Ako na hemoroidy

Ako na hemoroidy

Publikované: 14.02.2020

Zobrazenie: 25135

Hoci hemoroidy nepatria k život ohrozujúcim ochoreniam, pacientom dokážu život veľmi znepríjemniť. Hemoroidy sú téma, o ktorej sa veľa ľudí zdráha hovoriť, a to dokonca aj s lekárom. Hemoroidy sú zväčšené žily konečníka, prejavujúce sa bolesťou, svrbením a krvácaním. Za pôvodcu ochorenia je najčastejšie označovaný sedavý spôsob života a nevhodná strava. Hemoroidy sú spojené s radom nepríjemných príznakov, najmä s problémami pri vyprázdňovaní. A aj keď ide o tému veľmi diskrétnu, poďme si tento problém priblížiť.

Ako spoznať hemoroidy

Hemoroidy možno spoznať podľa niekoľkých charakteristických prejavov. Najčastejším problémom, na ktorý si chorí sťažujú, je bolesť a svrbenie konečníka. To je spoločné so začervenaním kože okolo ritného otvoru spôsobené zápalom, ktorého súčasťou môže byť aj krvácanie. Stopy jasne červenej krvi na stolici alebo toaletnom papieri sú pre pacientov signálom, že ich telo trápia práve hemoroidy. Ak je krvácanie dlhodobé, môže viesť postupne až k chudokrvnosti. Krv v stolici môže byť aj prejavom nádoru hrubého čreva, preto je pri takomto náleze potrebné navštíviť lekára.
 

Vnútorné verzus vonkajšie hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú vnútri konečníka. Typickým príznakom je krv v stolici, tlak pri vyprázdňovaní, pálenie a svrbenie. Vnútorné hemoroidy chorého neboliaí. Vonkajšie hemoroidy môžu tvoriť tmavo červené uzlíky (strapcovité útvary) viditeľné a hmatateľné aj zvonku. Sú veľmi bolestivé a sprevádza ichje krvácanie. Spočiatku sú viditeľné len po stolici alebo zvýšenie tlaku v konečníku a ak výjdu von, vracajú sa späť. Neskôr po vyhreznutí môžu zostať vonku, ale možno ich prstom zatlačiť späť. V najťažších prípadoch takéto hemoroidy vrátiť späť nemožno a na ich odstránenie je nutný lekársky zákrok.
 

Rizikové faktory vzniku hemoroidov možno ovplyvniť

Konkrétne príčiny vzniku hemoroidov nie sú známe, ale existujú určité rizikové faktory, ktoré pri vzniku hemoroidov hrajú podstatnú úlohu. Patriaí medzi ne dedičné faktory (tenkostenné žily), vysoký krvný tlak či jeho výkyvy, sedavé zamestnanie, nedostatok tekutín, nevhodná strava s nedostatkom vlákniny, konzumácia korenených jedál, problémy s vyprázdňovaním (časté hnačky alebo zápchy), častá jazda na bicykli, nadváha a tehotenstvo.
 

Možnosti liečby sú rôzne, podľa závažnosti ochorenia

Hemoroidy bývajú liečené niekoľkými spôsobmi. Konzervatívna liečba je založená na prevencii vzniku a zhoršovaniau hemoroidov. Dôraz je kladený predovšetkým na dodržiavanie zdravého životného štýlu, tj. pitného režimu, zdravého stravovania a pohybu. Väčšinou sú hemoroidy liečené formou ambulantných zákrokov a po ošetrení môžu pacienti vykonávať bežné činnosti. Medzi ambulantné zákroky patrí kryoterapia (terapia mrazom) a bipolárna koagulácia (liečba teplom). Našťastie pre pacientov sa k operatívnej liečbe nepristupuje často. Počas operácie sú odstránené hemoroidy a v prípade potreby aj okolitáé sliznicae.
 

Tipy, ako sa zbaviť hemoroidov

Odporúčaná je predovšetkým zmena životného štýlu. Pacienti by mali dodržiavať nasledujúce pokyny:
 
  • Konzumovať stravu s dostatkom vlákniny a tekutín, aby stolica bola mäkká.
 
  • Vyvarovať sa potravinám s nadúvacím efektom.
 
  • Udržiavať si optimálnu váhu.
 
  • Vyvarovať sa alkoholu.
 
  • Mať dostatok pohybu vrátane cvikov na posilnenie panvového dna.
 
  • Dodržiavať správne návyky pri vyprázdňovaní (snažiť sa o mäkkú stolicu, aby nedochádzalo k prílišnému tlaku a nepoužívať parfumovaný toaletný papier).
 
  • Lekár môže odporučiť gély, masti, čapíky a sedacie kúpele, ktoré pôsobia protizápalovo a proti bolesti.
 
  • Osvedčenou zložkou kozmetických prípravkov je často dubová kôra.
Bojíte sa hemoroidov? Zamerajte sa na stravu
18.10.2018

Bojíte sa hemoroidov? Zamerajte sa na stravu

Obávaný problém, ľudovo nazývaný „zlatá žila“, postihuje až 70 percent populácie. Mnohí z nás jeho riešenie odkladajú v naivnej viere, že ťažkosti časom samy odznejú. Opak je však pravdou. Čím skôr začnete s hemoroidmi čosi robiť, tým väčšiu šancu máte, že sa ich definitívne zbavíte. V prvom rade sa zamerajte na skladbu svojho jedálneho lístka...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 9039