Inkontinencia – citlivá téma pre ženy aj mužov
Publikované: 25.01.2021
Zobrazenie: 1004
Inkontinencia znamená samovoľný alebo nechcený únik moču. Tento nepríjemný problém síce trápi dvakrát častejšie ženy, no pri ochorení prostaty sa s ňou môžu stretnúť aj muži. U žien je príčinou zväčša oslabenie panvového dna, ktoré prichádza napríklad po pôrodoch. Ťažšie prípady sa riešia chirurgicky. Ako možno predísť vzniku tohto problému prirodzenou cestou?
Prečo dochádza k úniku moču?
Inkontinenciu má viac ako 800-tisíc ľudí na Slovensku. Môže mať rôzne dôvody ako u žien, tak aj u mužov. Inkontinenciu môžeme deliť na viaceré typy podľa prejavov či príčiny, prečo k nej dochádza.
Stresová inkontinencia
Zvyčajne sa spája s únikom len malého množstva moču. Spôsobuje ju nedostatočné uzavretie močovej trubice. Moč uniká zväčša pri vnútrobrušnom tlaku, napríklad, keď sa smejeme, kýchame či kašleme. Stresová močová inkontinencia je najbežnejšou formou
močovej inkontinencie u žien. Dôvodom býva napríklad obezita, tehotenstvo či menopauza. Vo výnimočných prípadoch ju majú aj muži, napríklad po
chirurgickom zákroku pri odstránení prostaty.
Urgentná inkontinencia
Prejavuje sa silným a náhlym nutkaním na močenie a hneď nato dôjde k
samovoľnému úniku moču. Najväčším problémom býva u pacientov, ktorí majú tento druh inkontinencie noc a
nočné pomočovanie. Dôvodom býva napríklad zápal močového mechúra alebo jeho malá kapacita, kamene v močovom mechúre alebo v obličkách. Postihuje mužov aj ženy.
Zmiešaná inkontinencia
Postihuje viacero ľudí, mužov aj žien. Ide napríklad o stresovú inkontinenciu, ktorá sa v rôznych situáciách strieda s urgentnou. Príčiny oboch foriem spolu zväčša súvisia, ale aj nemusia. Preto treba každú vyšetriť zvlášť.
Funkčná inkontinencia
K úniku moču dochádza u osôb, ktoré nemajú žiadny zjavný dôvod ísť na toaletu. Všetky močové orgány im teda fungujú, ako majú. Muži a ženy, ktorí majú tento typ inkontinencie túto potrebu odkladajú alebo jej nevenujú pozornosť. Môže ísť napríklad o pacientov s ťažkou Alzheimerovou chorobu, ľudí s depresiou alebo alkoholizmom.
Paradoxná inkontinencia
Dochádza k nej pri plnom močovom mechúre. Ľudia s paradoxnou inkontinenciou majú slabé svaly močového mechúra alebo prekážku v močovej trubici. Často močia a prúd moču pri vyprázdňovaní je nedostatočný. Príčinami sú nádory alebo kamene v močovej trubici či
zväčšená prostata u mužov.
Reflexná inkontinencia
Prejavuje sa ako spontánne nevedomé vyprázdňovanie močového mechúra, pričom jeho kapacita je využitá len čiastočne. Môže to spôsobiť napríklad poškodenie miechy, zlomenie chrbtových stavcov a rôzne ochorenia centrálneho alebo nervového systému.
Ako predísť inkontinencii
Nechcenému úniku moču predídete napríklad udržiavaním optimálnej hmotnosti počas celého roka. Ďalej lekári odporúčajú jesť veľa vlákniny. Tá zlepšuje činnosť čriev a nájsť ju môžete napríklad v celozrnnom pečive, ovocí, zelenine, strukovinách alebo orechoch. Popri jedení vlákniny by ste však mali aj piť dostatok tekutín.
Správna životospráva, teda aj cvičenie alebo aspoň ľahká chôdza, vám tiež pomôže cítiť sa zdravo a posilniť
svaly panvového dna. Dvíhanie ťažkých vecí, ale aj chronický kašeľ či tehotenstvo môžu panvové dno výrazne oslabiť. Nepriaznivý vplyv má takisto fajčenie.
Kegelove cviky
Možno ste už tento pojem zachytili. Pravidelné cvičenie týchto cvikov predstavuje jeden z najlepších spôsobov, ako predísť problémom s inkontinenciou alebo ich zmierniť. Cviky sa zameriavajú na posilnenie panvového dna a sú určené nielen pre ženy, ale aj pre mužov. V literatúre a na internete sa dajú nájsť zostavy týchto cvičení. Pre začiatočníkov odporúčame pozrieť si aj videá na YouTube, aby ste sa vyhli chybnému vykonávaniu cvikov. Pri úniku moču vám súčasne s cvikmi na panvové dno odporúčame užívať výživový doplnok
INCOVENAL comfort, ktorý prispieva k posilneniu svalov panvového dna.