Inkontinencia – citlivá téma pre ženy aj mužov

Publikované: 25.01.2021

Inkontinencia znamená samovoľný alebo nechcený únik moču. Tento nepríjemný problém síce trápi dvakrát častejšie ženy, no pri ochorení prostaty sa s ňou môžu stretnúť aj muži. U žien je príčinou zväčša oslabenie panvového dna, ktoré prichádza napríklad po pôrodoch. Ťažšie prípady sa riešia chirurgicky. Ako možno predísť vzniku tohto problému prirodzenou cestou?

Prečo dochádza k úniku moču?

Inkontinenciu má viac ako 800-tisíc ľudí na Slovensku. Môže mať rôzne dôvody ako u žien, tak aj u mužov. Inkontinenciu môžeme deliť na viaceré typy podľa prejavov či príčiny, prečo k nej dochádza.

Stresová inkontinencia

Zvyčajne sa spája s únikom len malého množstva moču. Spôsobuje ju nedostatočné uzavretie močovej trubice. Moč uniká zväčša pri vnútrobrušnom tlaku, napríklad, keď sa smejeme, kýchame či kašleme. Stresová močová inkontinencia je najbežnejšou formou močovej inkontinencie u žien. Dôvodom býva napríklad obezita, tehotenstvo či menopauza. Vo výnimočných prípadoch ju majú aj muži, napríklad po chirurgickom zákroku pri odstránení prostaty.

Urgentná inkontinencia

Prejavuje sa silným a náhlym nutkaním na močenie a hneď nato dôjde k samovoľnému úniku moču. Najväčším problémom býva u pacientov, ktorí majú  tento druh inkontinencie noc a nočné pomočovanie. Dôvodom býva napríklad zápal močového mechúra alebo jeho malá kapacita, kamene v močovom mechúre alebo v obličkách. Postihuje mužov aj ženy.

Zmiešaná inkontinencia

Postihuje viacero ľudí, mužov aj žien. Ide napríklad o stresovú inkontinenciu, ktorá sa v rôznych situáciách strieda s urgentnou. Príčiny oboch foriem spolu zväčša súvisia, ale aj nemusia. Preto treba každú vyšetriť zvlášť.

Funkčná inkontinencia

K úniku moču dochádza u osôb, ktoré nemajú žiadny zjavný dôvod ísť na toaletu. Všetky močové orgány im teda fungujú, ako majú. Muži a ženy, ktorí majú tento  typ inkontinencie túto potrebu odkladajú alebo jej nevenujú pozornosť. Môže ísť napríklad o pacientov s ťažkou Alzheimerovou chorobu, ľudí s depresiou alebo alkoholizmom.

Banner image

Paradoxná inkontinencia

Dochádza k nej pri plnom močovom mechúre. Ľudia s paradoxnou inkontinenciou majú slabé svaly močového mechúra alebo prekážku v močovej trubici. Často močia a prúd moču pri vyprázdňovaní je nedostatočný. Príčinami sú nádory alebo kamene v močovej trubici či zväčšená prostata u mužov.

Reflexná inkontinencia

Prejavuje sa ako spontánne nevedomé vyprázdňovanie močového mechúra, pričom jeho kapacita je využitá len čiastočne. Môže to spôsobiť napríklad poškodenie miechy, zlomenie chrbtových stavcov a rôzne ochorenia centrálneho alebo nervového systému.

Ako predísť inkontinencii

Nechcenému úniku moču predídete napríklad udržiavaním optimálnej hmotnosti počas celého roka. Ďalej lekári odporúčajú jesť veľa vlákniny. Tá zlepšuje činnosť čriev a nájsť ju môžete napríklad v celozrnnom pečive, ovocí, zelenine, strukovinách alebo orechoch. Popri jedení vlákniny by ste však mali aj piť dostatok tekutín.

Správna životospráva, teda aj cvičenie alebo aspoň ľahká chôdza, vám tiež pomôže cítiť sa zdravo a posilniť svaly panvového dna. Dvíhanie ťažkých vecí, ale aj chronický kašeľ či tehotenstvo môžu panvové dno výrazne oslabiť. Nepriaznivý vplyv má takisto fajčenie.

Kegelove cviky

Možno ste už tento pojem zachytili. Pravidelné cvičenie týchto cvikov predstavuje jeden z najlepších spôsobov, ako predísť problémom s inkontinenciou alebo ich zmierniť. Cviky sa zameriavajú na posilnenie panvového dna a sú určené nielen pre ženy, ale aj pre mužov. V literatúre a na internete sa dajú nájsť zostavy týchto cvičení. Pre začiatočníkov odporúčame pozrieť si aj videá na YouTube, aby ste sa vyhli chybnému vykonávaniu cvikov. Pri úniku moču vám súčasne s cvikmi na panvové dno odporúčame užívať výživový doplnok INCOVENAL comfort, ktorý prispieva k posilneniu svalov panvového dna.

Prostata nie je tabu!

Prostata nie je tabu!

Pre mnohých mužov sú problémy s prostatou stále mimoriadne citlivou témou napriek tomu, že po šesťdesiatke trpí zväčšením prostaty až 60 % mužov. Ako predísť problémom s prostatou a podporiť jej správnu funkciu a rovnako aj funkciu močových ciest?

Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Prostata – problém, o ktorom muži neradi hovoria

Všimli ste si, že v ostatnom čase sa váš partner v noci často budí a odchádza na toaletu? Na vine môžu byť problémy s prostatou, o ktorých muži len neradi hovoria, prípadne ich pripisujú vyššiemu veku. Prehliadať ich však môže byť dosť riskantné.

Prostata - na veľkosti záleží

Prostata - na veľkosti záleží

Často diskutovanou témou mužov v ordináciách lekárov sú problémy so zväčšenou prostatou. Pri zväčšenej prostate sú typické ťažkosti pri močení, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov. Mnohí z nás ale nevedia, kde sa táto predstojná žľaza nachádza a na čo vlastne slúži.