Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín
18.02.2020

Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín

Ak trpíte nádchou, možno si hovoríte, že prechladnutie k jeseni skrátka patrí. Ak sa ale s upchatým nosom stretávate týždne a k tomu vás ešte rozboleli zuby, je potrebné zbystriť. Môže sa jednať o ochorenie horných dýchacích ciest, tzv. sinusitídu, slovensky známu ako zápal vedľajších nosových dutín. Pretrvávajúce sinusitídy je nutné liečiť antibiotikami, a preto neradno si s dlhotrvajúcou nádchou zahrávať.

Imunita u detí, voľte prírodnú cestu
17.02.2020

Imunita u detí, voľte prírodnú cestu

Každý rodič to dobre pozná. Dieťa nastúpi do škôlky či do školy a po niekoľkých dňoch je choré. Opakované infekcie u detí sú typické v období, kedy sa imunitný systém dieťaťa prvýkrát stretáva s patogénmi, rozvíja imunitnú odpoveď a organizmus si buduje imunitnú pamäť. Do určitej miery môžeme imunitu dieťaťa ovplyvniť tým, že ju budeme posilňovať. Ako? Najlepšie prírodnou cestou.

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu
16.02.2020

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu

Trvalka echinacea purpurea je známa skôr pod svojím slovenským názvom echinacea purpurová. Echinacea je trváca rastlina, ktorá sa pestuje nielen pre svoje dekoratívne kvety, ale aj pre svoje liečivé účinky. Ide o rastlinu vysokú cca 80-100 cm, ktorá sa od júna do septembra pýši purpurovými kvetmi s čiernym stredom. Účinky echinaceya sú rozsiahle. Používa sa pri prechladnutí, ako podpora horných dýchacích ciest, ale aj u kožných problémov.

Ako podporiť detskú imunitu

Ako podporiť detskú imunitu

Jeseň, zima, sychravo a detský kolektív predstavujú ideálne podmienky pre množenie vírusov a baktérií. Veľmi časté sú predovšetkým vírusové infekcie horných ciest dýchacích. Medzi typické prejavy patrí opuch nosovej sliznice, sekrécia z nosa, bolesť či škrabanie v hrdle a zvýšená teplota. Prvou zaťažkávacou skúškou deti prechádzajú pri nástupe do škôlky, kedy sa stretávajú s doteraz neznámymi mikroorganizmami. Imunita dieťaťa sa vyvíja a postupne sa posilňuje. Rodičia si často kladú otázku, či je možné detskú imunitu posilniť. My prinášame pár zaručených tipov, ako na to.

Príznaky zápalu slepého čreva
09.02.2020

Príznaky zápalu slepého čreva

Akútny zápal slepého čreva (apendicitída) je jednou z náhlych príhod brušných, čo je stav, ktorý je nutné neodkladne riešiť. Zápal slepého čreva sa vyskytuje najmä u detí do 15 rokov, ale objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Medzi typické príznaky akútneho zápalu slepého čreva patria bolesti brucha, nevoľnosť a vracanie. Bolesť je lokalizovaná okolo pupka a postupne prechádza do pravého podbruška. Poloha slepého čreva je individuálna, môže pripomínať iné ochorenia, a preto bolesti brucha vždy patria do starostlivosti lekára.

Ako na upchatý nos
08.02.2020

Ako na upchatý nos

Pocit upchatého nosa zažil zaručene každý. Upchatý nos nás dokáže potrápiť najmä v súvislosti s prechladnutím a nádchou. Za upchatým nosom môžu byť ale aj alergia, nosové polypy apod. Kým nie je odhalená príčina, mnohí z nás sa uchyľuje k obľúbeným a ľahko dostupným nosovým kvapkám. Časté používanie nosových kvapiek ale vedie k nadmernému vysušovaniu nosovej sliznice, a preto sa nesmie užívať dlhodobo. Čo s tým? Jediné riešenie je nájsť príčinu a nasadiť vhodnú liečbu.

Hliva ustricová chutí aj lieči
04.02.2020

Hliva ustricová chutí aj lieči

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je široko rozšírená drevokazná huba, ktorú nájdeme najčastejšie na kmeňoch listnatých stromov, z ktorých si berie živiny. Dostupná je aj v obchodoch s potravinami a v sušenej alebo drvenej forme ako výživový doplnok v lekárňach. Hliva ustricová patrí do húb hlivovitých a označenie ustricová má vďaka farbe klobúka, ktorý pripomína odtieň sfarbenia ustríc. Má sladkastú chuť a intenzívnu vôňu, a preto je tiež veľmi obľúbená v kuchyni.