OCHRANA KOŽE PRED SLNKOM, ALE AJ ENVIROMENTÁLNY PRÍSTUP

OCHRANA KOŽE PRED SLNKOM, ALE AJ ENVIROMENTÁLNY PRÍSTUP

Publikované: 21.06.2022

Zobrazenie: 263

Slnko, more, piesok, hory, turistika, alebo spoznávanie zaujímavých mestských destinácii počas teplých letných mesiacov? Každý z nás si vždy zvolí to, čo ho najviac očarí, nadchne a najviac mu vyhovuje. V tomto dlhodobo uponáhľanom pracovnom tempe, mnohí z nás vidia svoje malé „slniečko“ v podobe vytúženej dovolenky. Predstava teplých slnečných lúčov po dlhých studených mesiacoch bez ohľadu na dovolenkové miesto je priam dokonalá. Venujme však trochu pozornosti aj tomu, aby nás naše milované „slniečko“ nezranilo.

Dobrý sluha, zlý pán. Je to tak aj v prípade slnka?  Slnko k svojmu životu potrebujeme, o tom niet pochýb. Slnečné lúče ničia baktérie a urýchľujú hojenie otvorených rán. Vďaka slnku sa v tele vytvára dôležitý vitamín D. Dostatok vitamínu D v ľudskom tele zabezpečuje správny metabolizmus vápnika a fosforu, funkčnosť imunitného systému a mnohých ďalších procesov. Vitamín D je potrebný na stavbu kostí a pre zdravé zuby, pôsobí aj v črevách, ktoré vstrebávajú pod jeho vplyvom zo stravy viac vápnika. WHO uvádza, že pre dostatočnú tvorbu vitamínu D stačí v lete v miernom pásme 5 – 15 min pobytu na slnku s obnaženou tvárou, rukami a predlaktiami 2 – 3 krát týždenne. Nie je potrebné opaľovanie väčšej plochy kože vedúce k erytému. Pri slnení sa zvyšuje hladina minerálov v krvi, čo nás chráni pred svalovými kŕčmi a znižuje sa produkcia hormónu melatonínu  (liečia sa tak miernejšie formy depresie).

Ak to však so slnením preháňame, môžeme si spôsobiť chronické poškodenie kože, najmä jej predčasné starnutie. Tým najvážnejším však je rakovina kože (bazocelulárny karcinóm, karcinóm dlaždicového epitelu a melanóm, takzvaná čierna rakovina). Koža je náš najväčší orgán (zmyslový) a zaslúži si, aby sme jej venovali viac pozornosti a dostatočne ju chránili. Má mnoho životne dôležitých funkcií, napríklad ako ochrannú, metabolickú, imunitnú ale aj termoregulačnú. Opálená bronzová (alebo hnedá) pokožka vyzerá síce zdravo, pobyt na slnku nám navyše zlepšuje náš emocionálny stav, ale ak si chceme užívať tento pocit bezpečne, nesmieme zabúdať na ochranu kože.  

Dôsledná denná ochrana pokožky pred slnkom je najlepšou ochranou proti starnutiu, proti pigmentovým škvrnám spôsobeným slnkom a vráskam. Táto dôslednosť prinesie mnohým ženám s pribúdajúcimi rokmi krásnu, nestarnúcu a zdravú pokožku. Slnečné lúče padajú na našu pokožku nielen v letoviskách pri mori, ale rovnako aj v meste, na horách a počas všetkých ročných období. Slnečné žiarenie predstavuje široké spektrum žiarení rôznych vlnových dĺžok, ktoré sa delia na ultrafialové (UV), infračervené (IR) a viditeľné (VIS) žiarenie. Slnko je pre organizmy na Zemi najintenzívnejším zdrojom UV žiarenia (UV A, UV B a UV C). Každé z týchto žiarení ma iný vplyv na našu pokožku.

UV-C žiarenie zo slnka je takmer úplne absorbované atmosférou Zeme, a teda na zemský povrch preniká iba v minimálnom množstve. S UV-A a UV-B je to trochu inak. UV-A žiarenie preniká hlbšie do kože, kde znižuje elasticitu pokožky (rozpad kolagénu), spôsobuje alergie, PLE (polymorfnú svetelnú erupciu), AE (acne aestivallis, alebo mallorca acne) a fototoxické reakcie po aplikácii fotosenzibilizujúcich liekov. UV-A lúče môžu preniknúť hlboko do zamše, kde ničia elastické a kolagénové vlákna. V dôsledku toho pokožka stráca napätie a pružnosť, v priebehu času vznikajú hlboké vrásky.  UV-B žiarenie spôsobuje opálenie pokožky, absorbuje ho povrchová vrstva pokožky (preto opálenie nie je trvalé), spôsobuje sčervenenie kože ako reakciu na žiarenie, podiel na zmenách DNA a karcinogenéze. UV-B žiarenie sa často podieľa na vzniku rakoviny kože, ktorá je v súčasnosti najčastejším zhubný ochorením u ľudí so svetlou pokožkou.

IR-A žiarenie má negatívny dopad na dôležité funkcie buniek kože (fibroblastov) a vedie k zvýšenej produkcii voľných radikálov. Sú to bunky dôležité v syntéze  kolagénu, elastínu a regeneračných procesoch. Následkom pôsobenia tohto žiarenia je predčasné starnutie, výrazná tvorba vrások. IR-A dokáže preniknúť až po podkožia. Ochrana pred týmto žiarením sa musí aktivovať priamo v samotnej bunke a to je jediný spôsob, ako zabrániť negatívnym účinkom IR-A. Ochrana proti tomuto typu žiarenia nie je bežne v opaľovacích krémoch. Inovatívne ochranné mechanizmy, aké sú obsiahnuté v každom výrobku Ladival® už od roku 2008 – nechránia len na povrchu pokožky, ale aj priamo v kožných bunkách.

Ladival® poskytuje komplexné ochranné zloženie. Výrobky na opaľovanie tejto značky ponúkajú trojnásobnú ochranu pred UV-A a UV-B žiarením a navyše proti následkom infračerveného-A žiarenia.
Ochranný faktor UV-A v opaľovacích prípravkoch Ladival® je ešte vyšší ako je odporúčané nariadením EÚ o kozmetike (tzv. COLIPA pomer). Ide o pomer ochranných faktorov UV-A a UV-B a to znamená, že  UV-A ochrana je najmenej 1/3 z UV-B. Navyše je prvou európskou značkou opaľovacích krémov s IR-A (patent EP 1 591 105 A1), dermatologicky testované výrobky v súlade s EU Cosmetics Regulation (testy in-vivo, netestované na zvieratách). Výrobky Ladival® neobsahujú konzervačné látky, parfumy, farbivá, chemické emulgátory (tzv. PEG), silikóny ani minerálne oleje.

Okrem dokonalej ochrany kože pred slnečných žiarením, poskytujú výrobky Ladival aj ochranu životnému prostrediu. Sú vyrábané bez obsahu mikroplastov v obaloch z recyklovateľných plastov a v súlade s tzv. Havajským zákonom na ochranu morských živočíchov (Hawaii reef law) – nespôsobujú „bielenie“ korálov a nepoškodzujú fotosyntézu morskej flóry = bez obsahu UV filtrov s týmto účinkom (oxybenzon a octinoxat).

Nech už je vaša vysnívaná destinácia na relaxáciu po zime kdekoľvek, preverte si pred odchodom aký je  UV index na danom mieste. Tento index má škálu od 0 do 11+ a  pre  danú lokalitu typický ročný a denný chod. Jeho hodnotu určujú oblačnosť, celkový ozón, množstvo a druhy aerosólu vo vzduchu, ale aj vlastnosti povrchu.  UV index rastie s nadmorskou výškou a závisí od zemepisnej šírky. Vedeli ste, že na každých 300 m výšky rastie intenzita UV žiarenia o 4 %? Napríklad vo výške 1 500 m je o 20 % vyššia ako pri hladine mora.

Ladival® Urban Fluid (SPF 50+) je ideálny základ pod make-up na každodenné použitie po celý rok, či ste v meste, na horách alebo pri mori. Ultra ľahká textúra so zmatňujúcim efektom bez odleskov. Vhodný na citlivú pleť, nekomedogénne zloženie (neupcháva kožné póry). Obohatený o vitamín E, C, beta karotén, koenzým Q10 a výťažky z bylín. Ochrana pleti pred slnečným žiarením, a hlavne nečistotami v ovzduší, voľnými radikálmi a predčasným starnutím. Ladival® Urban Fluid bojuje proti oxidatívnemu stresu znižovaním koncentrácie voľných radikálov až o 62 %, čo potvrdili aj klinické štúdie. Komplex proti škodlivinám obsahuje účinné antioxidanty na ochranu kožných buniek pred predčasným starnutím a škodlivými vplyvmi životného prostredia, ako sú výfukové plyny, častice a cigaretový dym. Olej zo semien katránu etiópskeho (Crambe abyssinica) s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín má hydratačný a zvláčňujúci účinok. Extrakt zo semien viniča hroznorodého (Vitis vinifera) obsahuje polyfenolické látky, vitamín P, vitamín E so silnými antioxidačnými účinkami, ktoré prispievajú k stabilizácii kolagénu a tým bojujú proti príznakom starnutia. Slnečnicový olej (Helianthus Annuus) obsahuje esenciálne mastné kyseliny a vitamín E. Extrakt z listov rozmarínu lekárskeho (Rosmarinus Officinalis) má antioxidačný a tonizujúci účinok a upravený jojobový olej zvláčňuje bez pocitu mastnej pokožky.

Chlad, teplo, vietor alebo slnečné svetlo majú vplyv na obsah vlhkosti v našej pokožke. Preto je suchá pokožka obzvlášť namáhaná, keď je vystavená súčasne aj slnku. Ladival® na suchú pleť (SPF 50+) predstavuje intenzívnu starostlivosť a hydratáciu so zmatňujúcim efektom.  Ladival® na suchú pleť s Hydrasalinolom, výživnými olejmi, bylinnými výťažkami, vitamínom E a koenzýmom Q10 je vhodný na suchú, drsnú a popraskanú pokožku, ale aj pre neurodermatikov a atopickú pokožku. Ide o špeciálnu o emulziu s vyšším podielom olejovej zložky, ktorá udržuje pokožku vláčnu a chráni ju pred vysychaním. Hydrasalinol je výťažok zo slanorožca bylinného (Salicornia herbacea) s vysokým obsahom antioxidantov, vitamínov a minerálov. Najmä sa však využíva jeho schopnosť zadržiavať v pokožke vodu a aktívne ovplyvniť mechanizmy regulácie obsahu vody a lipidov v pokožke.  Olej zo semien Echium plantagineum (hadinec skorocelový) s vysokým obsahom esenciálnej mastnej kyseliny stearidónovej a iných omega-3 poskytuje výživu, hydratáciu a zvláčňuje pleť. Extrakt z listov Cardiospermum Halicacabum (balónovec)  má protizápalový účinok, pôsobí proti začervenaniu a svrbeniu, chráni pokožku pred stratou vlhkosti, používa sa pre atopickú, neurodermatitickú a zápalovú pokožku.

Opálenie ako z dovolenky pri mori a bez samoopaľovacích látok? Áno, aj toto je možné. Ladival® Protection & Tanning s Tosolínom (SPF 30) pre intenzívnejšie, hlbšie, prirodzenejšie a trvácnejšie opálenie. Mlieko na ochranu proti slnku obsahuje patentovanú prírodnú zložku Tosolín® komplex – prirodzený zosilňovač zhnednutia pokožky, ktorý viditeľne zintenzívni vlastnú pigmentáciu. Ovplyvňuje imunitné bunky v pokožke, stimuluje tvorbu melanínu a prispieva k regenerácii kolagénu a redukcii vrások. Tosolín® reguluje aktivitu 2 dôležitých typov buniek  melanocytov  (produkujú melanín, ochranný pigment pokožky) a Langerhansových buniek (súčasť imunitného systému/ochrany kože pred poškodením).  Aktívne zložky sú prírodného pôvodu: manóza, glukóza a beta-glukán. Táto kombinácia prírodných biopolymérov glukomanánu a vo vode rozpustného betaglukánu je obsiahnutá v kyseline hyalurónovej. Vďaka Ladival® Protection & Tanning zabudnete na samoopaľovacie krémy.

Ako na hemoroidy
14.02.2020

Ako na hemoroidy

Hoci hemoroidy nepatria k život ohrozujúcim ochoreniam, pacientom dokážu život veľmi znepríjemniť. Hemoroidy sú téma, o ktorej sa veľa ľudí zdráha hovoriť, a to dokonca aj s lekárom. Hemoroidy sú zväčšené žily konečníka, prejavujúce sa bolesťou, svrbením a krvácaním. Za pôvodcu ochorenia je najčastejšie označovaný sedavý spôsob života a nevhodná strava. Hemoroidy sú spojené s radom nepríjemných príznakov, najmä s problémami pri vyprázdňovaní. A aj keď ide o tému veľmi diskrétnu, poďme si tento problém priblížiť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 25094
Osteoporóza: Prevencia = predchádzanie. Správna voľba pre vaše zdravie a šťastie.
18.10.2021

Osteoporóza: Prevencia = predchádzanie. Správna voľba pre vaše zdravie a šťastie.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1233
Podľa čoho rozpoznať šarlach
19.06.2018

Podľa čoho rozpoznať šarlach

Šarlachová angína (alebo šarlach) je vysoko infekčné ochorenie spôsobené najčastejšie streptokokom. Na prenos nákazy úplne postačí, aby sa váš potomok dotkol veci, ktorú mal predtým v ruke jeho kamarát napadnutý touto baktériou. Choré dieťa musí byť preto okamžite vyradené z detského kolektívu a ak ide o deti predškolského veku, mal by celú triedu ešte osem nasledujúcich dní pozorovať lekár. Ochorenie na šarlach podlieha v ČR povinnému hláseniu. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 53929