Sedem tipov, ako sa zbaviť suchých rúk

Sedem tipov, ako sa zbaviť suchých rúk

Publikované: 11.11.2019

Zobrazenie: 10236

Ruky sú našou vizitkou a často sú tým, čoho si na druhých najviac všímame. Ruky na nás mnohé prezradia. Okrem nášho zdravia vypovedajú o našom veku, psychickom stave a vzťahu k sebe samým. Aj keď väčšinu starostlivosti venujeme tvári, na ruky by sme zabúdať nemali. Predovšetkým suchá a popraskaná koža nie je nič, čím by sme sa chceli chváliť.

Najčastejšie príčiny suchých rúk

Ochrannú bariéru kože narušujú vonkajšie vplyvy, nepriaznivé účinky počasia, napr. zmeny teplôt, vietor, suchý vzduch, chemické a fyzikálne faktory, časté umývanie pokožky, alergické reakcie, infekcie alebo plesne kože, genetické dispozície apod. Dôsledkom porušenia pokožky je strata vody a prienik škodlivín a alergénov z vonkajšieho prostredia. To vedie k vysúšaniu kože, ktorá sa potom vďaka porušeniu stáva bránou pre niektoré vírusové a bakteriálne infekcie kože. Prevenciouochranné pomôcky, kvalitné kozmetické prostriedky a v neposlednom rade aj úprava životného štýlu a stravy.
 

Suché ruky ako prejav ochorenia

Suchá a popraskaná pokožka môže tiež signalizovať niektoré ochorenia, najčastejšie lupienku. Koža je suchá, objavujú sa červené miesta s odlupujúcimi sa šupinami, postihnuté miesta svrbia a objavuje sa žltnutie nechtov, príp. deformácie kĺbov. Suchá koža, zadržiavanie vody v tele, obezita, padanie vlasov, spavosť a poruchy menštruácie môžu byť tiež známkou zníženej funkcie štítnej žľazy. Niekedy sa suchá koža objavuje aj po užívaní niektorých liekov. V prípade podozrenia na ochorenie je vždy nutné zdravotný stav konzultovať s lekárom.
 

Suchá pokožka rúk ako známka klimaktéria

Suchá koža sa môže začať objavovať u žien v období klimaktéria, prechodu. Koža sa stenčuje, je suchá, dochádza k vypadávaniu vlasov, lámaniu nechtov a strate libida. Pre obdobie klimaktéria sú typické aj ďalšie príznaky, ktorými je búšenie srdca, návaly horúčavy, nočné potenie, nespavosť, nervozita a podráždenosť.

Sedem tipov, bez ktorých sa v starostlivosti o ruky nezaobídete
 
  • Základom je hydratácia - Používajte krémy, oleje a emulzie určené špeciálne pre pokožku na rukách. Vyvarujte sa ale nadmerne parfumovaným prípravkom a prípravkom s obsahom alkoholu, ktoré pokožku vysušujú.
 
  • Minimalizujte styk s chemickými prostriedkami - Pri práci s čistiacimi prostriedkami a saponátmi, ktoré pokožku rúk narušujú, používajte vždy ochranné gumové rukavice.
 
  • Vyhnite sa horúcej a ľadovej vode - Na umývanie rúk používajte vlažnú vodu, dôkladne opláchnite mydlo a potom osušte. Vhodné je použiť hydratačné prípravky po každom namáčanie vo vode.
 
  • Doprajte rukám peeling - Raz za týždeň použite na ruky peeling. Odstránite odumreté bunky a napomôžete regenerácii. Po použití ruky namažte hydratačným krémom.
 
  • Rozmaznávajte ruky regeneračnými zábalmi - Namažte ruky hrubou vrstvou krému a potom si navlečte bavlnené rukavice a nechajte pôsobiť cez noc. Skúste napr. zábal z nechtíka lekárskeho, na ktorý vám bude stačiť cca 250 g vazelíny (či bravčovej masti), ktorú zohrejte a potom spolu s dvoma priehrštiami čerstvéha alebo usušeného nechtíka krátko povaríte. Vychladnutú zmes nechajte 24 hodín odstáť a vzniknutú masť (možno i precediť) natrite na ruky.
 
  • Výživové doplnky na zdravú pokožku - Odporúčané je zaradiť do jedálnička výživové doplnky špeciálne určené pre zdravie pokožky. Výživové doplnky zaistia optimálne množstvo vitamínov, minerálov a bylinných extraktov nevyhnutných pre dobrú kondíciu pokožky. Vyskúšať môžete napr. Viaderm BEAUTY obsahujúci biotín, niacín, vitamín A, zinok a pupalku dvojročnú, ktorá prispieva k zdraviu pokožky. Zinok, meď a vitamín E chránia pokožku pred škodlivým oxidatívnym stresom a pomáhajú brániť sa prejavom starnutia, ktorými sú predovšetkým vrásky. Benefitom Viadermu BEAUTY je tiež účinok medi, ktorý prispieva k normálnej pigmentácii pokožky a vlasov. Vhodný je tiež Zinok 15 mg, ktorý prispieva k udržaniu normálneho stavu pokožky, vlasov, nechtov a kostí.
Najčastejšie príčiny svrbenia kože
10.11.2019

Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné, čo iste zažil každý z nás. Dôvodom svrbenie môžu byť komáre, alergie, stres, ale aj kožné či iné ochorenia. Príčin je veľa. Najdôležitejším odporúčaním lekárov je postihnuté miesto neškrabať. Škrabanie na chvíľu uľaví, ale do postihnutého miesta hrozí zavlečenie infekcie a zhoršenie stavu. Aby sme vedeli, čo je príčinou svrbenia, je vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 669