Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete
11.09.2019

Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete

Priviezli ste si z dovolenky bolesť v krku? Bolesť v krku nepatrí len k chladným mesiacom, ale môže nás prepadnúť aj v lete. Medzi najčastejšie príčiny patria ľadové nápoje, klimatizácia, chodenie v mokrých plavkách, teplotné výkyvy apod. Čo všetko sa ale za bolesťou v krku môže skrývať? My vám prinášame prehľad najčastejších ochorení, ktoré môžu byť s bolesťou v krku spojené.

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas
09.09.2019

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.

Potrebujete dobiť baterky?
15.08.2019

Potrebujete dobiť baterky?

Vedeli ste, že 15. augusta je Medzinárodný deň energy drinkov? Pitie energetických nápojov, najmä u mladších ročníkov, sa teší veľkej obľube. Lekári pred nadmernou konzumáciou ale varujú. Energy drinky síce pomôžu rýchlo dobiť baterky, ale netreba to s nimi preháňať. Nadmerné množstvo môže totiž poškodiť srdce a obličky. Navyše získaná energia je len krátkodobou záležitosťou.

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť
02.07.2019

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť

Ľadové nápoje, zmrzlina, klimatizácia, prechladnutie z mokrých plaviek či výkyvy počasia. To sú najčastejšie príčiny letných bolestí v krku. Na vine ale nie sú len ľadové nápoje či klimatizácie, angína sa prenáša tiež kvapôčkovou infekciou. Letné angíny môžu mať horší priebeh než v zimnom období (hnisavé a bolestivé čapy v krku). Zanedbanie angíny je veľmi nebezpečné, pretože sa môže neskôr prejaviť zdravotnými komplikáciami, napr. reumatickým postihnutím srdca.

Nenechajte jarnú únavu, aby vás zdolala

Nenechajte jarnú únavu, aby vás zdolala

Cítite sa unavení a vyčerpaní, ste stále skleslí a pekné počasie vám nerobí radosť? Potom na vás zrejme dopadla jarná únava.

Ako prebieha bronchitída u detí

Ako prebieha bronchitída u detí

Za zápalom priedušiek stojí vo väčšine prípadov vírusová infekcia, ako napríklad nachladnutie. Táto choroba môže mať buď akútnu, alebo chronickú podobu, pričom u malých pacientov ide najčastejšie o akútnu formu. Na vznik bronchitídy sú náchylnejšie deti, ktoré trpia ďalším ochorením dýchacích ciest (napr. astmou či sennou nádchou) alebo niektorými druhmi alergií. Zápal priedušiek viac postihuje aj predčasne narodené deti, ktoré nemajú dosiaľ plne vyvinuté pľúca a imunitný systém.