Krvný obeh je tvorený cievami a srdcom. Krvný obeh delíme na tzv. malý a veľký.
Trápia vás kŕče v nohách?
11.06.2021

Trápia vás kŕče v nohách?

Svalové kŕče nôh sú pomerne častou zdravotnou komplikáciou. Niet divu, nohy sú veľmi namáhanou časťou tela. Kŕče môžu trvať pár sekúnd, ale aj dlhé minúty. Kŕče v nohách sa objavujú prevažne v noci. Príčinou môže byť nedostatok minerálov, alebo niektoré ochorenia, napr. cukrovka. Aké sú najčastejšie príčiny svalových kŕčov a ako sa im vyhnúť?

HDL: Tuky v strave ovplyvňujú vysoký cholesterol – pravda alebo mýtus?
01.04.2021

HDL: Tuky v strave ovplyvňujú vysoký cholesterol – pravda alebo mýtus?

Tuky a zvýšený cholesterol sa pre mnohých stali hrozbou a veľmi diskutovanou témou. Nízkotučné produkty v potravinových reťazcoch a influenceri na internete nabádajúci na nízkotučné diéty, ktoré vám zaručia zdravie. Je to však skutočne tak?

Bolesť hlavy? Pozor, môže ísť o nedostatok kyslíka
13.01.2021

Bolesť hlavy? Pozor, môže ísť o nedostatok kyslíka

Bolestivý tlak v hlave môže mať mnoho príčin. Namiesto toho, aby ste do seba hádzali jednu tabletku proti bolesti za druhou, skúste najprv zistiť, odkiaľ problém pramení. Pri neznesiteľnej bolesti, samozrejme, odporúčame navštíviť lekára. No pri miernych bolestiach si viete pomôcť aj sami nasledujúcimi trikmi.

Trombóza, strašiak ľudí po päťdesiatke
30.03.2020

Trombóza, strašiak ľudí po päťdesiatke

Sedavé zamestnanie či sedavý spôsob života, dlhé cesty autom či lietadlom a k tomu vek nad päťdesiat rokov. To sú hlavné rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú vznik trombózy. Trombóza je zápalové žilové ochorenie postihujúce prevažne dolné končatiny. Jeho príznaky bývajú nenápadné, a preto sú často prehliadané. S liečbou by pacienti pritom otáľať nemali, pretože neliečená forma môže končiť smrťou.

Zobrazenie: 2081
Studené ruky u detí
16.02.2020

Studené ruky u detí

V každodennej praxi sa pediatri stretávajú s otázkami ohľadom chladných rúk u detských pacientov, a to nielen v chladných mesiacoch. Subjektívny pocit či objektívny nález väčšinou nie sú dôvodom pre komplexné vyšetrenie. Väčšina rodičov dieťaťu siaha na ruky a zisťuje, či mu nie je zima. Ruky ale nie sú spoľahlivým ukazovateľom a deti bývajú skôr prehriaté než podchladené. Rodičia by ale mali spozornieť, ak dochádza k farebným zmenám končatín, čo môže signalizovať vážny zdravotný problém.

Čo sa skrýva za bolesťou prstov?
30.01.2020

Čo sa skrýva za bolesťou prstov?

Čo vlastne bolesť prstov signalizuje? Príčin bolestí prstov môže byť veľa. V prípade občasnej a krátkodobej bolesti sa môžeme skúsiť zamyslieť, či telu nechýbajú niektoré významné vitamíny či minerály. Pokiaľ je ale bolesť častá a dlhodobá, mali by sme navštíviť lekára, pretože môže ísť o vážne ochorenie. Medzi najčastejšie príčiny bolestí a brnenie prstov patrí syndróm karpálneho tunela, reumatoidná artritída, Raynaudov syndróm, periférna neuropatia, ochorenie chrbtice, nedostatok minerálnych látok a vitamínov apod. Jedine odhalenie príčiny môže viesť k nasadeniu vhodnej liečby.

Bolesť srdca nepodceňujte!
09.09.2019

Bolesť srdca nepodceňujte!

Bolesti na hrudníku môžu byť prvou známkou srdcového ochorenia. Rovnako tak môže byť ich príčinou preťaženie svalov hrudníka alebo ochorenie pľúc. Dôvodom vzniku bolestí na hrudníku môže byť celý rad. Z tohto dôvodu by bolesť v okolí srdca nemala byť podceňovaná. Existuje však niekoľko faktorov, ktorými pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení môžeme ovplyvniť.