Ako sa zbaviť suchej a popraskanej pokožky

Ako sa zbaviť suchej a popraskanej pokožky

Publikované: 28.11.2019

Zobrazenie: 7680

Suchá pokožka nemusí byť len kozmetický problém, ale môže signalizovať aj niektoré ochorenia. Suchá koža sa prejavuje nepríjemnými pocitmi napätia, môže šupinatieť, svrbieť, bolieť a objavovať sa môžu tiež prasklinky. Vplyv na kvalitu pokožky majú ako vonkajšie vplyvy tak aj tie vnútorné, ktoré sa odrážajú práve na stave našej pokožky.

O pokožku sa treba starať

Správna starostlivosť o pokožku má výhody nielen kozmetické, ale predovšetkým zdravotné. Suchá koža má tendenciu k vytváraniu šupiniek, svrbeniu a drobným prasklinkám. Vďaka tomu dochádza k narušeniu ochrannej bariéry a pokožka je náchylnejšia k infekciám, prieniku alergénov a poškodením. Ochrannú bariéru kože narušujú vonkajšie vplyvy, ako nepriaznivé počasie, zmeny teplôt, vietor, suchý vzduch, chemické a fyzikálne faktory, časté umývanie pokožky, ale aj rôzne genetické dispozície. Pokožku ošetrujeme kvalitnou kozmetikou, ktorá ju nielen zvlhčí, ale zároveň zlepší kvalitu tukovej (lipidovej) vrstvy.

Najčastejšie príčiny suchej, popraskanej a podráždenej kože

Najčastejšími príčinami vysušenej pokožky je zlé prekrvenie, nadmerné používanie nekvalitných mydiel a kontakt s čistiacimi prostriedkami. V lete môže byť príčinou nadmerné opaľovanie a opaľovanie bez ochranných prípravkov. Príčinou suchej kože môže byť tiež ekzém, žihľavka, alergická reakcia pokožky, infekcie, plesne a pôsobenie rôznych vírusov a baktérií. Úlohu tu zohráva aj dedičnosť a dispozície k nadmernému vysúšaniu pokožky.

Suchá, popraskaná pokožka ako prejav ochorenia

Suchá a podráždená pokožka môže byť prejavom ochorenia, napr. psoriázy. Koža je suchá, so začervenanými miestami s odlupujúcimi sa šupinami. Postihnuté miesta silne svrbí, dochádza k žltnutiu nechtov a kĺbovým deformáciám. Suchá koža postihuje tiež ženy v období klimaktéria. V tomto období môžu byť sprievodnými javmi vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, búšenie srdca, návaly horúčavy, nočné potenie, nespavosť, nervozita, podráždenosť a strata libida. Suchá koža, padanie vlasov, spavosť, poruchy menštruácie a celková spomalenosť môže byť spôsobená aj zníženou funkciou štítnej žľazy. Pri podozrení na zdravotný problém je dôležitá konzultácia s lekárom, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Potraviny pre zdravú pokožku

Vitamíny a živiny sú zásadné nielen pre celkové zdravie organizmu, ale aj pre zdravú pleť. V rade bežne dostupných potravín nájdeme všetky potrebné látky pre našu pleť.

Mrkva obsahuje betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Nedostatok vitamínu A, ktorý je významný pre zdravie kože, môže viesť k suchej pleti, suchým vlasom a lámavým nechtom.

Slnečnicové semienko obsahuje vitamín E, ktorý funguje ako ochrana pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie pokožky.

Ovsené vločky a obilniny sú bohaté na meď a vitamín B6. Meď je dôležitý stopový prvok na tvorbu pigmentu melanínu, ktorý chráni pokožku pred slnkom.

Sladké zemiaky majú vysoký obsah vitamínov E a C, chrániace bunky kože pred voľnými radikálmi.

Olivový olej chráni pokožku pred predčasným starnutím.

Jablká sú zdrojom antioxidantov, ktoré chránia proti radikálom vyvolaným UV žiarením. Nájdeme ich aj v bobuľovitom ovocí, horkej čokoláde, obilninách a zelených fazuliach.

Prírodné tipy na suchú pokožku

Suchej pokožke chýba prirodzená tuková vrstva, a preto je treba mastnotu dodať zvonku. Nestačí ľahký hydratačný krém, ale vhodný je výživnejší a hutnejší krém. Ideálna je prírodná kozmetika, ktorá pleť dostatočne premastí, ale nedráždi ju a nevysúša. Medzi tieto prípravky patria prírodné maslá, rastlinné a esenciálne oleje ako napríklad:

  • bambucké a kakaové maslo,
  • avokádový, mandľový, kokosový a jojobový olej,
  • esenciálny olej z ruže a levandule.
 

Strava ako dôležitý faktor v starostlivosti o pleť

Pestrá a zdravá strava nám dodáva tie správne vitamíny a minerály pre zdravie pokožky. Súčasťou zdravej stravy je tiež dostatočný pitný režim. Výživové doplnky na zdravú pleť zaraďte do stravy, ak chcete mať istotu, že vaša pleť dostáva to, čo potrebuje. Odporúčané sú výživové doplnky s obsahom zinku, pretože pozitívne pôsobí na pokožku, vlasy aj nechty. Okrem toho prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom spôsobených voľnými radikálmi. Vyskúšať môžete napr. Zinok 15 mg alebo Zinok 25 mg FORTE v prémiovej kvalite nielen na zdravie pokožky, ale aj na podporu imunitného systému.

Pozitívny vplyv na kvalitu pleti, vlasov a nechtov majú tiež výživové doplnky obsahujúce olej z pupalky dvojročnej a tzv. kyselinu gamalinolénovú. Pretože pôsobí tiež na hormonálnu rovnováhu, ovplyvňuje zdravie kože komplexne. Nájdete ich samostatne ako kapsule pupalky dvojročnej alebo v kombináciách s ďalšími nutrientmi vo výrobku Viaderm.
 

Život s lupienkou
12.11.2019

Život s lupienkou

Lupienka (psoriáza) je chronické zápalové ochorenie organizmu, ktoré sa prejavuje na koži. Lupienka je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Svoj slovenský názov nesie lupienka podľa šupiniek, ktoré sa z kožných ložísk odlupujú. Aj keď sa lupienku nedá úplne vyliečiť, možno zmierniť jej prejavy, aby kvalita života pacientov bola čo najmenej ohrozená.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 889
Sedem tipov, ako sa zbaviť suchých rúk
11.11.2019

Sedem tipov, ako sa zbaviť suchých rúk

Ruky sú našou vizitkou a často sú tým, čoho si na druhých najviac všímame. Ruky na nás mnohé prezradia. Okrem nášho zdravia vypovedajú o našom veku, psychickom stave a vzťahu k sebe samým. Aj keď väčšinu starostlivosti venujeme tvári, na ruky by sme zabúdať nemali. Predovšetkým suchá a popraskaná koža nie je nič, čím by sme sa chceli chváliť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10236
Najčastejšie príčiny svrbenia kože
10.11.2019

Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné, čo iste zažil každý z nás. Dôvodom svrbenie môžu byť komáre, alergie, stres, ale aj kožné či iné ochorenia. Príčin je veľa. Najdôležitejším odporúčaním lekárov je postihnuté miesto neškrabať. Škrabanie na chvíľu uľaví, ale do postihnutého miesta hrozí zavlečenie infekcie a zhoršenie stavu. Aby sme vedeli, čo je príčinou svrbenia, je vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 669