Izbové rastliny, ktoré prospejú vášmu zdraviu

Izbové rastliny, ktoré prospejú vášmu zdraviu

Publikované: 10.10.2019

Zobrazenie: 2471

Kvety patrí nielen na záhradu, ale aj do interiérov. Nielen, že zelená farba rastlín má blahodarný vplyv na naše vnímanie, ale rastliny sú schopné pohlcovať škodliviny z ovzdušia a niektoré z nich majú tiež liečivé účinky na náš organizmus. Nádchovník, eukalyptus, aloe vera a levanduľa patria medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré sú nielen krásne, ale aj zdraviu prospešné.  

Nádchovník 

Listy obsahujú vonné silice, ktoré účinkujú pri prechladnutí, nádche a bolestiach v krku. Pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, pri horúčke, bolestiach hlavy, pri ekzémoch či po bodnutí hmyzom. Odporúčané je aj užívanie formou čaju či žuvaním, ale najúčinnejšia je inhalácia. Stačí len lístky rozotrieť v prstoch a inhalovať.

Levanduľa

Levanduľa pomáha proti stresu, depresiám, znižuje krvný tlak, potláča rast baktérií a upokojuje a uvoľňuje telo. Levanduľa môže zvýšiť terapeutický účinok sedatív a antidepresív. 

1200x1200-byliny2_SK.jpg

Aloe vera 

Je ideálne do spálne, pretože cez noc premieňa vydýchaný oxid uhličitý na kyslík. A navyše čerstvá šťava z narezaných listov je prvou pomocou na ľahké popáleniny, hojí rany a pomáha s liečbou akné. 

Blahovičník (Eukalyptus) 

Listy majú analgetické a silné antiseptické účinky, používajú sa pri liečbe nádchy, kašľa, astmy, bronchitídy, zápalov. Využívaný je najmä na inhalácie, kúpeľe a masáže.