Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete
11.09.2019

Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete

Priviezli ste si z dovolenky bolesť v krku? Bolesť v krku nepatrí len k chladným mesiacom, ale môže nás prepadnúť aj v lete. Medzi najčastejšie príčiny patria ľadové nápoje, klimatizácia, chodenie v mokrých plavkách, teplotné výkyvy apod. Čo všetko sa ale za bolesťou v krku môže skrývať? My vám prinášame prehľad najčastejších ochorení, ktoré môžu byť s bolesťou v krku spojené.

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas
09.09.2019

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť
02.07.2019

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť

Ľadové nápoje, zmrzlina, klimatizácia, prechladnutie z mokrých plaviek či výkyvy počasia. To sú najčastejšie príčiny letných bolestí v krku. Na vine ale nie sú len ľadové nápoje či klimatizácie, angína sa prenáša tiež kvapôčkovou infekciou. Letné angíny môžu mať horší priebeh než v zimnom období (hnisavé a bolestivé čapy v krku). Zanedbanie angíny je veľmi nebezpečné, pretože sa môže neskôr prejaviť zdravotnými komplikáciami, napr. reumatickým postihnutím srdca.

Imunita detí trpí s príchodom jari
02.04.2019

Imunita detí trpí s príchodom jari

Hoci je jar jedným z najkrajších období mnohokrát nám ukáže aj svoju druhú stránku. Niektorých dospelých potrápi jarná únava a deti sa najčastejšie stretávajú s oslabením imunitného systému.

Imunita sídli v črevách
19.07.2018

Imunita sídli v črevách

V ľudskom tele zúri večný boj – spojenci verzus patogény...

Imunitu treba podporovať  aj v lete!

Imunitu treba podporovať aj v lete!

O imunite sa najčastejšie hovorí v chladných mesiacoch, keď za oknom zúri nevľúdne počasie a vzduchom poletujú bacily.

Zima sa blíži! Viete, ako podporiť imunitu?

Zima sa blíži! Viete, ako podporiť imunitu?

Pomôžte telu, aby sa ho nevľúdne počasie ani nedotklo