Prostata nie je tabu!

Prostata nie je tabu!

Publikované: 02.11.2020

Zobrazenie: 563

Pre mnohých mužov sú problémy s prostatou stále mimoriadne citlivou témou napriek tomu, že po šesťdesiatke trpí zväčšením prostaty až 60 % mužov. Ako predísť problémom s prostatou a podporiť jej správnu funkciu a rovnako aj funkciu močových ciest?

Medzi aké orgány patrí prostata?

Prostata je súčasťou pohlavného ústrojenstva muža. Je to žľaza, ktorá sa nachádza tesne pod močovým mechúrom. Jej hlavná funkcia spočíva v tvorbe tekutiny, ktorá je potrebná na vytvorenie ideálneho prostredia pre spermie. V mladosti môže prostata pripomínať veľkosťou gaštan, ale v starobe môže dosahovať až veľkosť pomaranča. Jej zväčšenie môže následne spôsobovať bolesti pri močení. Následkom zväčšenia totiž dochádza k utláčaniu močovej trubice alebo dráždeniu močového mechúra.
 

Kategórie problémov s prostatou

Prostatu môžu postihnúť zápaly, nezhubné zväčšenie, ale aj nádorové ochorenia. Najčastejšie sa vyskytujúcim problémom s prostatou býva nezhubný nádor, ktorý sa nazýva benígna hyperplázia. Na diagnostiku ochorenia prostaty sa využíva podrobná anamnéza, vyšetrenie moču a krvi a pohmatové vyšetrenie prostaty.
 

Prevencia

Zdravie prostaty sa vo veľkej miere odvíja od zdravého životného štýlu. Dôležitý je dostatok pohybu (napr. intenzívnejší beh či plávanie), ktorý prispieva k správnemu fungovaniu celej pohlavnej sústavy. Dôležitý je aj správne nastavený jedálny lístok. Niektoré potraviny, ako sú napríklad paradajky, brokolica či tekvicový olej, preventívne podporujú fungovanie prostaty vďaka obsahu antioxidantov ako je lykopén. Priamu súvislosť s prostatou má aj stav močových ciest z dôvodu rizika prenosu infekcie. Pri prevencii zápalu je tak dôležité dbať aj na pravidelný pitný režim a pravidelné močenie.
 

Príznaky zväčšenej prostaty

Medzi najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty patria problémy pri začatí vyprázdňovania, keď muži musia zatlačiť, aby z močovej trubice uvoľnili moč. Tlak na močovú trubicu často vedie k slabému prúdeniu moču. Bežným príznakom zväčšenej prostaty je aj pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra, prípadne výskyt krvi v moči. Príznakom môže byť  aj potreba močiť viackrát za noc (noktúria). Zväčšená prostata sa často objavuje spolu s inkontinenciou, teda samovoľným únikom moču.
 

Liečba

V prípade, že pacientovi bola diagnostikovaná zväčšená prostata, liečba závisí od viacerých faktorov. Urológ môže pacientovi predpísať lieky, ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly prostaty a močového traktu, čím bude močenie jednoduchšie. Niekedy však postačuje iba úprava životného štýlu a návykov. Pod týmto rozumieme napríklad koniec konzumácie alkoholu a kofeínu či zvýšenie fyzickej aktivity. Pri výraznejších problémoch sú nasadzované lieky na zmiernenie priebehu ochorenia zväčšenej prostaty, v niektorých prípadoch môže lekár odporučiť chirurgický zákrok.

Na aktívnu starostlivosť o prostatu, či už v rámci prevencie, alebo po objavení sa prvotných príznakov, je tu Prostenal. Výživové doplnky radu Prostenal kombinujú dobre zdokumentované a tradične užívané rastlinné extrakty a živiny, ktoré podporujú celkové zdravie prostaty. Prostenal Control je obohatený o extrakt z kotvičníka na podporu potencie, Prostenal Night vďaka udržaniu prostaty v dobrej kondícii a podpore prirodzeného močenia pomáha minimalizovať časté nočné vstávanie na toaletu.
 
 

PODPORTE SPRÁVNU FUNKCIU PROSTATY S PRODUKTMI RADU PROSTENAL.