Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Publikované: 27.11.2017

Zobrazenie: 314

Všimli ste si, že v ostatnom čase sa váš partner v noci často budí a odchádza na toaletu? Na vine môžu byť problémy s prostatou, o ktorých muži len neradi hovoria, prípadne ich pripisujú vyššiemu veku. Prehliadať ich však môže byť dosť riskantné.

Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Prostata sa u väčšiny mužov začína zväčšovať vo veku okolo 50 rokov. Tento stav sa označuje ako benígna hypertrofia prostaty a pokiaľ sa neobjavia nepríjemné príznaky, sám osebe nevyžaduje žiadne špecifické liečenie. Rast buniek prostaty sa zvyšuje produkciou dihydrotestosterónu (DHT), ktorý sa v mužskom tele tvorí z prirodzene prítomného testosterónu. Keď sa prostata natoľko zväčší, že začne stláčať močovú rúru, zabráni tak prietoku moču. To následne vedie k častejšiemu nutkaniu na močenie, pričom prúd moču je slabý a prerušovaný. Môže sa tiež stať, že postihnutý nemôže súvisle močiť, ale zároveň trpí inkontinenciou. Dôležité je sledovať aj ďalšie príznaky, ako je krv v moči, prípadne bolesti chrbta. V takomto prípade treba okamžite navštíviť urológa, čo však muži často odmietajú. Skúste sa s nimi o tom citlivo porozprávať a vysvetliť im, že práve takéto vyšetrenie, aj keď je nepríjemné, im môže zachrániť život. 

Veľkú úlohu v prevencii má strava

Priamu súvislosť medzi ochorením prostaty dosiaľ lekári neobjavili, o čom však niet pochybností – významnú úlohu tu zohráva životný štýl. Predpokladá sa, že vznik rakoviny môže podporiť vyšší príjem červeného mäsa, mastných výrobkov, ale aj fajčenie alebo nedostatok zeleniny a ovocia. Ako prevencia sa odporúča kvalitná strava s vysokým obsahom vlákniny, vitamínov a minerálov. Ďalej aktívny pohyb, menej stresu a celkový zdravý životný štýl.

Aktívna starostlivosť  o prostatu

Ak chceme pre svoju prostatu niečo urobiť, je vhodné siahnuť po aktívnej starostlivosti. Záujem vedcov je sústredený hlavne na malú americkú palmu s názvom Saw palmetto (aj serenoa repens alebo serenoa plazivá). Jej plody totiž obsahujú mastné kyseliny nazývané sitosteroly, ktoré pomáhajú udržať prostatu v dobrej kondícii a podporujú aj správny prúd moču. Ťažkosti s vylučovaním totiž spôsobujú, že moč sa začne hromadiť v močových cestách či močovom mechúre, kde dochádza k množeniu baktérií a následným komplikáciám. Podporiť adekvátne vylučovanie moču je možné aj vďaka extraktom z pŕhľavy dvojdomej (Urtica dioica). Výživové doplnky s extraktom zo Saw palmetta či pŕhľavy dvojdomej sa dajú voľne kúpiť v lekárňach alebo na e-shope. 

Jogou k zdravej prostate

Týmto jednoduchým cvičením podporíte krvné zásobenie prostaty a okolitých orgánov  a znížite riziko vzniku zápalu.

Ľahnite si na chrbát, ruky položte pozdĺž tela. Zdvihnite kolená a chodidlá pritiahnite čo najbližšie k zadku. V ideálnom prípade skúste chodidlá spojiť (alebo aspoň ich vnútorné hrany). Potom uvoľnite kolená a nechajte ich zvoľna klesnúť na zem. Cvik cvičte denne 5 minút.

Máte prostatický vek? Je čas na kontrolu podvozku!
28.03.2014

Máte prostatický vek? Je čas na kontrolu podvozku!

prostata, močenie, časté močenieVäčšina mužov dáva pravidelne kontrolovať svoje auto. Starajú sa o to, aby ich výkonný motor bol dlho funkčný s minimálnou potrebou náhradných súčiastok. Keď môžu chodiť na technickú kontrolu so svojím štvornohým miláčikom, prečo ich tak málo zaujíma, čo sa skrýva pod ich vlastnou kapotou?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 25