Športujete? Nezabúdajte na horčík!

Športujete? Nezabúdajte na horčík!

Publikované: 26.03.2018

Zobrazenie: 221

Naše telo ho potrebuje na to, aby správne fungovalo, a dvojnásobne v prípade, ak športujete. To sa týka ako vrcholových, tak aj rekreačných športovcov. 

Spotreba tohto minerálu v priebehu fyzickej aktivity výrazne stúpa. Znížená hladina horčíka predstavuje nielen horšiu výkonnosť, ale aj pomalšiu regeneráciu po výkone. Preto je potrebné tento prvok pravidelne doplňovať.

Horčík znižuje mieru únavy a vyčerpania, prispieva k elektrolytickej rovnováhe a normálnemu energetickému metabolizmu, k dobrému stavu kostí a k správnej činnosti svalov. Jeho nedostatok sa môže prejaviť veľmi citeľne zníženou kondíciou, mravčením končatín, únavou, podráždenosťou a zlou náladou.

Starajte sa o svaly

Svaly na tele používame pri každom pohybe a pre športovcov sú dôležitým nástrojom na dosiahnutie požadovaných výkonov. Pokiaľ vás zradia svalové funkcie, sotva dobehnete do cieľovej rovinky alebo budete pokračovať vo fyzickom výkone rovnakým tempom. Svalové kontrakcie z veľkej časti riadi tzv. elektrolytická rovnováha, ktorú môže narušiť napríklad dehydratácia, zlý spôsob cvičenia či nedostatok týchto elektrolytov. Horčík prispieva k správnej elektrolytickej rovnováhe a podporuje aj správnu funkciu svalov.

Aj srdce je sval

Aktívni športovci určite ocenia tento minerál aj pre ďalšie dôvody. Horčík je taktiež dôležitý minerál pre správne fungovanie nervovej sústavy, umožňuje nám koncentrovať sa a pomáha zabezpečovať správny prenos vzruchov. Rovnako je dôležitý pre psychologické funkcie a dobrý psychický stav. Udržuje v kondícii aj kardiovaskulárny systém, čo je veľmi dôležité najmä pre športovcov, a preventívne chráni pred vznikom kŕčových žíl. A preto, že je taký dôležitý pre funkciu svalov, potrebuje ho aj sval najdôležitejší, srdce.

Poznáte prirodzené zdroje horčíka?

Jeho prirodzeným zdrojom je rastlinná strava. Horčík je totiž súčasťou chlorofylu, ktorý obsahujú zelené rastliny. Nájdete ho predovšetkým v banánoch, ovsených vločkách, kapuste, strukovinách, brokolici, špenáte, datliach, slivkách, citrónoch, grapefruitoch, žltej kukurici, jablkách, mandliach, sójových bôboch, para orechoch, maku, pšene, tmavozelenej listovej zelenine a rôznych semienkach. Horčík sa nachádza aj v pivovarských kvasniciach, vajciach a v plodoch mora, ako sú rôzne lastúry a mušle.

Deficit sa dá riešiť aj výživovými doplnkami

Každý tretí Čech trpí nedostatkom horčíka. Na vine je hlavne strava, ktorá je chudobná na tento minerál, ďalej je to potom stres, ktorý u mnohých ľudí prerástol až do chronickej podoby, ale aj užívanie rôznych liekov alebo nevhodný pomer vápnika. Pokiaľ teda chcete športovať zdravo a s ohľadom na potreby vášho organizmu, zaraďte do svojho jedálneho lístka kvalitné výživové doplnky s vyváženým pomerom horčíka a vitamínu B6, ktorý rovnako ako horčík prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. Voľne ich dostanete kúpiť v lekárňach a e-shopoch.