Babské rady na škrabanie v krku

Babské rady na škrabanie v krku

Publikované: 10.11.2019

Zobrazenie: 97051

Škrabanie v krku pozná každý z nás. Najčastejšími príčinami sú vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest. Škrabanie v krku býva ale spojené aj s alergiami, nevhodným prostredím (prekúrené miestnosti), stresom a únavou. Najmä jesenné a zimné mesiace sú obdobia, kedy sa so škriabaním v krku stretávame najčastejšie. Osvedčené tipy na zmiernenie ťažkostí, ktoré možno vyskúšať ešte pred návštevou lekára, vám v článku prinášame.

Škrabanie v krku a infekcie dýchacích ciest

Bolesť a škrabanie v krku je jedným z najčastejších príznakov prechladnutia či zápalu hltanu. Infekcie dýchacích ciest sa prenášajú kvapôčkami, takže pokiaľ chorý kýchne či zakašle, infekčné kvapôčky sa šíria aj na vzdialenosť niekoľkých metrov. Tým sa dostanú do kontaktu so sliznicami dýchacích ciest ostatných ľudí. Pri oslabenom imunitnom systéme sa začnú v slizniciach množiť vírusy a baktérie. Imunitný systém sa snaží infekciu zlikvidovať, a tak vznikajú typické prejavy zápalu, ako je bolesť a škrabanie v krku.
 

Škrabanie v krku ako prejav alergie

Rovnakým spôsobom vznikajú aj alergické zápaly. Pri precitlivenosti na niektorú látku imunitný systém môže prehnane zareagovať a dôjde k opuchu a prekrveniu slizníc. S týmito alergickými zápalmi sa môžeme stretnúť od jari do jesene, pretože v tomto období sa najčastejšie alergény (pele tráv a stromov) vyskytujú. Okrem škrabania v krku sú ďalšími príznakmi alergií tiež zápal spojiviek a nádcha. Alergická reakcia sa môže objaviť aj ako reakcia na potraviny (orechy, morské plody apod.). Prejavuje sa svrbením, pálením a škriabaním v ústnej dutine, na jazyku, podnebí, v krku, ušiach a okolo pier. Tieto príznaky vyžadujú protialergickú liečbu.
 

Škrabanie v krku v dôsledku nevhodného prostredia

Škrabanie v krku sa objavuje často ráno ako následok nevhodného prostredia, napr. prekúrených miestností so suchým vzduchom. Nevyžaduje žiadnu liečbu, ale je vhodné mu predísť dostatočným zvlhčovaním vzduchu.
 

Kedy navštíviť lekára?

Škrabanie v krku väčšinou signalizuje prebiehajúci zápal či prechladnutie. S liečbou je vhodné začať hneď, aby sme predišli rozšíreniu zápalu a zhoršeniu príznakov. Na vhodnú liečbu je dôležité rozlíšiť, či sa jedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, a preto je dôležité navštíviť lekára. Pri úmorných bolestiach v krku, hnisavých čapoch na mandliach a teplotách sa pravdepodobne bude jednať o infekciu bakteriálnu a bude nutná liečba antibiotikami, inak by sa zápal mohol šíriť ďalej. Pri neliečenej infekcii môže dôjsť ku
komplikáciám v podobe reumatickej horúčky s postihnutím srdca a zápalu obličiek. Nie je ale nutné pri každej bolesti v krku nasadzovať antibiotiká. Na vírusovú infekciu v žiadnom prípade nepomôžu a organizmus len zbytočne zaťažujú. Ak sa problémy objavujú v priebehu peľovej sezóny, jedná sa pravdepodobne o alergiu a je nutná diagnostika a následná liečba, ktorá zamedzí príznakom.
 

Liečba škrabania v krku vždy závisí od príčiny

U bakteriálnych angín sú to antibiotiká, u vírusových zápalov tlmíme bolesti pastilkami s antiseptickým účinkom. Základom liečby je samozrejme prísun vitamínov a tekutín. Lekára vyhľadáme, pokiaľ podávanie lokálne pôsobiacich liekov nevedie k vymiznutiu ťažkostí do 5-7 dní u dospelých a 2-3 dní u detí, prípadne ak je bolesť v krku sprevádzaná horúčkou a celkovou schvátenosťou a slabosťou. Konzultácia s lekárom je vhodná aj pre tehotné a dojčiace ženy.
 

Ako sa starať o dýchacie cesty počas celého roka

Odporúčané sú výživové doplnky na podporu dýchacích ciest. Z našej ponuky odporúčame prípravky z radu Sinulan. Jedným z nich je Sinulan Duo Forte obsahujúci RespiraPRO komplex a zmes rastlinných výťažkov na podporu horných a dolných dýchacích ciest a imunitného systému.

Domáce prírodné tipy na zmiernenie ťažkostí
 
  • Priessnitzov obklad - Kúsok látky namočíme do studenej vody, vyžmýkame, položíme na igelitové vrecko a zaviažeme obklad okolo krku. Keď látka oteplie, obklad vymeníme.
 
  • Tvarohový zábal - Tvaroh pôsobí chladivo, zmierňuje opuchy, tlmí bolesti a zápaly. Tvaroh nanesieme v pol centimetrovej vrstve na tenkú bavlnenú šatku, obklad zohrejeme a obviažeme okolo krku. Obklad nosíme, kým tvaroh nevyschne.
 
  • Klinček - Klinček funguje ako prírodné analgetikum a antiseptikum. Vonné látky brzdia rast mikroorganizmov, lokálne prekrvujú a tlmia lokálnu bolesť. Možno ho cmúľať priamo v ústach, vtedy tlmí bolesť pri prehĺtaní. Možno piť aj jeho odvar, kombinovaný aj so zázvorom, citrónom a medom.
 
  • Kloktanie slanou vodou - Soľný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Pol čajovej lyžičky soli rozpustíme v pohári vlažnej, teplej či studenej vody (ako nám to vyhovuje) a niekoľko minút kloktáme (počas dňa každé dve hodiny).
 
  • Slepačia polievka - Preverený domáci liek na prechladnutie a bolesť v krku. Látky obsiahnuté v polievke majú antibakteriálne účinky a tlmia infekcie horných dýchacích ciest.
 
  • Šalvia - vhodný na kloktanie. Nemali by ho používať tehotné a dojčiace ženy a malé deti.
 
  • Skorocel - Skorocel vo forme sirupu či sušený do čaju pomáha pri škriabaní v krku i kašli.
 
  • Cesnak - Cesnak má antibakteriálne účinky a posilňuje imunitnú reakciu ľudského organizmu. Olúpaný cesnak vložíme do úst a cmúľame ako cukrík. Uvoľnia sa antiseptické látky, ktoré pôsobia proti vírusom a baktériám.
 
  • Cibuľa - Cibuľu nakrájanú na kúsky vložíme s cukrom do hrnčeka, kde pustí šťavu a vytvorí tak sirup, ktorý tlmí bolesť v krku.
 
  • Med - Pre svoje antiseptické vlastnosti (hlavne v kombinácii s citrónom) je vhodným sladidlom do bylinkových čajov.
 
  • Zázvor - Koreň zázvoru je ideálny na prípravu čaju pri prechladnutí, v kombinácii s medom a citrónom.
 
  • Lekvár z čiernych ríbezlí - Zmiešame polievkovú lyžicu lekváru z čiernych ríbezlí s horúcou vodou a popíjame niekoľkokrát denne.
 
  • Vitamín C - Nevyhnutný pre udržanie telesného zdravia. Prírodným zdrojom vitamínu C sú citrusové plody, jablká, rakytník a ďalšie.
 
  • Echinacea purpurea (Echinacea purpurová) - Pôvodne okrasná rastlina obsahuje množstvo látok aktivujúcich imunitný systém. Echinacea prispieva k správnej funkcii prirodzeného obranného systému, blahodarne pôsobí na horné dýchacie cesty.