Zdravie muža po štyridsiatke

Publikované: 13.08.2019

Zdravie muža určujú nielen genetické dispozície, ale aj životný štýl a duševná rovnováha. Hovorí sa, že muži zrejú ako víno. Ale aj u mužov sa po 40. roku veku začínajú ozývať prvé zdravotné problémy. To, že ženy medzi 40. a 60. rokom veku prežívajú menopauzu je známe. Menej sa však vie, že rovnako tak aj muži prechádzajú mužským prechodom, tzv. andropauzou. Objavujú sa ako zmeny psychické, tak i telesné. O mužskom zdraví sa ale príliš nehovorí, a preto prinášame informácie o tom, aké zmeny môžu muži v tomto období prežívať.

Muži a zdravie

Podľa štatistík zdravotných poisťovní a skúseností lekárov muži dbajú na prevenciu oveľa menej ako ženy. Muži v produktívnom veku, ktorí netrpia žiadnym chronickým ochorením, informácie o zdraví príliš nevyhľadávajú. Prečo to tak je? Dôvodov môže byť veľa. Neochota navštevovať lekára môže okrem iného prameniť aj z mužskej márnomyseľnosti, kedy muži chcú zostať mužmi za každú cenu. Môže za tým byť ale aj preceňovanie svojich síl, neschopnosť pripustiť si svoj vek a nechuť o svojich problémoch hovoriť. Muži často tiež príznaky chorôb podceňujú a lekára vyhľadajú, až keď je problém akútny.

Mužský prechod

Na rozdiel od žien sa muži väčšinou s prechodom stretávajú až po 50. roku veku. So znížením pohlavného hormónu testosterónu môže dochádzať k depresívnym náladám, pocitom úzkosti, podráždenosti, vyčerpaniu, neurotickým stavom, poruchám spánku, ale aj strate libida a ťažkostiam v sexuálnej oblasti. U mužov dochádza k znižovaniu hladiny testosterónu pozvoľnejšie, so stálym zachovaním plodnosti až do vysokého veku. Muži sú ale nemilo prekvapení pribúdaním na váhe, postupným vypadávaním vlasov či úbytkom svalovej hmoty. Zo zdravotných komplikácií to sú predovšetkým problémy s prostatou, cukrovka a rozvoj aterosklerózy apod.

Ako sa starať o mužské zdravie

Hlavnou zásadou je zodpovedne sa starať nielen o telo, ale aj myseľ. Medzi priority patrí zdravá životospráva, dostatok pohybovej aktivity, ale predovšetkým návšteva lekára v prípade podozrenia na zdravotný problém. Muži bohužiaľ chodia k lekárovi oveľa menej často ako ženy, a preto sa po štyridsiatke môžu stretnúť s mnohými skrytými chorobami. Prevencia má pre zdravie veľký význam.

Prostata

Mnohých mužov po 40. roku veku začnú trápiť problémy s prostatou. Ide o tému veľmi diskrétnu, preto sa väčšina mužov zdráha o tejto téme hovoriť. So zvyšujúcim sa vekom sa prostata zväčšuje a mení. V niektorých prípadoch môže prostata dosahovať až 200 gramov. Zväčšenie spôsobí potrebu častého močenia, nočného močenia, problematického močenia (hlavne ráno), zoslabenie prúdu moču a nutnosti tlačiť pri močení. V močovom mechúre zostáva zvyškový moč, zvyšuje sa tlak v močovom mechúre a dochádza k nepríjemnému úniku moču. Zväčšená prostata môže močovú trubicu úplne zablokovať a muž nie je schopný vymočiť sa vôbec. Nakoniec môže dôjsť až k zástave močenia. Predtým sa ale objaví rad vyššie uvedených signálov, ktorým by muž mal venovať pozornosť. Odporúča sa vyhľadať lekára už pri prvých príznakoch ochorenia prostaty. Lekár odporučí vhodnú liečbu.

Pokiaľ sa hodláte o mužské zdravie aktívne starať, medzi odporúčané výživové doplnky patrí predovšetkým rad ProstenalProstenal CONTROL je vyvinutý pre prirodzenú silu muža, pretože svojím zložením podporuje mužské zdravie. Vďaka kotvičníku, prírodnému stimulantu, dodáva mužovi podporu vitality a sexuality. Zinok napomáha udržať hladinu testosterónu, plodnosť a reprodukciu. Vitamín B6 znižuje mieru únavy a vyčerpania a vitamín D3 podporuje imunitný systém. Prostenal NIGHT ocenia najmä muži po 50. roku veku, ktorí okrem slabého prúdu moču trpia nočným nutkaním na močenie, čo spôsobuje časté nočné vstávanie a celkovú rannú únavu.

Prostenal je poprednou značkou v starostlivosti o prostatu.

Prostata - na veľkosti záleží

Prostata - na veľkosti záleží

Často diskutovanou témou mužov v ordináciách lekárov sú problémy so zväčšenou prostatou. Pri zväčšenej prostate sú typické ťažkosti pri močení, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov. Mnohí z nás ale nevedia, kde sa táto predstojná žľaza nachádza a na čo vlastne slúži.