Rozpoznajte zápal priedušiek od bežného prechladnutia
18.03.2020

Rozpoznajte zápal priedušiek od bežného prechladnutia

Príznaky prechladnutia, ako sú nádcha a škrabanie v hrdle, ku ktorým sa pridávajú dráždivý kašeľ a bolesť za hrudnou kosťou, bývajú príznakmi, ktorými sa zápal priedušiek zvyčajne ohlasuje. Bronchitída sa radí medzi najbežnejšie infekčné ochorenia dýchacej sústavy. Neliečený zápal priedušiek môže prejsť v komplikovanejšie ochorenie, akým je napr. zápal pľúc, a preto je nutné s liečbou neotáľať. Užitočné sú pri liečbe aj bylinky, ktoré pomôžu vykašliavaniu hlienu. Ako bronchitíde predchádzať a tipy, ako liečbu podporiť, vám prinášame.

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu
16.03.2020

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu

Trvalka echinacea purpurea je známa skôr pod svojím slovenským názvom echinacea purpurová. Echinacea je trváca rastlina, ktorá sa pestuje nielen pre svoje dekoratívne kvety, ale aj pre svoje liečivé účinky. Ide o rastlinu vysokú cca 80-100 cm, ktorá sa od júna do septembra pýši purpurovými kvetmi s čiernym stredom. Účinky echinaceya sú rozsiahle. Používa sa pri prechladnutí, ako podpora horných dýchacích ciest, ale aj u kožných problémov.

Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín
18.02.2020

Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín

Ak trpíte nádchou, možno si hovoríte, že prechladnutie k jeseni skrátka patrí. Ak sa ale s upchatým nosom stretávate týždne a k tomu vás ešte rozboleli zuby, je potrebné zbystriť. Môže sa jednať o ochorenie horných dýchacích ciest, tzv. sinusitídu, slovensky známu ako zápal vedľajších nosových dutín. Pretrvávajúce sinusitídy je nutné liečiť antibiotikami, a preto neradno si s dlhotrvajúcou nádchou zahrávať.

Ako podporiť detskú imunitu

Ako podporiť detskú imunitu

Jeseň, zima, sychravo a detský kolektív predstavujú ideálne podmienky pre množenie vírusov a baktérií. Veľmi časté sú predovšetkým vírusové infekcie horných ciest dýchacích. Medzi typické prejavy patrí opuch nosovej sliznice, sekrécia z nosa, bolesť či škrabanie v hrdle a zvýšená teplota. Prvou zaťažkávacou skúškou deti prechádzajú pri nástupe do škôlky, kedy sa stretávajú s doteraz neznámymi mikroorganizmami. Imunita dieťaťa sa vyvíja a postupne sa posilňuje. Rodičia si často kladú otázku, či je možné detskú imunitu posilniť. My prinášame pár zaručených tipov, ako na to.

Ako na upchatý nos
08.02.2020

Ako na upchatý nos

Pocit upchatého nosa zažil zaručene každý. Upchatý nos nás dokáže potrápiť najmä v súvislosti s prechladnutím a nádchou. Za upchatým nosom môžu byť ale aj alergia, nosové polypy apod. Kým nie je odhalená príčina, mnohí z nás sa uchyľuje k obľúbeným a ľahko dostupným nosovým kvapkám. Časté používanie nosových kvapiek ale vedie k nadmernému vysušovaniu nosovej sliznice, a preto sa nesmie užívať dlhodobo. Čo s tým? Jediné riešenie je nájsť príčinu a nasadiť vhodnú liečbu.

Alergie útočia aj v zime
30.01.2020

Alergie útočia aj v zime

Peľová sezóna už dávno skončila, ale vás stále trápi neustále posmrkávanie a pokašliavanie. Ak nie ste prechladnutí, môže ísť o alergiu. Keď je vonku zima a sychravo, väčšina z nás radšej zostane pekne doma v teple. Teplé, vlhké a nevetrané prostredie predstavuje ideálne podmienky pre roztoče, plesne a prach, časté príčiny alergických reakcií.

Možné príčiny chrást v nose

Možné príčiny chrást v nose

S nepríjemnými chrastami sa môžeme stretnúť na celom tele, a to vrátane nosa. Niekedy stačí samotná nádcha či suchý vzduch a na nosovej sliznici môžu vznikať bolestivé chrasty. Inokedy môže byť príčina vážnejšia, a preto neváhajte vyhľadať lekára vždy, keď sa chrasty objavia bez zjavnej príčiny. Ide o problém, ktorý hoci nie je vidieť, dokáže pekne potrápiť.