ráno stuhnuté, že sotva otočíte kohútikom na vodu?

Čo s bolesťou kĺbov?

Bolesť kĺbov v rukách a kolenách nie je nič príjemné a sťažuje nám plnohodnotný pohyb a vykonávanie bežných činností. Ak chceme tejto bolesti predísť, dôležitý je zdravý životný štýl.

Hovorí sa „športom k zdraviu", a preto rôzne telesné cvičenia, beh, ale aj napríklad otužovanie – to sú činnosti, ktoré zvyšujú odolnosť nášho tela a posilňujú tak jeho imunitu, ktorá má v prevencii vzniku reumy dôležitú úlohu.

Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať
24.03.2016

Bolesť kĺbov: Ako jej predchádzať

Boľavé kĺby nemusia byť váš prípad. Naučte sa, ako bolesti kĺbov predchádzať. Venujte sa vhodným športom, zamerajte sa na zdravý životný štýl a doplňte stravu o správne vybraté potraviny.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4006
Bolesť kĺbov: Cviky na uvoľnenie kĺbov
29.03.2016

Bolesť kĺbov: Cviky na uvoľnenie kĺbov

Správnymi cvikmi si uľavte od bolesti kĺbov. Udržte sa dlhodobo v pohybe a do svojho denného režimu zaraďte cviky, ktoré nájdete v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 24766
Bolesť kĺbov: Ako sa prejavuje artróza
05.04.2016

Bolesť kĺbov: Ako sa prejavuje artróza

 

Bolia vás kĺby a chcete vedieť, ako sa prejavuje artróza? Urobte si prehľad o najčastejších príznakoch a zistíte, ako jej predchádzať. Bolia vás kĺby a chcete vedieť, ako sa prejavuje artróza? Urobte si prehľad o najčastejších príznakoch a zistíte, ako jej predchádzať. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 5597
Kĺby
10.06.2016

Kĺby

Starajte sa o svoje kĺby. Dbajte na zdravý životn.ý štýl, ale aj na doplnenie potrebných minerálov a vitamínov pomocou špeciálnych výživových doplnkov, kozmetických a zdravotníckych prostriedkov od renomovaného českého výrobcu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 429