Aj nezhubné zväčšenie prostaty je pre mužské zdravie problém
Publikované: 18.03.2020
Zobrazenie: 4104
Prostata, predstojná žľaza, je mužský pohlavný orgán uložený pod močovým mechúrom. Prostata produkuje 15-30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnosť spermií. Rast prostaty je ovplyvnený mužským pohlavným hormónom testosterónom. Prostata má v mladosti veľkosť gaštanu, ale v starobe môže narásť až do veľkosti pomaranča. Zväčšená prostata znamená pre mužov vždy problém. Aké sú príznaky tejto nepríjemnej zdravotnej komplikácie a ako s nimi bojovať? Otázka, ktorá trápi nejedného muža.
Typické príznaky ochorenia prostaty
- časté a naliehavé nutkanie na močenie s nechceným únikom moču, nočné močenie,
- ťažké zahájenie močenia,
- slabý a pomalý prúd pri močení,
- bolestivé, namáhavé či prerušované močenie,
- zvyškový moč v močovom mechúre, opakované nutkanie na močenie krátko po vymočení, pocit neúplného vyprázdnenia mechúra,
- bolestivosť v podbrušku,
- zástava močenia a odkvapkávanie moču z preplneného močového mechúra po kvapkách.
Ako dochádza k zväčšeniu prostaty
Žliazky v okolí močovej trubice postupne narastajú a vzniká tlak na močovú trubicu. Zväčšená prostata tak vytvára prekážku v odtoku moču s následnými poruchami močenia. V dôsledku toho nastanú ťažkosti, ako napríklad oslabený prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia, ťažké spúšťanie močenia, prerušované močenie, časté močenie, nočné močenie apod.
Kedy je nutné vyhľadať lekára
Lekára by mali vyhľadať muži nad 50 rokov, alebo nad 40 rokov, v ktorých rodine sa vyskytla rakovina prostaty. Títo muži patria do rizikovej skupiny, ktorá by mala preventívne dochádzať na pravidelné prehliadky, zvyčajne 1-2x do roka. Preventívne prehliadky umožnia predísť vážnym ochoreniam, ako je obávaná rakovina prostaty.
Úpravou životného štýlu k zdravej prostate
U miernych ťažkostí je nutné sledovanie formou preventívnych prehliadok. Dôležitá je úprava životného štýlu a pitného režimu. Odporúčané je obmedziť fajčenie, pretože nikotín dráždi močový mechúr, obmedziť príjem kofeínu, alkoholu a väčšieho množstva tekutín pred spaním. V zásade by však denný príjem tekutín nemal byť nižší ako 1,5 litra.
Liečba pokročilejších foriem
V prípade vážnejších problémov sú predpísané lieky na zmiernenie priebehu ochorenia. Prvou skupinou liekov sú tzv. alfa-blokátory, ktoré uvoľňujú svalstvo (prostaty a hrdla močového mechúra) a zlepšujú odtok moču. Zlepšenie pacienti pociťujú za 1-2 týždne. Druhú skupinu liekov tvoria blokátory 5 - alfa reduktázy, ktoré ovplyvňujú činnosť pohlavných hormónov (testosterónu) a zamedzujú rastu prostaty. Zmenšenie prostaty je zistené cca po pol roku od začiatku liečby.
Chirurgická liečba ako krajné riešenie zväčšenej prostaty
V niektorých prípadoch bohužiaľ u pacientov na zmiernenie ťažkostí nedôjde a lekár musí zvoliť chirurgický spôsob liečby. Táto liečba spočíva najčastejšie v endoskopickej či laserovej operácii.
Babské rady nesmú nahrádzať liečbu odborníkmi
Užívanie bylín je vhodné vždy konzultovať s lekárom. Muži často domácou liečbou a babským radami odsúvajú urologické vyšetrenie a môžu zanedbať príznaky vážnejšieho ochorenia. Návšteva urológa by preto mala byť zásadná a babské rady len doplnkovou liečbou. Bylinky podávané dlhodobo môžu pôsobiť pozitívne na močové ťažkosti, väčšinou ale len u pacientov s miernym zväčšením prostaty. Najčastejšími bylinnými zložkami výživových doplnkov a podporných produktov sú látky z plodu trpasličej palmy (saw palmetto) či výťažky z koreňa žihľavy.
Na podporu zdravia, potencie aj vitality
Práve extrakt zo
saw palmetta (Serenoa repens) je súčasťou radu
Prostenal na podporu zdravej prostaty a normálneho prúdu moču. Rad
Prostenal ponúka prípravky, ktoré podporujú správnu funkciu prostaty a močových ciest.
Prostenal Control kombinuje tradične používané rastlinné extrakty a živiny, ktoré podporujú
celkové zdravie prostaty, správnu funkciu močových ciest a sexuálnu aktivitu a výkonnosť.
Z radu Prostenal podporte mužské zdravie širokou ponukou produktov