Zázvor, pomocník pri prechladnutí aj nevoľnosti

Zázvor, pomocník pri prechladnutí aj nevoľnosti

Publikované: 30.03.2020

Zobrazenie: 2181

Ak patríte medzi milovníkov zázvoru, určite ste zaznamenali, že zázvorové nápoje sa pomaly stávajú stálicou v mnohých kaviarňach a reštauráciách. Práve v chladných mesiacoch je zázvorový čaj, ktorý zahreje, veľmi obľúbený. Aj keď je zázvor všeobecne známy ako zdravá rastlina, má aj svoje negatívne stránky v podobe nežiaducich účinkov. Aké sú jeho liečebné účinky a ako ho užívať, aby neuškodil, vám prinášame. A ak neviete, ako správne uvariť lahodný zázvorový čaj či osviežujúci limonádu, čítate správne.

Typická štipľavá citrónová chuť i vôňa

Zázvor je vďaka svojim liečebným účinkom užívaný už po stáročia. Zázvor obyčajný je žlto alebo ružovo-bielo kvitnúca rastlina, dosahujúca výšku až jedného metra. Využívaná je pre svoju podzemnú časť, podzemok. Podzemok má po rozkrojení žltú farbu a silnú citrónovú arómu. Typická chuť a vôňa zázvoru je spôsobená esenciálnymi éterickými olejmi, zázvorovou silicou a ostrou štipľavou látkou s názvom gingerol so silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami. Zázvor je tiež bohatým zdrojom vitamínov A, B1, B2, B6, C, E, sodíka, draslíka, horčíka, vápnika, fosforu, medi, mangánu či železa.
 

A prečo je zázvor tak obľúbený?

  • Zázvor a nevoľnosť - Zázvor pomáha pri rôznych nevoľnostiach, najmä pri rannej nevoľnosti v tehotenstve. Napriek tomu by sa tehotné ženy mali o jeho užívaní vo väčšej miere poradiť so svojím lekárom.
 
  • Zázvor a prechladnutie - Veľmi obľúbený je zázvor pri chrípkach a nachladnutiach. Čerstvý zázvor pomáha proti zápalom dýchacích ciest, a preto je zázvorový čaj odporúčaný ako doplnok pri respiračných ochoreniach. Vhodné je jeho užívanie pri nádche, pretože pomáha rozpúšťať hlieny. Zázvor posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu (imunitný systém), čo je hlavný dôvod, prečo je tak obľúbený najmä v chladných mesiacoch.
 
  • Zázvor a ústna dutina - Gingerol, hlavná účinná látka zázvoru, pozitívne pôsobí na ústnu dutinu a potláča baktérie spôsobujúce zápal ďasien či okostice.
 
  • Zázvor a cholesterol - Konzumácia zázvoru pomáha znižovať hladinu tzv. zlého cholesterolu v krvi, ktorý je zodpovedný za vznik kardiovaskulárnych ochorení. Zázvor ale tiež znižuje celkový cholesterol a pomáha odbúravať tuky.
 
  • Zázvor ako liek proti bolestiam - Zázvor je v alternatívnej medicíne známy aj ako analgetikum, a preto je používaný pri bolestiach hlavy či menštruačných bolestiach.
 
  • Zázvor a zažívanie - Zázvor pozitívne ovplyvňuje zažívanie, a preto je v rôznych formách pridávaný do mnohých pokrmov. Používa sa čerstvý, sušený, nakladaný či kandizovaný. Ideálny je ako osvieženie a odľahčenie chuti pokrmov z más či dochutenie sladkých jedál, ale aj ako prísada do vianočného pečiva.
 

Zázvor vie uškodiť

Zázvor je väčšinou dobre znášaný, ale ak to s konzumáciou zázvoru preženiete, hrozia nevoľnosti, hnačka, podráždenie žalúdka aj pálenie záhy. V prípade alergie na zázvor sa môžu vyskytnúť dýchavičnosť, brnenie okolo úst, tráviace ťažkosti či búšenie srdca. Ak je podozrenie na alergickú reakciu, okamžite vyhľadajte lekára. U diabetikov či u tých, ktorí užívajú antacidá či lieky na zníženie krvácania, je nutné konzultovať užívanie zázvoru s lekárom.
 

Zázvorový čaj pri nachladnutí

Zázvorový čaj je vhodný a účinný liek v dobe prechladnutia, chrípky a nádchy. Asi 2 cm podzemku olúpeme a nastrúhame a zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme lúhovať. Čaj môžeme dochutiť napr. medom, citrónom, klinčekmi či škoricou.
 

Domáca zázvorová limonáda s medom

Zázvor ošúpeme a časť nastrúhame na hrubšom strúhadle a ďalšiu časť nakrájame na tenké plátky. Všetok zázvor dáme do kastrólika a zalejeme vriacou vodou. Potom necháme cca 10 minút lúhovať. Tekutinu zlejeme cez sitko a pridáme citrónovú šťavu a med podľa chuti. Tento koncentrát necháme vychladnúť a skladujeme v chladničke aj niekoľko dní. Na servírovanie limonády stačí výluh podľa chuti doliať perlivou alebo obyčajnou vodou, pridať ľad a dozdobiť plátkom citróna, limetky alebo pomaranča. Pomer koncentrátu s vodou je 1:1, teda 400 ml výluhu a 400 ml vody.
 
V období vyššieho výskytu prechladnutí môžete podporiť vašu imunitu výživovými doplnkami Spektrum Imunita či Spektrum Gummies Imunita s echinaceou s vitamínmi a minerálmi.
Podporte imunitu prírodnými prostriedkami
12.03.2020

Podporte imunitu prírodnými prostriedkami

V zime viac ako inokedy zúria rôzne respiračné ochorenia. Spôsobujú ich vírusy, takže nemá zmysel používať na ich liečbu antibiotiká, ktoré navyše predstavujú pre telo len ďalšiu záťaž. K zmierneniu príznakov vírusových ochorení prispieva celý rad účinných látok prírodného pôvodu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 799
Izbové rastliny, ktoré prospejú vášmu zdraviu
10.10.2019

Izbové rastliny, ktoré prospejú vášmu zdraviu

Kvety patrí nielen na záhradu, ale aj do interiérov. Nielen, že zelená farba rastlín má blahodarný vplyv na naše vnímanie, ale rastliny sú schopné pohlcovať škodliviny z ovzdušia a niektoré z nich majú tiež liečivé účinky na náš organizmus. Nádchovník, eukalyptus, aloe vera a levanduľa patria medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré sú nielen krásne, ale aj zdraviu prospešné.  

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2469
Užívanie  zinku zmierňuje symptómy nachladnutia
31.10.2011

Užívanie zinku zmierňuje symptómy nachladnutia

Výživové doplnky obsahujúce zinok môžu znížiť závažnosť a trvanie nachladnutia. Nová recenzia uvádza, že zinok  vo forme sirupu, pastiliek alebo tabliet, užívaný od prvého dňa nástupu nachladnutia, môže zmierniť závažnosť a dĺžku trvania choroby.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 9