Výlety a rýchle občerstvenie k letu patria

Výlety a rýchle občerstvenie k letu patria

Publikované: 20.06.2019

Zobrazenie: 6082

Keď je vonku krásne a my pred sebou máme ešte slušnú porciu kilometrov, nechce sa nám vysedávať v reštauráciách a nekonečne dlho čakať na obed. Omnoho rýchlejšie je dať si niečo pri stánku, ktorých býva v tomto čase všade plno. Nehľadiac na to, že i obyčajný langoš, klobása s chrenom alebo smažený syr v žemli chutí na lavičke pri rybníku omnoho lepšie, než obed v luxusnom podniku. Trblietajúca sa vodná hladina, šumenie stromov a príjemne svieži vánok vie skrátka vykúzliť tú správnu prázdninovú atmosféru. Má to ale jeden háčik – dobroty z rýchleho občerstvenia nám túto idylku môžu niekedy poriadne nabúrať...

Komplex živých kultúr + S. BOULARDIIBiopron-Forte_30_BOX_SLO_3D_R_W12591-S-01-CZE-SLO.png
Pre náhle situácie nielen na cestách

  • Unikátny komplex živých kultúr v kombinácii s S. Boulardii, laktobacilov a fruktooligosacharidov.
  • 3 zložky = trojitá obnova črevnej mikroflóry.
  • Pre dospelých a deti už od ukončeného 6. mesiaca

Viac informácií >>

 
Letné teploty totiž nahrávajú vzniku tzv. alimentárnych nákaz (alebo nákaz z potravín) – ide o ťažkosti tráviaceho traktu, ktoré sa spravidla objavujú nečakane, ako blesk z čistého neba.
 

Čo by vás malo varovať

Bolo by naivné robiť si ilúzie o tom, že obsluha v stánkoch rýchleho občerstvenia dôsledne dbá na dodržiavanie všetkých hygienických pravidiel pri skladovaní, príprave a výdaji jedla. Špinavé oblečenie, pohádzané utierky alebo napríklad fakt, že predávajúci rovnakou rukou vydáva jedlo a zároveň berie od zákazníkov peniaze nie je, bohužiaľ, ničím výnimočným. Možnosť kontaminácie zvyšuje i používanie tej istej pracovnej plochy na porciovanie surového mäsa a prípravu hotového výrobku, alebo vystavovanie jedla na slnku. To všetko by vás malo varovať, ak nechcete dobrovoľne riskovať zdravotné nepríjemnosti spôsobené vírusmi a baktériami, ktoré si v podobnom prostredí priam lebedia.
 

Vyhnite sa pouličným stánkom

Počítajte skrátka s tým, že v teplom období roku je vyššia pravdepodobnosť kontaminácie potravín nežiaducimi mikroorganizmami. Tie síce nemusia byť nutne patogénne, ale ich konzumáciou môže dôjsť k narušeniu rovnováhy črevnej mikroflóry a následne vzniku tráviacich ťažkostí. A zrazu máte po výlete i ďalších prázdninových radovánkach. Radšej preto oželejte jedlá pripravované v stánkoch s rýchlym občerstvením priamo na ulici, kde je veľakrát ťažké dodržať bezpečnostné zásady chladenia a správneho skladovania. Kebab alebo párok v rožku určite nestoja za to, aby ste kvôli nim riskovali letnú pohodu.
6-(1).png

U detí buďte dvakrát opatrnejší

Zvýšená opatrnosť je potrebná u detí. Zvlášť tí najmenší by rozhodne nemali konzumovať stravu zo stánkov, cukrární, ale ani reštaurácií (aj napriek tomu nie je nijako vzácnym javom vidieť polročné batoľa v kočíku, ktoré žmolí hranolčeky alebo párok v rožku). Ak u  takýchto malých detí môžu prepuknúť tráviace ťažkosti oveľa rýchlejšie a dramatickejšie. 
7.png

Podporte črevá pomocou živých kultúr

Tohtoročné leto má byť skutočne horúce. Zaobstarajte si Biopron Forte, prípravok obsahujúci unikátny komplex živých baktérií, kvasiniek S. Boullardii  a fruktooligosacharidov. Práve pomocou živých kultúr môžete podporíte rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá napomáha  dobrému tráveniu a vytvára prostredie nepriaznivé pre škodlivé baktérie. Biopron Forte je vhodný pre dospelých a deti od ukončeného 6. mesiaca.Užite si exotiku plnými dúškami. Ako sa na cestu pripraviť?
20.06.2019

Užite si exotiku plnými dúškami. Ako sa na cestu pripraviť?

Leto je tu a s ním i cesty za teplom a morom. Máte v pláne vyraziť do niektorej z exotických krajín? Potom iste už dopredu premýšľate o tom, čo všetko si so sebou zabaliť, aby vás potom – tisíce míľ od domova – niečo nečakane nezaskočilo. Nedostatočná príprava však neznamená len praktické nepríjemnosti, ale môže ohroziť i vaše zdravie. Jedným z najobávanejších strašiakov pri výpravách za exotikou sú rôzne črevné patálie, najčastejšie spôsobené požitím kontaminovanej vody alebo potravín. Začnite s prípravou ešte pred odchodom.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 793
Exotika je o zážitkoch. Nenechajte si ich narušiť črevnými ťažkosťami.
20.06.2019

Exotika je o zážitkoch. Nenechajte si ich narušiť črevnými ťažkosťami.

Už sa nemôžete dočkať, až ochutnáte autentické bun bo nam bo, indickú samosu, originál thajské karí alebo preslávenú argentínsku salsu chimichurri? Faktom je, že z ciest do exotických krajín si človek odnáša i množstvo kulinárskych spomienok, ktoré ešte niekoľko rokov potom omamne voňajú koriandrom a pravou vanilkou. Ak ale túto skúsenosť neprebije zážitok v podobe črevných ťažkostí, ktoré každý rok postihuje drvivú väčšinu cestovateľov. Účinnou ochranou proti týmto nepríjemným patáliám je zdravá črevná mikroflóra.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 12219
Čas festivalov, grilovania a kúpalísk prichádza. Čo na to naše črevá?
20.06.2019

Čas festivalov, grilovania a kúpalísk prichádza. Čo na to naše črevá?

Na to, aby ste si počas dovolenky privodili nepríjemné komplikácie v podobe črevných ťažkostí, nemusíte cestovať do Egypta, Thajska alebo inej exotickej krajiny. Úplne stačí i málo prepečený steak, alebo „odležaný“ párok v rožku, ktorý si dáte v stánku s rýchlym občerstvením. Ak pripočítate ešte chatrnú hygienu, ktorá býva „bežným štandardom“ na väčšine letných festivalov, prípadne i stres a únavu z celodenných horúčav, výsledkom je celkom vysoké riziko, že značnú časť dovolenky strávite na záchodovej doske. Ako týmto patáliám predísť?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4972
6 potravín, ktoré vám môžu ohroziť dovolenku
20.06.2019

6 potravín, ktoré vám môžu ohroziť dovolenku

Posedieť si na terase kaviarne pri pohári skvelého frappé, ochutnať lahôdku z grilu, či s kornútom točenej vanilkovej zmrzliny, zaspomínať na bezstarostné časy detstva – to všetko neodmysliteľne patrí k letu a času dovoleniek. Len málokto ale v takých chvíľach zvažuje možné zdravotné riziká. Kvôli vyšším teplotám, ktoré vytvárajú priamo ideálne podmienky pre množenie baktérií, sa totiž niektoré potraviny rýchlejšie kazia, a ľahko sa potom môže stať, že sa z príjemne stráveného popoludnia stane úplne iná „zábava“. A na ktoré druhy potravín by ste si mali dať najväčší pozor? A existuje nejaká pomoc?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 6705