O čom muži nehovoria?

Publikované: 07.11.2019

Rakovina prostaty, rakovina semenníkov a rakovina prsníka patria medzi témy, o ktorých sa veľa mužov zdráha hovoriť. Na rozdiel od žien, muži sa o svoje zdravie príliš nestarajú. Zrejme aj to môže byť dôvodom, prečo sa ženy dožívajú vyššieho veku.

Veľkú úlohu tu zohráva aj mýtus, že muž by mal byť silný, odolný a nemal by sa sťažovať. Zdravie mužov, rovnako ako zdravie žien, je ale ovplyvňované nielen genetickými dispozíciami, ale aj životným štýlom, duševnou pohodou a v neposlednom rade tiež osvetou a prevenciou.

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov je najčastejšie diagnostikovaná forma rakoviny u mužov vo veku 20 až 40 rokov. Príčiny vzniku nie sú známe, rizikovým faktorom môže byť dedičnosť a nezostúpené semenníky pri narodení. Opuch, zdurenie a zmena veľkosti semenníkov, pocit ťažkého miešku, bolesti spodnej časti brucha, to sú len niektoré časté príznaky tohto ochorenia. Nádory semenníkov sú našťastie pomerne dobre liečiteľné, najmä ak sú diagnostikované včas.

Rakovina prostaty

Prostata je súčasťou mužského reprodukčného systému, vylučuje prostatickú tekutinu, chrániacu a vyživujúcu spermie v ejakuláte. Medzi hlavné príznaky problémov s prostatou patrí slabý alebo prerušovaný prúd moču, ťažkosti so začatím močenia, častá alebo náhla potreba močiť, nočné nutkanie na močenie a pocit plného močového mechúra i po ukončení močenia. Krv v moči, bolesti chrbta, bedier a panvy by mali ihneď viesť chorého k lekárovi. Návšteva lekára, najlepšie urológa a včasné začatie liečby je to najvhodnejšie riešenie, ktoré môžu muži v prípade podozrenia na problémy s prostatou, urobiť. Ak bolo toto ochorenie už v rodine diagnostikované, preventívne prehliadky by mali byť samozrejmosťou.

Starostlivosť a osveta môžu zachrániť

Aktívna starostlivosť a osveta problémov súvisiacich s mužským zdravím sa dostáva do centra pozornosti čoraz častejšie.

Preventívne sa muži môžu podieľať na podpore svojho zdravia najmä samovyšetrením. V prípade podozrenia na niektoré ochorenia je potom nutné vyhľadať lekára a svoj zdravotný stav s ním konzultovať. Len včasná diagnostika a včasná liečba môžu zachrániť.

Zdravie môžu muži podporiť tiež zdravým životným štýlom a duševnou pohodou. V rámci aktívnej starostlivosti sú odporúčané tiež výživové doplnky na podporu správnej funkcie močového ústrojenstva, podporu zdravej prostaty a podporu potencie. Odporúčame rad Prostenal, poprednú značku v starostlivosti o prostatu. Pri vývoji svojich produktov kombinuje Prostenal znalosť tradične používaných rastlinných extraktov s najnovšími vedeckými poznatkami. Vďaka tomu ponúka účinné prípravky, ktoré podporujú správnu funkciu prostaty a močových ciest. Nový holistický prístup navyše pridáva ďalšie benefity pre mužov, napr. podporu potencie a vitality.

Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Všimli ste si, že v ostatnom čase sa váš partner v noci často budí a odchádza na toaletu? Na vine môžu byť problémy s prostatou, o ktorých muži len neradi hovoria, prípadne ich pripisujú vyššiemu veku. Prehliadať ich však môže byť dosť riskantné.

Prostata - na veľkosti záleží

Prostata - na veľkosti záleží

Často diskutovanou témou mužov v ordináciách lekárov sú problémy so zväčšenou prostatou. Pri zväčšenej prostate sú typické ťažkosti pri močení, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov. Mnohí z nás ale nevedia, kde sa táto predstojná žľaza nachádza a na čo vlastne slúži.