Dajte cukrovke červenú! Ako udržať svoju hladinu cukru na uzde?

Dajte cukrovke červenú! Ako udržať svoju hladinu cukru na uzde?

Publikované: 18.09.2023

Zobrazenie: 290

Ochorenie, ktoré nebolí, napriek tomu však môže narobiť v tele nemalé problémy. Reč je o dobre známej cukrovke. Mnohí si myslíte, že vás sa táto téma netýka. Stačí pritom tak málo. Či už je to príbuzný s rovnakým ochorením, nesprávna životospráva či občasná známa veta: „Už len táto jedna sladkosť“. To všetko vám zvyšuje nábeh na rozvoj tohto ochorenia. Čo sa skrýva pod pojmom cukrovka a ako sa jej rozvoju úspešne vyhnúť?

Čo je cukrovka a prečo vzniká?

Cukrovka, odborne nazývaná diabetes mellitus, je jedným z najčastejších ochorení, s ktorým sa stretávate. Hlavným poznávacím znakom cukrovky je vyššia hladina cukru v krvi, než je požadované. Prečo však vzniká? Môže za to hormón inzulín. Je to hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Ak nedokáže z nejakého dôvodu dobre fungovať, telo nedokáže spracovať prijatý cukor tak, ako má.
 

Cukrovka vzniká v dôsledku toho, že:

  • vaše telo nevyprodukuje dostatok inzulínu, hovoríme o cukrovke 1. typu,
  • inzulínu má telo dostatok, ale nedokáže ho správne využiť, hovoríme o cukrovke 2. typu.
 
Vyššia hladina cukru v krvi nenarobí veľa problémov. Aj vám napadla podobná myšlienka? Predstava je trochu mylná. Ak máte raz za čas trošku vyššiu hladinu cukru v krvi, tak áno, nemusí to znamenať nič zlé. Čo však v prípade, keď je hladina výrazne vyššia od tej normálnej a deje sa to častejšie? Vo vašom tele to spôsobuje šarapatu. Či už je to rozvoj vysokého krvného tlaku, poškodenie ciev, srdcovo-cievne ochorenia alebo dokonca ochorenie obličiek, to všetko súvisí s neliečeným diabetom.
 

Môže zastihnúť aj vás?

Odpoveď je jednoduchá. Môže, ale to, či k tomu dôjde, závisí vo veľkej miere len od vás. Sú faktory, ktoré jednoducho neovplyvníte. Medzi také patria napríklad dedičnosť alebo vek.

Vo veľkej miere však rozvoj cukrovky súvisí s vaším životným štýlom. Medzi faktory, ktoré toto riziko zvyšujú, patria:

  •  obezita,
  • fajčenie a alkohol,
  • málo fyzickej aktivity,
  • nezdravá strava,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • vysoký krvný tlak.
 

Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Diagnostikovali mi cukrovku, ako ďalej?

Nemáte sa čoho obávať. Aj s diagnostikovanou cukrovkou sa dá žiť plnohodnotný život. Stačí, ak si osvojíte niekoľko návykov, ktoré vašu hladinu cukru udržia na uzde.

V niektorých prípadoch, keď je cukrovka už v pokročilom štádiu, sa nezaobídete bez správne nastavenej liečby. V mnohých prípadoch však stačí zmena životného štýlu, tá vás dokonca dokáže zbaviť tejto diagnózy.
 

Je cukrovka ochorenie, ktoré bolí?

Cukrovka je jedno z mála ochorení, ktoré sa neprejavuje žiadnou bolesťou. Aj to je dôvodom, prečo by ste nemali zanedbávať pravidelnú kontrolu svojej hladiny cukru v krvi. Jedna z ciest na odhalenie cukrovky je totiž pravidelná prevencia. V niektorých prípadoch, keď už je samotné ochorenie v pokročilom štádiu, môžete pociťovať príznaky typické pre cukrovku. Medzi také príznaky patrí:

  • zvýšený smäd,
  • zvýšené močenie,
  • častý pocit hladu,
  • náhle chudnutie,
  • časté zápaly,
  • horšie hojenie rán,
  • tŕpnutie dolných končatín.
 
Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, určite sa o tom zmieňte svojmu lekárovi alebo svojej lekárke.
 
Obrázok, na ktorom je nespracovaná strava, ovocie, plodiny, diétne jedloAutomaticky generovaný popis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
 

Dá sa predísť jej rozvoju?

Správnou životosprávou, dostatkom pohybu či pravidelnou prevenciou vo veľkej miere prispejete k tomu, aby ste cukrovke dali červenú. Nemusíte hneď vylúčiť všetko, čo v zložení obsahuje cukor, či tráviť hodiny v posilňovni, lebo máte pred očami hrozbu cukrovky. Je to hlavne o pravidle: všetko s mierou. Stačí, ak prevezmete kontrolu nad svojím životným štýlom a nastavíte si správne a vyvážené návyky. Máte pocit, že to nedokážete? Nebojte sa a vyhľadajte odbornú pomoc v podobe výživového poradenstva.
 
Dôležitá je aj pravidelná kontrola vášho zdravotného stavu. Neznamená to len pravidelnú preventívnu prehliadku v lekárskej ambulancii, ale môžete si ľahko raz za čas zmerať svoju hladinu cukru aj v pohodlí domova. Pomôže vám v tom tzv. glukomer, ktorý je voľne dostupný v lekárňach. Môžete tak mať svoju hladinu cukru v krvi pod kontrolou a včas zachytíte rozvoj tohto ochorenia.
 

Držte svoju hladinu cukru v krvi v norme

Či už vám diagnostikovali cukrovku, alebo sa len chcete vyhnúť tomuto neželanému stavu, je niekoľko spôsobov, ktoré vám pri tom dopomôžu. Popri správnej životospráve na trhu nájdete aj prípravky s unikátnym zložením vyvinutým s týmto cieľom. Takým prípravkom je aj výživový doplnok DIALEVEL.
 
DIALEVEL obsahuje kombináciu troch látok, a to kyseliny alfa-lipoovej, chrómu a extraktu zo škorice. Všetky tieto látky, spolu so správne nastavenou životosprávou, udržujú vašu hladinu cukru v norme.
 
Hlavný benefit kyseliny alfa-lipoovej spočíva v jej schopnosti odstraňovať tuk nahromadený vo svaloch a zvyšovať tak účinok inzulínu.
 
Škorica udržuje normálnu hladinu cukru vďaka obsahu jednej kľúčovej zložky, ktorá je účinkami podobná inzulínu. Urýchľuje prechod cukru do buniek, kde ho telo využíva na tvorbu energie. Okrem toho zvyšuje citlivosť samotných buniek na inzulín, v dôsledku čoho bunky dokážu využiť viac glukózy.
 
Ďalšou prospešnou látkou je chróm prispievajúci k správnemu metabolizmu makroživín, ako sú tuky, cukry či cholesterol. Navyše prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi.
 
Okrem toho, že vám DIALEVEL udržuje normálnu hladinu cukru v krvi, zmierňuje aj príznaky poškodenia nervov a znižuje riziko rozvoja diabetickej neuropatie, čo je jednou z najčastejších komplikácií cukrovky.
 

Výživový doplnok DIALEVEL je pre vás tou správnou voľbou, ak:

  • máte diagnostikovanú cukrovku,
  • trpíte prediabetom (predcukrovkou),
  • máte poruchu glukózovej intolerancie
  • alebo máte nadváhu.
 
Ako dlhšie žiť? Omega-3 sú odpoveďou.
05.12.2022

Ako dlhšie žiť? Omega-3 sú odpoveďou.

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, ako aj v určitých potravinách.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2831
Ťažké kovy vážne ohrozujú naše zdravie
26.04.2018

Ťažké kovy vážne ohrozujú naše zdravie

Znečistené životné prostredie zapríčinilo, že v súčasnej dobe sú všetky živé organizmy na našej planéte vystavené škodlivému pôsobeniu toxických látok, človeka nevynímajúc.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4733
Môžeme zo slnka získať dostatok vitamínu D?
05.08.2022

Môžeme zo slnka získať dostatok vitamínu D?

V posledných rokoch sa téma vitamínu D dostala na výslnie a počúvame o ňom z každej strany. Odborníci tvrdia, že mnohí z nás ho majú nedostatok a mali by sme sa preto viac chrániť pred vážnymi zdravotnými problémami.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1260
Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová
16.03.2023

Starostlivosť z vnútra je pre krásne vlasy a pokožku kľúčová

Ak v živote máte to šťastie, že vás netrápia žiadne zdravotné problémy, stravujete sa vyvážene a nemáte ani príliš veľa stresu, k dennej starostlivosti o vaše vlasy vám postačí kvalitný šampón, kondicionér a pravidelná návšteva u kaderníka. Čo robiť, ak tento ideálny stav naruší napr. ochorenie štítnej žľazy, anémia, alebo ak držíte diétu, prechádzate hormonálnymi zmenami, či prežívate výrazné stresové situácie? Základná starostlivosť o vaše vlasy stačiť už nemusí. Pretože práve starostlivosť z vnútra je pre vaše vlasy a pokožku hlavy kľúčová.
 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1357
Spánok a zdravie
14.07.2022

Spánok a zdravie

Spánok je pre naše fyzické a duševné zdravie nevyhnutný. Bez dostatočne dlhého a kvalitného spánku sa cítime unavení nielen fyzicky ale aj psychicky. Spánok je kľúčom ku zdraviu a jeho deficit sa vždy prejaví na našej kondícii. Nedostatok spánku sa môže prejaviť oslabenou imunitou, celodennou únavou, podráždenosťou, poruchami pamäte, sústredenia a mnohými ďalšími nepríjemnými prejavmi, ktoré ovplyvňujú náš bežný život. To najjednoduchšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť, je dobre sa vyspať. Ako si ale zabezpečiť zdravý a kvalitný spánok v lete, keď sa nám vďaka tropickým teplotám horko ťažko zaspáva a trápi nás aj nočné zobúdzanie?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 685