Krvný obeh je tvorený cievami a srdcom. Krvný obeh delíme na tzv. malý a veľký.
Studené ruky u detí
16.02.2020

Studené ruky u detí

V každodennej praxi sa pediatri stretávajú s otázkami ohľadom chladných rúk u detských pacientov, a to nielen v chladných mesiacoch. Subjektívny pocit či objektívny nález väčšinou nie sú dôvodom pre komplexné vyšetrenie. Väčšina rodičov dieťaťu siaha na ruky a zisťuje, či mu nie je zima. Ruky ale nie sú spoľahlivým ukazovateľom a deti bývajú skôr prehriaté než podchladené. Rodičia by ale mali spozornieť, ak dochádza k farebným zmenám končatín, čo môže signalizovať vážny zdravotný problém.

Trápia vás kŕče v nohách?
30.01.2020

Trápia vás kŕče v nohách?

Svalové kŕče nôh sú pomerne častou zdravotnou komplikáciou. Niet divu, nohy sú veľmi namáhanou časťou tela. Kŕče môžu trvať pár sekúnd, ale aj dlhé minúty. Kŕče v nohách sa objavujú prevažne v noci. Príčinou môže byť nedostatok minerálov, alebo niektoré ochorenia, napr. cukrovka. Aké sú najčastejšie príčiny svalových kŕčov a ako sa im vyhnúť?

Čo sa skrýva za bolesťou prstov?
30.01.2020

Čo sa skrýva za bolesťou prstov?

Čo vlastne bolesť prstov signalizuje? Príčin bolestí prstov môže byť veľa. V prípade občasnej a krátkodobej bolesti sa môžeme skúsiť zamyslieť, či telu nechýbajú niektoré významné vitamíny či minerály. Pokiaľ je ale bolesť častá a dlhodobá, mali by sme navštíviť lekára, pretože môže ísť o vážne ochorenie. Medzi najčastejšie príčiny bolestí a brnenie prstov patrí syndróm karpálneho tunela, reumatoidná artritída, Raynaudov syndróm, periférna neuropatia, ochorenie chrbtice, nedostatok minerálnych látok a vitamínov apod. Jedine odhalenie príčiny môže viesť k nasadeniu vhodnej liečby.

Bolesť srdca nepodceňujte!
09.09.2019

Bolesť srdca nepodceňujte!

Bolesti na hrudníku môžu byť prvou známkou srdcového ochorenia. Rovnako tak môže byť ich príčinou preťaženie svalov hrudníka alebo ochorenie pľúc. Dôvodom vzniku bolestí na hrudníku môže byť celý rad. Z tohto dôvodu by bolesť v okolí srdca nemala byť podceňovaná. Existuje však niekoľko faktorov, ktorými pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení môžeme ovplyvniť.

Budia vás kŕče v nohách?

Budia vás kŕče v nohách?

Nepríjemná bolesť v nohách, ktorá sa často dostavuje vo večerných hodinách a komplikuje nám zaspávanie, alebo nás dokonca vyburcuje zo sna, býva jedným z typických počiatočných symptómov chronického žilového ochorenia, ktoré v ČR trápi 60 až 70 percent dospelých, pričom vyššie riziko hrozí ženám. Mnoho ľudí – na svoju vlastnú škodu – tieto príznaky ignoruje. Rozvoj ochorenia sa dá totiž ovplyvniť správnou liečbou, a to ideálne od najskorších štádií choroby. A naopak, zo zdanlivo neškodných príznakov sa časom môže vykľuť závažný zdravotný problém.

Zobrazenie: 1951