Začína Movember – mesiac mužskej solidarity. Pridáte sa?

Začína Movember – mesiac mužskej solidarity. Pridáte sa?

Publikované: 01.11.2018

Zobrazenie: 224

Muži o svojom zdraví príliš nehovoria. K lekárovi sa vyberú spravidla až vo chvíli, keď svoje ťažkosti nemôžu ďalej prehliadať. Ide hlavne o problémy súvisiace s intímnymi partiami. Cena „za hrdosť“ môže byť však veľmi vysoká. Každý rok ochorie v Českej republike 7 000 mužov na rakovinu prostaty a 1 500 z nich tejto chorobe podľahne. Mnohým fatálnym diagnózam sa dá pritom predísť včasnou preventívnou prehliadkou, čo je aj jedno z hlavných posolstiev medzinárodnej akcie Movember.

Muži o svojom zdraví príliš nehovoria. K lekárovi sa vyberú spravidla až vo chvíli, keď svoje ťažkosti nemôžu ďalej prehliadať. Ide hlavne o problémy súvisiace s intímnymi partiami. Cena „za hrdosť“ môže byť však veľmi vysoká. Každý rok ochorie v Českej republike 7 000 mužov na rakovinu prostaty a 1 500 z nich tejto chorobe podľahne. Mnohým fatálnym diagnózam sa dá pritom predísť včasnou preventívnou prehliadkou, čo je aj jedno z hlavných posolstiev medzinárodnej akcie Movember.
 
Charitatívna, genderovo zameraná kampaň začína prvého novembra, keď si muži na celom svete oholia tvár dohladka, aby si potom nasledujúcich tridsať dní nechali narásť fúziky (názov Movember vznikol spojením slov moustache – fúzy a november). Do akcie sa už tradične zapájajú známe tváre zo sveta šoubiznisu, politiky či vrcholového športu. Zúčastniť sa však môže každý, stačí sa len zaregistrovať na oficiálnych stránkach hnutia (https://cz.movember.com) a stať sa jedným z „bratov vo fúzoch“ (Mo Bros).
 
 
Osveta aj peniaze na výskum rakoviny
Hlavným zámerom hnutia Movember je rozšíriť povedomie o karcinóme prostaty a semenníkov a primať viac mužov k preventívnej prehliadke, ktorá je prvým krokom na určenie diagnózy rakoviny, ako aj základným predpokladom úspešnej liečby. Ďalším cieľom tejto akcie je získať dostatok finančných prostriedkov na osvetu, liečbu, výskum a vývoj nových liekov, ktoré sa na území Českej republiky posielajú na konto nadácie Muži proti rakovine.
 
Včasná diagnóza zachraňuje životy
Rakovina prostaty je najčastejšie nádorové ochorenie mužov. S nezhubným zväčšením prostaty (BHP – benígna hyperplázia prostaty) sa stretávajú už štyridsiatnici. Oveľa častejšia však býva u päťdesiatnikov a v kategórii nad 70 rokov sa týka takmer 100 percent pacientov. Presnú príčinu, ktorá spôsobuje rast prostaty, zatiaľ lekári nepoznajú. Za jeden z možných dôvodov sa považuje zvýšené množstvo dihydrotestosterónu, pohlavného hormónu, ktorý sa vytvára z testosterónu. To môže následne viesť k množeniu buniek v oblasti prostaty, ktorá sa niekedy zväčší tak, že začne stláčať močovú rúru a bráni tak prietoku moču. Práve častejšie nutkanie na močenie a zároveň slabý prerušovaný prúd moču môžu byť prvým z varovných príznakov, ku ktorým sa niekedy pridá aj krv v moči alebo bolesti v chrbte. V takomto prípade treba okamžite podstúpiť urologické vyšetrenie, ktoré síce nie je dvakrát príjemné, ale dotyčnému môže zachrániť život.
 
Na začiatku stačí malá vzorka krvi
Najlepším spôsobom, ako chorobu podchytiť hneď na jej začiatku, sú pravidelné preventívne prehliadky, ktoré by mali absolvovať všetci muži od 50 rokov vyššie. Pokiaľ niektorý z členov rodiny už v minulosti prekonal rakovinu prostaty, potom sa táto veková hranica posúva na 40 rokov.
Na samom začiatku stačí len odber krvi za účelom zistenia množstva tzv. prostatického špecifického antigénu (PSA). Ak je táto hodnota vyššia, nasleduje vyšetrenie prostaty pohmatom cez konečník a ultrazvuk. V prípade podozrenia na nádor sa robí biopsia (odobranie vzorky tkaniva z prostaty).
 
Ani potvrdenie zhubného nádorového ochorenia nie je dôvodom na paniku. Moderná medicína má k dispozícii celý rad účinných metód, ako tento problém riešiť. Opäť však platí, že včasný záchyt choroby zvyšuje nádej na vyliečenie.
 
Zapojiť sa môžu aj ženy!
Fúziky sa dajú nosiť aj inak. Napríklad v podobe rôznych štýlových doplnkov, ktoré sú nielen originálne, ale navyše podporujú dobrú vec. Čo tak napríklad trendové tričko s namaľovanými, nalepenými alebo vyšitými fúzikmi, prípadne lodičky, náramok, hodinky či kabelka s motívom fúzikov? Alebo aspoň malé samolepky na nechty, ktoré sú decentné a nenápadné. Tie odvážnejšie z vás si potom môžu fúziky namaľovať ceruzkou na obočie! Medzi „sestry vo fúzikoch“ (Mo Sistas) sa v minulých rokoch prihlásil aj celý rad celebrít, ako napríklad americká modelka Kate Uptonová, speváčka Dara Rolinsová, moderátorka Lejla Abbasová alebo snowbordistka Eva Samková.