Problémy s kĺbmi a ochorenia pohybového aparátu

Problémy s kĺbmi a ochorenia pohybového aparátu

Publikované: 21.03.2020

Zobrazenie: 6166

Nemôžete vstať ráno z postele? Bolia vás kĺby pri bežných denných činnostiach? Bolesti kĺbov berte vážne, pretože môže ísť o príznak niektorého z ochorení kĺbov. Ktoré ochorenia môžu nepríjemné bolesti kĺbov spôsobovať? Je ich veľa, ale medzi tie najčastejšie patrí artróza, osteoporóza, reumatoidná artritída a Bechterevova choroba. Aj keď sa uvedené ochorenia týkajú kĺbov, príznaky majú rôzne. Aké sú typické príznaky najčastejších kĺbových ochorení sa dozviete v našom článku.

Kĺby a vek

Vek má zásadný vplyv na opotrebenie našich kĺbov, a preto majú najvyššiu pohyblivosť kĺby v detstve. V najlepšej kondícii, to je dobre pohyblivé a s pevnými väzivami, by mali byť medzi 25. až 30. rokom života. Po tridsiatke môže dochádzať k prvým príznakom opotrebovania kĺbov, ktoré sa prejavujú prvými bolesťami. Kĺbová chrupavka bohužiaľ nie je schopná regenerácie, a preto vekom stráca elasticitu a pohyb je obmedzený.

Čo ovplyvňuje kĺbovú pohyblivosť

Kĺbová pohyblivosť je ovplyvnená mnohými faktormi. Ovplyvňuje ju pohlavie, vek, zdravotný stav, teplota tela apod. Relatívne vyššiu pohyblivosť kĺbov majú ženy ako muži. Kĺbová pohyblivosť sa zvyšuje s teplotou tela, pri cvičení, teplým kúpeľom apod. K zníženiu pohyblivosti dochádza nielen vekom, ale aj v dôsledku fyzickej či psychickej únavy. Pohyblivosť kĺbov sa mení v priebehu dňa, ráno býva najhoršia a postupne sa zvyšuje počas dňa.

Príčiny bolestí sú rôzne, od preťaženia po únavu

Bolesť sa môže týkať akéhokoľvek kĺbu, ale najčastejšie sú problémy s kolenami, bedrami, členkami apod. Bolesti kĺbov majú mnoho príčin. Niektoré sú spôsobené preťažením či nadmernou fyzickou námahou, dlhodobým preťažovaním kĺbov, úrazom a ochorením kĺbov. Veľa pacientov trápia bolesti kĺbov v dôsledku zmeny počasia, ale aj pri chrípkach či virózach.

Artróza trápi prevažne seniorov

Ide o degenerácii kĺbovej chrupavky v dôsledku nadmerného opotrebenia a preťažovania kĺbov. Artróza trápi najmä seniorov. Príčiny vedúce k rozvoju artrózy nie sú úplne objasnené, poznáme však rizikové faktory zvyšujúce pravdepodobnosť jej vzniku. Medzi ne sa radí preťažovanie kĺbov, jednostranná záťaž, nedostatok pohybu, obezita, dedičnosť apod. Pre artrózu sú typické bolesti postihnutých kĺbov, stuhnutosť, opuchy a deformácie kĺbov. Zasiahnuté sú hlavne veľké kĺby (bedrá či ramenný kĺb), ale stretnúť sa s ňou môžeme aj na malých kĺboch ​​(ruky, chrbtica).

Možnosti liečby

V počiatočných štádiách liečba spomaľuje proces deformácie kĺbov prostredníctvom naťahovacích cvikov, elektroterapie, magnetoterapie, masáží, užívaním liekov, ale aj redukciou hmotnosti, aby nedochádzalo k nadmernému zaťažovaniu kĺbov. Pri rozsiahlom poškodení chrupavky a v ťažších štádiách je jediným účinným riešením kĺbová náhrada.
 

Osteoporóza ako tichý zlodej kostí

Vzhľadom k počiatočným nenápadným príznakom je osteoporóza označovaná ako "tichý zlodej kostí". Ide o postupné rednutie kostného tkaniva. V kostiach sa tvoria póry, ubúdajú vápnik a minerály, kosti sú krehkejšie a tenšie, náchylné k zlomeninám pri menších úrazoch a pádoch. Obávaná je zlomenina v krčku stehennej kosti. Osteoporóza sa prejavuje po 50. roku veku a postihuje často ženy po menopauze. Rizikovými faktormideficit vitamínu D a vápnika, nízka telesná hmotnosť, konzumácia alkoholu, fajčenie, dedičnosť, chronické ochorenia apod. Pacienti majú silné bolesti chrbta, kĺbov, trpia lámavosťou kostí, strácajú telesnú výšku, dochádza k zaguľateniu chrbta a vytvoreniu hrbu, menšej pohyblivosti hrudného koša a chrbtice. Liečba spočíva v doplnení vápnika a ďalších vitamínov, predpísané sú lieky a vhodný pohyb.
 

Reumatoidná artritída, ľudovo reuma

Reuma je zápalové autoimunitné ochorenie postihujúce kĺby. Reumatoidná artritída vyvoláva chronický zápal, ktorého následkom dochádza k nevratnému poškodeniu chrupaviek a kostí kĺbov. Objavuje sa medzi 20. a 50. rokom, častejšie u žien, ale stretnúť môže aj deti. Postihnuté sú kolenné kĺby, kĺby prstov a ruky. Typické sú bolesti, stuhnutosť, opuchy, zmena tvaru kĺbov, celková únava, vyčerpanie apod. Niekedy bolesť sama zmizne, ale väčšinou sa zhoršuje a zasahuje aj ďalšie časti tela. Príčina nie je známa a neexistuje liek. Liečba iba zmierňuje príznaky. Predpisované sú lieky na spomalenie priebehu choroby a na potlačenie zápalových reakcií. Odporúčaná je fyzioterapia.
 

Bechterevova choroba

Je chronické zápalové ochorenie prejavujúce sa kostnatením pružných tkanív, vedúce k obmedzeniu pohybu a neskôr k znemožneniu pohybu. Najčastejšie postihuje pacientov medzi 15. a 40. rokom, muža dvakrát až trikrát častejšie ako ženy. Bechterevova choroba sa objaví najčastejšie na chrbticových stavcoch, ramenných kĺboch, kolenách, členkoch a bedrách. Medzi príznaky patria bolesť a stuhnutosť chrbtice, znížená pohyblivosť chrbtice, bolesť hrudníka, bolesť a zápaly kĺbov, opuchy veľkých kĺbov (kolien), únava, pľúcna fibróza apod. Bechterevovu chorobu v neskorších fázach sprevádzajú veľké bolesti a môže dôjsť k rozšíreniu zápalu do celého tela. Liek bohužiaľ nie je známy a liečba spočíva iba v tlmení príznakov.
 

Na podporu vašich kĺbov

Ak chcete podporiť zdravie svojich kĺbov, voľte Proenzi. Rad Proenzi zahŕňa výživové doplnky na správnu výživu kĺbov, kozmetické prípravky na starostlivosť, tak aj voľne predajné lieky dostupné v lekárňach. Jedným z obľúbených produktov je Proenzi Intensive. Najkomplexnejšie zloženie z radu Proenzi dodáva kĺbom živiny ako tri základné stavebné zložky kĺbovej chrupavky - glukozamín sulfát, chondroitín sulfát a kolagén typu II. Navyše obsahuje extrakty z vŕby bielej (Salix alba) a kurkumy (Curcuma longa), ktoré prispievajú k udržiavaniu zdravých kĺbov.
 

Starajte sa o svoje kĺby radom Proenzi, ktorý ponúka široké spektrum produktov na zdravie kĺbov

 
Bolia  vás kĺby? Vieme, čo ich vráti do kondície!
23.01.2018

Bolia vás kĺby? Vieme, čo ich vráti do kondície!

Základom starostlivosti o kĺby je zdravá výživa a pravidelný pohyb. Najlepšie taký, pri ktorom sa vyvarujete prudkých a rýchlych pohybov alebo nadmernej záťaže. Skúste napríklad nordic walking. Je vhodný aj v zime. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 481
Čo jesť, aby boli vaše kĺby zdravé?
12.05.2016

Čo jesť, aby boli vaše kĺby zdravé?

Pokiaľ nechcete, aby vás trápili problémy s kĺbmi, zvoľte si pestrý jedálny lístok. Zaraďte vitamín C, doplňte kolagén. So všetkým vám pomôžu aj výživové doplnky.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 21339
Ako si zregenerovať kolenné kĺby
15.06.2016

Ako si zregenerovať kolenné kĺby

Stuhnutosť kolenných kĺbov a ich bolesť sa môžu objaviť znenazdania. Aby ste týmto problémom predišli, je dôležité pozorne sa venovať starostlivosti o kĺby.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1755