Prostata - na veľkosti záleží

Prostata - na veľkosti záleží

Publikované: 24.05.2019

Zobrazenie: 10538

Často diskutovanou témou mužov v ordináciách lekárov sú problémy so zväčšenou prostatou. Pri zväčšenej prostate sú typické ťažkosti pri močení, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov. Mnohí z nás ale nevedia, kde sa táto predstojná žľaza nachádza a na čo vlastne slúži.

Prostata - gaštan alebo pomaranč?

Prostata (predstojná žľaza) je mužský pohlavný orgán uložený pod močovým mechúrom. Produkuje až 30 % sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu a zvyšuje životaschopnosť spermií. V mladosti pripomína prostata veľkostí gaštan (3x3 cm), ale v starobe môže dosahovať až veľkosti pomaranča a spôsobovať tak bolesti pri močení. V dôsledku zväčšenia dochádza k utláčaniu močovej trubice alebo dráždenie močového mechúra.

Príznaky zväčšenej prostaty

Typickým príznakom je časté a naliehavé nutkanie na močenie, nočné močenie, ťažké začatie močenie, pomalý a slabý prúd moču, bolestivé, prerušované močenie, zostatkový moč v močovom mechúre, pocit neúplného vyprázdnenia, bolesti v podbrušku, v niektorých prípadoch zástava močenia a odkvapkávanie moču z preplneného mechúra.

Kedy navštíviť lekára?

Lekára neváhajte navštíviť, ak spozorujete niektorý z uvedených príznakov, ktoré môžu, ale nemusia priamo súvisieť so zväčšenou prostatou. Návštevu neodkladajte, ak máte viac ako 50 rokov. Ak máte viac ako 40 rokov a vo vašej rodine bola diagnostikovaná rakovina prostaty, dbajte na pravidelné preventívne prehliadky (zvyčajne každé 1 - 2 roky).

Liečba zväčšenej prostaty

Ak problémy príliš neobťažujú, sú odporúčané pravidelné prehliadky, dodržiavanie pitného režimu a úprava životného štýlu. Pri výraznejších problémoch sú nasadené lieky na zmiernenie priebehu ochorenia zväčšenej prostaty, v niektorých prípadoch môže lekár odporučiť chirurgické riešenie. Pokiaľ sa chcete o svoju prostatu aktívne starať, alebo už pociťujete prvé signály, vyskúšajte výživové doplnky radu Prostenal, poprednej značky v starostlivosti o prostatu. Tieto výživové doplnky kombinujú znalosti o tradične užívaných rastlinných prípravkov s najnovšími vedeckými poznatkami. Obsiahnuté Saw Palmetto prispieva k správnej funkcii prostaty a napomáha vylučovaniu. Novinku Prostenal Comfort ocenia muži najmä vďaka vylepšeniu o extrakt z kotvičníka na podporu potencie. Prostenal Night je obohatené o Withaniu na noc bez zbytočného vstávania a na svieže ráno.

 

Prostenal je poprednou značkou v starostlivosti o prostatu.