Čo spôsobuje osteoporózu a ako na jej prevenciu

Čo spôsobuje osteoporózu a ako na jej prevenciu

Publikované: 17.02.2021

Zobrazenie: 1406

Čo je najdôležitejšie pri prevencii vzniku a liečbe osteoporózy? Predsa vápnik! Už odmalička sa nám do hlavy vštepovalo – ak chceš mať zdravé kosti, jedz dostatok vápnika. Ten je síce základnou stavebnou zložkou kostí, ale v našom tele má oveľa širšie využitie.

Vápnik a jeho využitie v ľudskom tele

Dôležitý minerál, ktorý by nemal chýbať pri raste kostí, je vápnik. Nazývaný aj kalcium, zohráva dôležitú úlohu aj pre orgány, ako je srdce alebo svaly. Dokáže regulovať aj vysoké hladiny fosforu, magnézia či draslíka v krvi. Okrem toho dokáže zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu u žien a slúži tiež ako prevencia niektorých typov rakoviny. 
 
Podobne ako pri iných látkach v tele je dôležité prijímať optimálne množstvo vápnika. To znamená, že by sme ho nemali prijímať nedostatočne, ale ani nadbytočne. V oboch prípadoch nám môže vápnik uškodiť. Odporúčaná denná dávka sa líši v závislosti od veku a ďalších faktorov. Napríklad, ak máte zlomenú nohu, ste žena v menopauze alebo sa nachádzate vo veku, keď rastiete, mali by ste ho prijímať viac ako zvyčajne. To isté platí o senioroch. Príjem vápnika sa pohybuje od 200 mg na deň u najmenších detí do asi 1 200 mg u starších ľudí. O vhodnej dennej dávke sa vždy poraďte so svojím lekárom a neprekračujte ju.
 

Aké sú najrizikovejšie skupiny? 

Najrizikovejšou skupinou z hľadiska nedostatku vápnika sú ľudia s intoleranciou na laktózu, vegáni a vegetariáni, ale aj ženy v období menopauzy
 
Pokiaľ ste napríklad vegán či vegánka a nejete mäso, mliečne výrobky a vajcia, je väčšinou potrebné dopĺňať vápnik výživovými doplnkami. Aj keď i v sóji, orieškoch a semiačkach sú niektoré živiny, takáto strava obsahuje veľa zložiek, ktoré obmedzujú využiteľnosť vápnika. 
 
Doplnenie vápnika však odporúčame všetkým, ktorí ho majú nedostatok. Môžete napríklad užívať naše sirupy, ktoré obsahujú okrem vápnika aj vitamín D3 a vitamín C. Sú vhodné pre deti, dospievajúcich aj dospelých. Kalciový sirup je vhodné užívať v období zvýšenej potreby vápnika pre organizmus alebo v čase, keď je príjem vápnika v strave nedostatočný.
 

Osteoporóza ako výsledok dlhodobej absencie vápnika

Osteoporóza, alebo ľudovo nazývaná „choroba riedkych kostí“, je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty a to má za následok oslabenie pevnosti kostí a ich zvýšenej lámavosti. 
 
Pri prevencii osteoporózy je okrem vápnika dôležitý aj vitamín D. Jeho nedostatok totiž znižuje obsah vápnika v kostnom tkanive. Osteoporóza postihuje v populácii hlavne staršie osoby a ženy v menopauze. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti.
 
Kedysi boli jediné lieky proti osteoporóze vápnik a vitamín D, dnes už poznáme viac liečiv. Treba si však uvedomiť, že liečba osteoporózy si vyžaduje dlhší čas. Väčšinou je liečba dlhodobá, v niektorých prípadoch aj doživotná.
Artróza alebo ako spoznať opotrebované kĺby
13.04.2020

Artróza alebo ako spoznať opotrebované kĺby

Artróza, presnejšie osteoartróza, je považovaná za chorobu seniorov. Artróza sa však týka aj oveľa mladších pacientov, predovšetkým športovcov. Artróza môže postihnúť akýkoľvek kĺb, ale najčastejšie artrózou trpia bedrové a kolenné kĺby. Dôležitú úlohu hrá nielen vek, ale aj nadváha či preťažovanie kĺbov. Ak vás trápia bolesti kolien a bedier, máte problém ich ráno rozhýbať a ak sú vaše bolesti závislé od počasia, možno trpíte artrózou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 17560
Problémy s kĺbmi a ochorenia pohybového aparátu
21.03.2020

Problémy s kĺbmi a ochorenia pohybového aparátu

Nemôžete vstať ráno z postele? Bolia vás kĺby pri bežných denných činnostiach? Bolesti kĺbov berte vážne, pretože môže ísť o príznak niektorého z ochorení kĺbov. Ktoré ochorenia môžu nepríjemné bolesti kĺbov spôsobovať? Je ich veľa, ale medzi tie najčastejšie patrí artróza, osteoporóza, reumatoidná artritída a Bechterevova choroba. Aj keď sa uvedené ochorenia týkajú kĺbov, príznaky majú rôzne. Aké sú typické príznaky najčastejších kĺbových ochorení sa dozviete v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 5871