Trápia vás kŕče v nohách?

Trápia vás kŕče v nohách?

Publikované: 11.06.2021

Zobrazenie: 63300

Svalové kŕče nôh sú pomerne častou zdravotnou komplikáciou. Niet divu, nohy sú veľmi namáhanou časťou tela. Kŕče môžu trvať pár sekúnd, ale aj dlhé minúty. Kŕče v nohách sa objavujú prevažne v noci. Príčinou môže byť nedostatok minerálov, alebo niektoré ochorenia, napr. cukrovka. Aké sú najčastejšie príčiny svalových kŕčov a ako sa im vyhnúť?

Najčastejšie príčiny kŕčov

Príčin nepríjemných kŕčov v nohách je celý rad. Na vine môže byť sedavý spôsob života, preťažovanie svalov, nevhodná obuv, nedostatok vitamínov D, E a B2, nedostatok horčíka, vápnika, draslíka, nedostatok tekutín, tehotenstvo, nadváha, nedostatok tekutín, nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov s taviacimi soľami (tavené syry), stres, únava, ale aj niektoré ochorenia. Časté alebo dlhodobé kŕče je preto nutné vždy konzultovať s lekárom.
 

Horčík a jeho význam vo svaloch

Vápnik a horčík sú zásadné pri ovládaní svalových zakončení. Musia v tele byť vo vzájomnom pomere, pričom horčík zaisťuje svalovú relaxáciu, teda uvoľnenie a vápnik kontrakciu, teda stiahnutie svalu. Zdrojom horčíka sú slnečnicové semienka, celozrnné pečivo, špenát, fazuľa, mandle či kešu. Vápnik nájdeme v mlieku, mliečnych výrobkoch, morských rybách, mandliach či fazuli. Na správne vstrebávanie vápnika je dôležitý aj dostatočný príjem vitamínu D. Zdrojom vitamínu D je hlavne slnečný svit a potom v menšej miere potravinové zdroje, ako ryby, rybí olej, sójové a klasické mlieko. Kŕče môžu byť spájané aj s nedostatkom draslíka, ktorý je obsiahnutý v sušených marhuliach, mrkve, figách, zemiakoch, fazuli a špenáte. V rámci správnej výživy je odporúčané zaistiť telu dostatočné množstvo uvedených minerálov a vitamínov.
 

Tipy, ako sa zbaviť kŕčov

  • Po fyzickej námahe či športe doprajte telu pár naťahovacích cvikov. Najjednoduchšie je sadnúť si na zem a chytiť si prsty na nohách. Pri veľkej námahe zdvihnite nohy nad hlavu, aby došlo k ich správnemu prekrveniu a nechajte ich tak pár minút.
  • Zvýšte príjem tekutín. Pocit smädu je už reakciou organizmu na dehydratáciu, preto pite skôr, než pocit smädu príde.
  • Udržiavajte správnu hladinu horčíka v krvi.
  • Doprajte svalom relaxáciu, napr. v podobe kúpeľov na uvoľnenie svalstva.

Jedálniček obohaťte o výživové doplnky obsahujúce vitamíny a minerály, predovšetkým horčík, vápnik, draslík a vitamín D. Vitamíny a minerály sú dôležité na správne fungovanie svalov aj ďalších častí tela. Z našej ponuky odporúčame výživové doplnky radu Walmark. Magnézium + B6 ACTIVE obsahuje vysokú dávku horčíka, obohateného o vitamín B6 a BioPerine®. Horčík prispieva k normálnej funkcii svalov a s vitamínom B6 pomáhajú znižovať únavu a vyčerpanie. Obidva sú dôležité na normálnu funkciu nervového systému. Vápnik Horčík Zinok Forte, vyvážená kombinácia minerálov s vitamínom D na podporu vstrebávania a využitia vápnika. Vápnik, horčík a vitamín D prispievajú k normálnej funkcii svalov.
 

Pomoc hľadajte v zdravej strave

To, že stravou môžeme pozitívne ovplyvniť rad zdravotných problémov, je všeobecne známe. Rovnako tak aj na svalové kŕče existujú určité potraviny, ktoré je odporúčané konzumovať. V jedálničku by nemali chýbať vajcia, pokrmy s draslíkom (ryby, hydina), pokrmy s horčíkom (obilniny, čerstvé ovocie, zelenina), pokrmy s vitamínmi skupiny B (kvasnice) a pokrmy s vápnikom (kapusta, strukoviny). Konzumujte uhorky, ktoré sa pri kŕčoch odporúčajú a majú detoxikačný efekt, či čučoriedky, ktoré podporujú krvný obeh.
 

Babské tipy na zmiernenie kŕčov

Medzi obľúbené babské tipy patrí pitie bylinných čajov s protikŕčovým účinkom, predovšetkým z lipového kvetu a hlohu obyčajného.

 
Rad Walmark ponúka výživové doplnky najvyššej kvality.
Zo širokej ponuky vitamínov a minerálov odporúčame napr.

Budia vás kŕče v nohách?
06.11.2018

Budia vás kŕče v nohách?

Nepríjemná bolesť v nohách, ktorá sa často dostavuje vo večerných hodinách a komplikuje nám zaspávanie, alebo nás dokonca vyburcuje zo sna, býva jedným z typických počiatočných symptómov chronického žilového ochorenia, ktoré v ČR trápi 60 až 70 percent dospelých, pričom vyššie riziko hrozí ženám. Mnoho ľudí – na svoju vlastnú škodu – tieto príznaky ignoruje. Rozvoj ochorenia sa dá totiž ovplyvniť správnou liečbou, a to ideálne od najskorších štádií choroby. A naopak, zo zdanlivo neškodných príznakov sa časom môže vykľuť závažný zdravotný problém.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4008
Športujete? Nezabúdajte na horčík!
26.03.2018

Športujete? Nezabúdajte na horčík!

Naše telo ho potrebuje na to, aby správne fungovalo, a dvojnásobne v prípade, ak športujete. To sa týka ako vrcholových, tak aj rekreačných športovcov. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 231