Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria
Publikované: 27.11.2017
Zobrazenie: 332
Všimli ste si, že v ostatnom čase sa váš partner v noci často budí a odchádza na toaletu? Na vine môžu byť problémy s prostatou, o ktorých muži len neradi hovoria, prípadne ich pripisujú vyššiemu veku. Prehliadať ich však môže byť dosť riskantné.
Prostata sa u väčšiny mužov začína zväčšovať vo veku okolo 50 rokov. Tento stav sa označuje ako benígna hypertrofia prostaty a pokiaľ sa neobjavia nepríjemné príznaky, sám osebe nevyžaduje žiadne špecifické liečenie. Rast buniek prostaty sa zvyšuje produkciou dihydrotestosterónu (DHT), ktorý sa v mužskom tele tvorí z prirodzene prítomného testosterónu. Keď sa prostata natoľko zväčší, že začne stláčať močovú rúru, zabráni tak prietoku moču. To následne vedie k častejšiemu nutkaniu na močenie, pričom prúd moču je slabý a prerušovaný. Môže sa tiež stať, že postihnutý nemôže súvisle močiť, ale zároveň trpí inkontinenciou. Dôležité je sledovať aj ďalšie príznaky, ako je krv v moči, prípadne bolesti chrbta. V takomto prípade treba okamžite navštíviť urológa, čo však muži často odmietajú. Skúste sa s nimi o tom citlivo porozprávať a vysvetliť im, že práve takéto vyšetrenie, aj keď je nepríjemné, im môže zachrániť život.
Veľkú úlohu v prevencii má strava
Priamu súvislosť medzi ochorením prostaty dosiaľ lekári neobjavili, o čom však niet pochybností – významnú úlohu tu zohráva životný štýl. Predpokladá sa, že vznik rakoviny môže podporiť vyšší príjem červeného mäsa, mastných výrobkov, ale aj fajčenie alebo nedostatok zeleniny a ovocia. Ako prevencia sa odporúča kvalitná strava s vysokým obsahom vlákniny, vitamínov a minerálov. Ďalej aktívny pohyb, menej stresu a celkový zdravý životný štýl.
Aktívna starostlivosť o prostatu
Ak chceme pre svoju prostatu niečo urobiť, je vhodné siahnuť po aktívnej starostlivosti. Záujem vedcov je sústredený hlavne na malú americkú palmu s názvom Saw palmetto (aj serenoa repens alebo serenoa plazivá). Jej plody totiž obsahujú mastné kyseliny nazývané sitosteroly, ktoré pomáhajú udržať prostatu v dobrej kondícii a podporujú aj správny prúd moču. Ťažkosti s vylučovaním totiž spôsobujú, že moč sa začne hromadiť v močových cestách či močovom mechúre, kde dochádza k množeniu baktérií a následným komplikáciám. Podporiť adekvátne vylučovanie moču je možné aj vďaka extraktom z pŕhľavy dvojdomej (Urtica dioica). Výživové doplnky s extraktom zo Saw palmetta či pŕhľavy dvojdomej sa dajú voľne kúpiť v lekárňach alebo na e-shope.
Jogou k zdravej prostate
Týmto jednoduchým cvičením podporíte krvné zásobenie prostaty a okolitých orgánov a znížite riziko vzniku zápalu.
Ľahnite si na chrbát, ruky položte pozdĺž tela. Zdvihnite kolená a chodidlá pritiahnite čo najbližšie k zadku. V ideálnom prípade skúste chodidlá spojiť (alebo aspoň ich vnútorné hrany). Potom uvoľnite kolená a nechajte ich zvoľna klesnúť na zem. Cvik cvičte denne 5 minút.