Exotika je o zážitkoch. Nenechajte si ich narušiť črevnými ťažkosťami.

Exotika je o zážitkoch. Nenechajte si ich narušiť črevnými ťažkosťami.

Publikované: 20.06.2019

Zobrazenie: 12220

Už sa nemôžete dočkať, až ochutnáte autentické bun bo nam bo, indickú samosu, originál thajské karí alebo preslávenú argentínsku salsu chimichurri? Faktom je, že z ciest do exotických krajín si človek odnáša i množstvo kulinárskych spomienok, ktoré ešte niekoľko rokov potom omamne voňajú koriandrom a pravou vanilkou. Ak ale túto skúsenosť neprebije zážitok v podobe črevných ťažkostí, ktoré každý rok postihuje drvivú väčšinu cestovateľov. Účinnou ochranou proti týmto nepríjemným patáliám je zdravá črevná mikroflóra.

Komplex živých kultúr + S. BOULARDIIBiopron-Forte_30_BOX_SLO_3D_R_W12591-S-01-CZE-SLO.png
Pre náhle situácie nielen na cestách

  • Unikátny komplex živých kultúr v kombinácii s S. Boulardii, laktobacilov a fruktooligosacharidov.
  • 3 zložky = trojitá obnova črevnej mikroflóry.
  • Pre dospelých a deti už od ukončeného 6. mesiaca

Viac informácií >>

 
V črevách sídli až 500 druhov prospešných baktérií, vďaka ktorým naše telo ľahšie čelí preniknutiu nežiaducich votrelcov. Tieto baktérie sú však schopné riadne plniť svoju funkciu len vtedy, ak ich je v črevách dostatočné množstvo a pokiaľ majú optimálne životné podmienky. Práve pobyt v exotických krajinách môže nepriaznivo ovplyvniť stav našej črevnej mikroflóry, či už kvôli stresu, prudkým teplotným zmenám, nadmernej konzumácii alkoholu alebo potravinám a nápojom kontaminovaným baktériami, na ktoré naše črevá nie sú zvyknuté. Nehovoriac o tom, že tráviace ťažkosti si mnohí často spôsobujú i sami nestriedmosťou v jedle (nie všetci dokážu odolať bohatej ponuke luxusných hotelových rezortov). Ako sa teda čo najlepšie vyhnúť „faraónovej pomste“?
 

Balená voda a drinky bez ľadu

Niekedy stačí jeden glg vody z hotelového kohútika alebo pouličného pramienka, a máte zarobené na problém. Nepodceňujte riziko nákazy a pite výhradne balenú vodu z obchodu. V reštauráciách požiadajte obsluhu, aby otvorila fľašu s vodou priamo pri vašom stole. Pozor tiež na ľad, ktorý sa vyrába z vody. Škodlivé baktérie nezničí ani 40% alkohol (keď si kockami ľadu ochladíte drink). Balenú vodu používajte i pri čistení zubov.
3.png

Nanuk z obchodu a ovocie so šupkou

Zmes vôní z pouličných stánkov dokáže byť veľmi podmanivá a býva ťažké odolať všetkým tým lákadlám. Myslite ale na svoje zdravie. Voľte radšej tepelne upravené pokrmy z reštaurácií a namiesto zmrzlinou sa osviežte nanukom zakúpeným v supermarkete.
Častým zdrojom nákazy, ktorá môže výrazne narušiť našu črevnú mikroflóru, môžu byť i nepasterizované šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny, rôzne šaláty, zálievky, ale tiež morské plody, napríklad ustrice ponúkané v stánkoch pozdĺž pobrežia. Pokým si ich kúpite, dvakrát zvážte, či vám táto exotická delikatesa stojí za to.
Pri konzumácii ovocia a zeleniny vyberajte výhradne plody, ktoré môžete ošúpať. Druhy, ktoré je potrebné len umyť, radšej ignorujte.
4.png

Gastronomické zážitky bez prejedania

Ani lahôdky zo švédskych stolov v päťhviezdičkových hoteloch nemusia byť úplne bezchybné, zvlášť ak tam ležia niekoľko hodín. Dvojnásobne to platí o vajciach, vaječných pokrmoch a šalátoch s majonézou. Ak je to možné, snažte sa byť pri výbere jedla striedmi. Nie je nutné ochutnať zo všetkého niečo – od polievok cez grilované špeciality až po niekoľko druhov zákuskov. Tým, že sa budete prejedať, uľahčíte cestu baktériám, ktoré potom ľahšie preniknú do čriev a môžu spôsobiť ťažkosti.

 

Vlažný čaj namiesto ľadových nápojov

Snažte sa tiež – aspoň pár prvých dní po príchode – vyhýbať dlhšiemu pobytu na slnku. Prudká zmena teploty znamená pre telo výraznú záťaž, ktorá môže zapríčiniť rozvoj črevných ťažkostí. A pri slnení si radšej než ľadové nápoje doprajte vlažný čaj ako ľadové nápoje.. Príchod „faraónovej pomsty“ môže urýchliť i časté striedanie tepla a chladu. Tiež klimatizáciu v hotelovej izbe si nastavte na rozumnú mieru, aby ste zakaždým nevpadli z trópov rovno „do chladničky“ (odborníci odporúčajú teplotu medzi 21 až 25 °C).
5.png

Vítaný pomocník v podobe živých kultúr

Dobrý stav črevnej mikroflóry možno podporiť tiež podávaním živých mikroorganizmov, ktoré by mali byť prirodzenou súčasťou mikrobiálneho osídlenia každého jedinca. Omnoho prezieravejším riešením, než len v kútiku duše dúfať, že sa vám počas dovolenky zažívacie patálie vyhnú, je začať včas s prípravou. Najmenej týždeň pred odchodom preto začnite užívať Biopron Forte s obsahom unikátneho komplexu živých baktérií, kvasiniek S. Boullardii  a fruktooligosacharidov, ktorý je vhodný pre dospelých a deti od ukončeného 6. mesiaca. V užívaní pokračujte počas celej dovolenky a ešte aspoň týždeň po návrate domov.

 
 
 
Užite si exotiku plnými dúškami. Ako sa na cestu pripraviť?
20.06.2019

Užite si exotiku plnými dúškami. Ako sa na cestu pripraviť?

Leto je tu a s ním i cesty za teplom a morom. Máte v pláne vyraziť do niektorej z exotických krajín? Potom iste už dopredu premýšľate o tom, čo všetko si so sebou zabaliť, aby vás potom – tisíce míľ od domova – niečo nečakane nezaskočilo. Nedostatočná príprava však neznamená len praktické nepríjemnosti, ale môže ohroziť i vaše zdravie. Jedným z najobávanejších strašiakov pri výpravách za exotikou sú rôzne črevné patálie, najčastejšie spôsobené požitím kontaminovanej vody alebo potravín. Začnite s prípravou ešte pred odchodom.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 794
Výlety a rýchle občerstvenie k letu patria
20.06.2019

Výlety a rýchle občerstvenie k letu patria

Keď je vonku krásne a my pred sebou máme ešte slušnú porciu kilometrov, nechce sa nám vysedávať v reštauráciách a nekonečne dlho čakať na obed. Omnoho rýchlejšie je dať si niečo pri stánku, ktorých býva v tomto čase všade plno. Nehľadiac na to, že i obyčajný langoš, klobása s chrenom alebo smažený syr v žemli chutí na lavičke pri rybníku omnoho lepšie, než obed v luxusnom podniku. Trblietajúca sa vodná hladina, šumenie stromov a príjemne svieži vánok vie skrátka vykúzliť tú správnu prázdninovú atmosféru. Má to ale jeden háčik – dobroty z rýchleho občerstvenia nám túto idylku môžu niekedy poriadne nabúrať...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 6082
Čas festivalov, grilovania a kúpalísk prichádza. Čo na to naše črevá?
20.06.2019

Čas festivalov, grilovania a kúpalísk prichádza. Čo na to naše črevá?

Na to, aby ste si počas dovolenky privodili nepríjemné komplikácie v podobe črevných ťažkostí, nemusíte cestovať do Egypta, Thajska alebo inej exotickej krajiny. Úplne stačí i málo prepečený steak, alebo „odležaný“ párok v rožku, ktorý si dáte v stánku s rýchlym občerstvením. Ak pripočítate ešte chatrnú hygienu, ktorá býva „bežným štandardom“ na väčšine letných festivalov, prípadne i stres a únavu z celodenných horúčav, výsledkom je celkom vysoké riziko, že značnú časť dovolenky strávite na záchodovej doske. Ako týmto patáliám predísť?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4972
6 potravín, ktoré vám môžu ohroziť dovolenku
20.06.2019

6 potravín, ktoré vám môžu ohroziť dovolenku

Posedieť si na terase kaviarne pri pohári skvelého frappé, ochutnať lahôdku z grilu, či s kornútom točenej vanilkovej zmrzliny, zaspomínať na bezstarostné časy detstva – to všetko neodmysliteľne patrí k letu a času dovoleniek. Len málokto ale v takých chvíľach zvažuje možné zdravotné riziká. Kvôli vyšším teplotám, ktoré vytvárajú priamo ideálne podmienky pre množenie baktérií, sa totiž niektoré potraviny rýchlejšie kazia, a ľahko sa potom môže stať, že sa z príjemne stráveného popoludnia stane úplne iná „zábava“. A na ktoré druhy potravín by ste si mali dať najväčší pozor? A existuje nejaká pomoc?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 6706